Geri Ödeme Analizi: Formül ve Örnek
Geri Ödeme Analizi: Formül ve Örnek
0

Geri ödeme analizi önemli bir finansal karar verme aracıdır. Bu makalede, bunun ne olduğunu ve formülü nasıl uygulayacağınızı öğreneceksiniz ve geri ödeme analizi örneğini göreceksiniz.

Geri Ödeme Analizi Nedir?

Geri ödeme analizi, bir yatırımın geri ödeme süresini belirlemek için matematiksel bir metodolojidir. Geri ödeme süresi, varlıktan veya projeden elde edilen nakit akışı ile yatırımın ödenmesinin ne kadar süreceğidir. Konuşma diline göre, ‘başabaş noktasını’ hesaplar. Geri ödeme süresi genellikle yıl kesirleri cinsinden ölçülür.

Geri ödeme analizi, karar vermede önemli bilgiler sağlayabilir. Riski yönetmek için bir yol sağlar. Bir varlık veya projenin kendisi için kabul edilebilir bir süre içinde ödeme yapıp yapmayacağını belirlemek için geri ödeme analizini kullanabilirsiniz. Daha kısa geri ödeme süreleri genellikle daha az riskli olarak görülür. Buna ek olarak, potansiyel varlıkları veya projeleri, hangisinin maliyetlerini daha hızlı telafi edeceğini görmek için yöntemi de kullanabilirsiniz. Geri ödeme yöntemi, kesinlikle bir yatırım kararı alırken güvenilmesi gereken tek finansal metrik değildir, ancak yararlı bir araçtır.

Formül

Şimdi, geri ödeme analizi için gerekli formüle bakalım. Geri ödeme formülü basittir. Geri ödeme süresi, varlığı satın almak veya projeyi finanse etmek için gereken toplam yatırımın, varlık veya projeden elde edilen brüt nakit akışı eksi giderleri olan net yıllık nakit akışına bölünmesiyle elde edilir.

Formül:

Geri Ödeme Süresi = İlk Yatırım / Yıllık Net Nakit Akışı

Şimdi formülü bildiğimize göre, bir örneğe bakalım ve geri ödeme formülümüzü kullanalım.

Örnek

Bir imalat şirketinin operasyon departmanının başkan yardımcısı olduğunuzu varsayalım. Şu anda X makinesi veya Y makinesi satın alıp almayacağınızı düşünüyorsunuz. Machine X’in maliyeti 100.000 TL ve tahmini yıllık net nakit akışı 25.000 TL, makine Y’si 150.000 TL ve tahmini yıllık net nakit akışı 45.000 TL. Hangi makineyi satın alacağınızı belirleyecek olan her biri için geri ödeme süresini hesaplamanız gerekir.

Geri ödeme formülü ile başlayın:

Geri Ödeme Süresi = İlk Yatırım / Yıllık Net Nakit Akışı

Ardından, X makinesinin değerlerini takın ve çözün:

 • Makine X için geri ödeme süresi = 100.000 / 25.000 = 4 yıl

Şimdi, makinenin Y değerlerini takın ve çözün:

 • Makine Y için geri ödeme süresi = 150.000 / 45.000 = 3.3 yıl

Yıllık Y nakit akışı göz önüne alındığında, makine Y veya 3.3 yıl için geri ödeme süresi daha kısadır. Yani, başlangıç ​​fiyatı daha yüksek olsa bile, ilk yatırımınızı mümkün olan en kısa sürede telafi etmek için seçtiğiniz makinedir.

Makale Özeti

Geri ödeme analizi, bir yatırımın kendisi için ödeme yapması gereken süreyi belirlemek için kullanılan bir finansal metriktir. Analiz, bir yatırımın bir kuruluşa sunduğu risk düzeyini belirlemek için kullanılabilir. Geri ödeme süresi, ilk yatırımın maliyetinin yatırımın yarattığı net yıllık nakit akışına bölünmesiyle hesaplanabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 4
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir