1. Anasayfa
 2. Maliyet Muhasebesi

Bütçelenmiş Bilanço Hazırlama ve Biçimlendirme

Bütçelenmiş Bilanço Hazırlama ve Biçimlendirme
Bütçelenmiş Bilanço Hazırlama ve Biçimlendirme
0

Bir işletmenin üretebileceği en önemli belgelerden biri bütçelenmiş bilançodur. Bu derste, bir bölümün nasıl oluşturulacağını, her bölümün ne içerdiğini ve sayıların nereden geldiğini öğreneceğiz.

Bütçelenmiş Bilanço

Özgeçmişiniz profesyonel kariyeriniz hakkında bir hikaye anlatır. Sosyal medya sayfalarınız kişisel hayatınız hakkında bir hikaye anlatıyor. Ve okuldaki kalıcı kaydınız bir baş belası olarak hayatınız hakkında bir hikaye anlatmış olabilir. Ancak, az sayıda belge bütçelenmiş bilanço olarak bir işletmenin hikayesini anlatmaktadır. Kısacası, bütçelenmiş bilanço, şirketin varlıklarını, yükümlülüklerini ve hissedarların sahip olduğu özkaynak tutarını kısa bir bakışla sunar. Sadece bir şirketin sahip olduğu şeyi değil, aynı zamanda nereye gitmeyi beklediğini de gösterir.

Bu makalede, ana bölümleri inceleyerek bütçelenmiş bilanço oluşturmayı öğreneceğiz. Her bölümün sayılarını nereden aldığını inceleyeceğiz ve sonra her şeyin nasıl bir araya geldiğini göreceğiz. Yol boyunca, nasıl çalıştığını görmek için bir araç şirketinin bütçelenmiş bilançosuna bakacağız.

Varlıklar

Bütçelenmiş bilançoların başında varlıklar gelir. Cari ve sabit olmak üzere iki tür varlık vardır. Dönen varlıklar, herhangi bir şekilde alabilecekleri bir şirketin sahip olduğu mülklerdir. En üstte genellikle doğrudan nakit bütçesinden alınan eldeki nakit referansıdır. Daha sonra alacak hesapları, yani bir şirketin tahsil etmeyi beklediği faturalar. Son olarak, envanter hesaba katılır. Bu varlıkların toplamı bize toplam dönen varlıkları verir.

Ancak, sahip olduğumuz tüm varlıklar bu değildir. Ayrıca, sabit kıymetler de vardır. Bunlar, bir şirketin ekipmanında oluşturduğu değeri ve amortismanı içerir. Bu rakamların çoğu sermaye harcama bütçesinden gelir. Sabit kıymetler, bir şirketin toplam varlıklarını bize vermek için dönen varlıklar ile birleşir.

Şimdi kurgusal araç şirketine bakalım. Mevcut varlıkları 10 milyon TL. Bu şuradan gelir:

 • 4 milyon TL nakit
 • 5 milyon TL alacak hesabı
 • Envanterde 1 TL dolar

Bu arada, büyük ölçüde 5 milyon TL’lik amortisman ve fabrikadaki 25 milyon TL ile 30 milyon TL sabit varlık olarak tutuluyor. Yani şirketimizin toplam aktifleri 40 milyon TL.

Yükümlülükler

Bir sonraki bölüm yükümlülükleri içermektedir. Yükümlülükler şirketin borçlarıdır. Bunlardan ilki, genellikle satış ve idari gider bütçelerindeki giderlerin, malzeme bütçesinin, işgücü bütçesinin ve genel bütçenin toplamı olan ödenecek hesaplardır. Sonra borçlarımıza ne kadar para ödenmesi gerektiğini gösteren finansman bütçesinden alınan bir sayı olan borçlarımız var. Bunların toplamı toplam kısa vadeli yükümlülüklerdir.

Araç şirketine geri dönün. Ödenecek sadece 10 milyon TL’lik hesabımız var, ancak ödenecek 5 milyon TL’lik başka bir banknotumuz daha var. Bu iyi bir işaret. Yükümlülüklerimizin çoğu ödenecek senetlerden geliyor, yani hala ödenmekte olan fabrikaya büyük bir genişleme. Bu nedenle, toplam yükümlülüklerimizde sadece 15 milyon TL var.

Hissedar eşitliği

Bir sonraki bölüm biraz zor. Genellikle özkaynak denir, toplam kısa vadeli borçlar ile toplam aktifler arasındaki farktır. Bu şirketin değeri. İdeal olarak, bu negatif bir sayı değildir. Toplam kısa vadeli yükümlülüklere eklendiğinde, toplam yükümlülükleri ve özkaynakları sağlar. Bu sayı her zaman toplam varlıklara eşit olmalıdır, çünkü bir firma tarafından tutulan tüm paralar ya bir yükümlülüğü karşılamak ya da sahipler için değer olarak hareket etmek için ya da başka bir deyişle özkaynak olarak var olmak zorundadır.

Araç fabrikamız için, özkaynak hesaplaması en kolay olanıdır. Toplam aktifleri (40 milyon TL) alın ve toplam yükümlülükleri (15 milyon TL) çıkarın. Yani 25 milyon TL özkaynaklarımız var. Diğer bir deyişle şirketimizin hissedarlarımız için değeri vardır.

Makale Özeti

Bu makalede bütçelenmiş bilançonun nasıl oluşturulacağına baktık. Bu formun bir şirketin hikayesinin çoğunu sağladığını öğrendik, tıpkı bir özgeçmişin bir kişinin profesyonel kariyerinin hikayesini anlattığı gibi.

Bütçelenmiş bilançonun ilk bölümü varlıkları gösterir. Bu sadece nakit veya alacak hesapları gibi mevcut varlıkları değil, aynı zamanda bir şirketin sabit varlıklarının değerini de içerir. Sonra borçlar düşülür. Yani, bunlar ödenecek hesaplar ve borçlara ait herhangi bir paradır. Tüm yükümlülükler ile toplam varlıklar arasındaki farka, negatif bir sayı olmadığını düşündüğünüz hisse senedi özkaynak denir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir