1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Satış Promosyonu – Tanımı, Stratejileri ve Örnekleri

Satış Promosyonu – Tanımı, Stratejileri ve Örnekleri
0

İşletmelerde müşteri memnuniyeti birinci önceliğe sahip olsa da, taleplerini artırmaları ve ürünlerinin kısa vadede satışlarını artırmaları gereken zamanlar vardır. Satış promosyonu burada devreye girmektedir.

Satış promosyonu, iş dünyasının daha cazip ve / veya değerli görünmesini sağlayarak ürün talebini canlandırmak için kısa vadeli müşteri odaklı stratejiler kullandığı promosyon karışımının bir parçasıdır.

İşte satış promosyonunun daha basit bir tanımı:

Satış Promosyonu Tanımı

Satış promosyonu, talebini teşvik etmek ve satışlarını artırmak için kısa vadeli çekici girişimler kullanarak ürünün tanıtıldığı bir pazarlama stratejisidir.

Bu strateji genellikle aşağıdaki durumlarda kullanıma sunulur:

 • Yeni ürünler tanıtmak,
 • Mevcut stokları satmak,
 • Daha fazla müşteri çekmek ve
 • Geçici satışları artırmak.

Amerikan Pazarlama Derneği satış promosyonunu tanımlaması ise şöyledir:

Denemeyi teşvik etmek, tüketici talebini artırmak veya ürün kullanılabilirliğini artırmak için önceden belirlenmiş, sınırlı bir süre için uygulanan medya ve medya dışı pazarlama baskısı.

Satış Promosyonunun Önemi

Satış promosyonu, potansiyel müşterileri ürünü satın almaya ikna ederek kısa vadeli satış hedeflerine ulaşmak için kullanışlı bir tekniktir. Bu önemli bir tanıtım stratejisidir.

 • Marka hakkında yeni müşterilere veya yeni pazarlara bilgi yaymak
 • Satış hacmini stabilize etmek ve kısa vadeli satış hedeflerini gerçekleştirmek
 • Ürünü çok iyi görünmesini sağlayarak kısa vadeli talebi artırın.

Satış Promosyonunun Amaçları

Sorunun cevabı satış promosyonu nedir? ayrıca satış promosyonu hedeflerine bir ipucu vermektedir. Asıl amaç satışları geçici olarak yükseltmektir.

Diğer hedefler arasında bunlarla sınırlı olmamak üzere şunları kapsamaktadır.

Yeni Ürünler İçin Pazar Yaratmak

Benzer bir ürün pazarında yeni bir ürüne talep oluşturmak bazen zordur. Bu gibi durumlarda, şirket penetrasyon fiyatlandırma, teklifler, indirimler ve kıtlık ilkesi gibi satış promosyonu stratejilerini kullanarak bazı satışları artırmayı tercih eder.

Rekabetçi Olarak Kalmak

Şirketler, rakibin kısa vadeli pazarlama stratejileriyle rekabet etmek için geçici satış promosyonu tekniklerini kullanırlar.

Bayi Güvenini Kazanmak

Satış promosyon teknikleri, ürünlerin satışını arttırır. Bu, bayilerin gelirlerini arttırır ve markayı daha çok tercih etmelerine neden olur.

Ürünleri Yeni Pazarlara Almak

Yeni pazarlara girmek genellikle zordur. Satış promosyonu çekişi artırır ve daha fazla müşterinin yeni ürünü denemesini sağlar.

Marka Farkındalığını Artırın

Marka bilinirliğini artırmaya yardımcı olan ve sonunda daha fazla satışa yol açan çekici teşvikler içerir.

Mevcut Müşterileri Elde Tutmak

Satış promosyonu ayrıca rakiplerin avlanma stratejilerini ele almak ve mevcut müşterileri marka ile birlikte tutmak için kullanılır.

Satış Promosyonu Stratejileri

Satış Promosyonu Stratejileri

Satış promosyonu stratejileri üç geniş türe ayrılabilir. Bunlar:

 • Çekme Stratejisi Nedir?: Çekme stratejisi, müşterilerin ürünleri şirketten “çekmelerini” sağlamaya çalışır. Pazarlama iletişimi ve mevsimsel indirimler, finansal planlar, vb. gibi girişimlerden faydalanmayı içerir.
 • İtme Stratejisi Nedir?: İtme stratejisi ürünü şirketten müşterilere uzağa itmeye çalışır. Aracılık kanallarını, ürünü dağıtım kanallarından nihai tüketicilere, promosyon ve kişisel satış çabalarını kullanarak itmeye ikna etmeyi içerir. Bu strateji, özellikle satıcılar, tüccarlar, bayiler, distribütörler ve acenteler için geliştirilen taktiklerin kullanılmasını içerir.
 • Hibrit Stratejisi Nedir?: Bir hibrit satış promosyonu stratejisi, ürünü mümkün olan en düşük dirençle satmak için hem çekme hem de itme stratejisini kullanır. Müşterileri özel kuponlar kullanarak çekmek ve ayrıca tüccarlara markanın ürünlerini satmak için teşvikler vermeyi içerir.

Satış Promosyonu Çeşitleri

Satış promosyonu, promosyonun hedeflendiğine göre geniş olarak iki türe ayrılabilir. Bunlar;

Tüketici Satış Promosyonu

Satış promosyonu stratejileri son tüketicilere yönelik olduğunda, tüketici satış promosyonu olarak adlandırılır. Bir örnek, bazı ürünlerde müşterilere% 20 indirim sunmaktadır. Tüketici odaklı tanıtımın ana amacı, yeni müşterileri çekerek ve mevcut müşterileri cezbederek satışları doğrudan artırmaktır.

Tüketicilere Yönelik Satış Promosyonu Teknikleri

Tüketici odaklı tanıtım için kullanılan satış promosyon araçları bulunmaktadır. Bunlar:

 • Özgür Örnekler: Özgür örneklerin dağıtılması, marka bilincini arttırır ve eğer numuneden hoşlanırsa kişinin terfi edilen ürünü seçtiği mülk psikolojisini tetikler.
 • Ücretsiz Hediyeler ya da Eşantiyonlar: Ücretsiz hediyeler sunmak, daha az para ödeyerek daha fazla kazandıkça müşterileri çeker.
 • İndirimler / İndirim Kuponları: İndirim kuponları kısa vadede satışları arttırmada harika bir yöntemdir. İnsanlar, aksi takdirde karşılayamayacakları ürünleri satın almalarına izin verdiği için indirim kuponlarına gidiyor.
 • Değişim Düzenleri: Değişim düzenleri eski müşterileri için bile değer kazandıklarından pek çok müşteriyi cezbeder.
 • Finansman Programları: Maliyetsiz EMI, düşük faizli EMI vb. gibi finans programları müşterilerin pahalı ürünler satın almalarını kolaylaştırır.
 • Nakliye Planları: Bazen büyük nakliye masrafları müşterileri ürün almaktan caydırır. Bu kısa vadeli nakliye planları sürtünmeyi giderir.
 • Paket İndirimleri: Bu fırsatlar satılmayan envanteri azaltmanın harika bir yoludur. Paketlenmiş ürünlerin, bu ürünlerin ayrı ayrı satın alınmadıklarından daha düşük bir fiyata satılmasını içerir.
 • Toplu Alım Fırsatları: Satılmayan envanteri azaltmak için harika bir satış promosyonu taktiğidir. Toplu olarak satın alan müşterilere indirim yapılmasını içerir.

Ticaret Satış Teşviki

Promosyon faaliyetleri bayileri, distribütörleri veya acenteleri göz önünde bulundurarak stratejilendirildiğinde ticaret satış promosyonu olarak adlandırılır. Bu tür satış promosyonlarında, perakendeciler, toptancılar, acentalar veya distribütörler için ticari kanallarda teklifler sunulur. Bu, rakiplere kıyasla daha fazla raf alanı kazanmak, bayileri markanın ürünlerini daha fazla satmaya ve satışları dolaylı olarak arttırmaya motive etmek için yapılır.

Yatırımcılara Yönelik Satış Promosyonu Teknikleri

 • Satınalma Noktası Ekranları – Bu, perakendecilere satışlarını artırmak için ücretsiz satın alma noktası (POP) teşhir üniteleri sunmayı içerir.
 • Ticari Şovlar / Fuarlar – Ticari şovlar, işletmelerin ürünlerini ticari fuardaki binlerce tüccarlara tanıttığı büyük bir satış promosyonu stratejisidir. Ticari gösteriler de genellikle satın alındığındakine kıyasla büyük indirimlere tanık oluyor.
 • Ekstra Para – Ayrıca spiff olarak da bilinen bu teknik, yatırımcılara belirtilen hedeflere ulaşmaları için onları motive etmek için ekstra ödemeler içerir. Örneğin, belirli bir süre için A ürününü satmaları için birim başına 50 TL, B ürününü satmaları için 30 TL bonus vermek.
 • Anlaşma Yükleyicileri – Bunlar, belirli bir miktarda ürün sipariş etmek için tüccarlara (toptancı ve perakendeciler) sağlanan hediyelerdir.
 • Ticari Anlaşmalar – Tüccarlara belirli bir ürünü tanıtmalarını ve satışlarını sınırlı bir süre için artırmalarını teşvik etmek için verilen özel imtiyazlardır.
 • Satın Alma Ödeneği – Satıcılara belirli sayıda ürün sipariş etmeleri sırasında sağlanan özel indirimler.

Satış Promosyonu Örnekleri

Bir ürün sayısız taktikleri kullanarak sınırlı bir süre için tanıtılabilir. İşte var olan satış promosyonu taktikleri için birkaç örnek:

Kara Cuma Satışları

Kara Cuma satışı, yılda yalnızca bir kez gerçekleşen mevsimlik bir satıştır. Büyük indirimler ve bir günle sınırlı olan özel teklifler içerir. Sonuç olarak, satış manifoldunu arttırır.

Bir Alana Bir Bedava

Bir alana bir bedava (BABB), iki ürünün tek bir fiyatla teklif edildiği popüler bir satış promosyonudur. Bu, sezon sonunda yeni bir ürünü tanıtmak veya envanteri temizlemek için harikadır.

Yönlendirme Bonusları

Tavsiye pazarlaması, şirketin yeni müşteriler kazanması için kendi müşterilerini zorladığı büyük bir satış promosyonu stratejisidir. Bu onlara özel indirimler, teklifler, geri ödeme veya gerçek parasal faydalar sağlayarak yapılır.

Daha Fazla Oku

https://docplayer.biz.tr/4987370-Pazarlama-yonetiminde-satis-promosyonu.html

https://prezi.com/v2tlc6exn69q/sats-promosyonu/

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir