Dolaylı Maliyetler Nelerdir? – Tanım ve Örnekler
Dolaylı Maliyetler Nelerdir? - Tanım ve Örnekler
0

Bu makale dolaylı maliyetlerin ne olduğunu ve bir işletmeyi nasıl etkilediğini açıklar. Dolaylı maliyetlere ve bunların farklı işletmelerde nasıl değişebileceğine ilişkin örnekler verilmiştir.

Dolaylı maliyetler

Dolaylı maliyetler, bir şirketin maruz kalabileceği, şirket içindeki belirli bir ürün veya projeyle ilişkili olmayan giderlerdir. Bu maliyetlere idari giderler veya genel giderler de denebilir.

Yerel şirketlere şişelenmiş su sağlayan küçük bir işletmenin yöneticisi olduğunuzu düşünün. Aylık faturaları incelerken, su şişeleme veya dağıtım ile doğrudan ilgisi olmayan giderler için birçok fatura bulabilirsiniz. Ancak bunlar, işletmenizin işleyişi için önemli olan giderlerdir.

Örneğin, ofis sarf malzemelerinizin özellikle yazıcı kağıdının oldukça yüksek olduğunu fark edersiniz. Sorguladığınız gibi, şirketinizin muhasebe için kullandığı bilgisayar yazılımının müşteri faturaları oluştururken standart yazıcı kağıdı kullandığını görüyorsunuz. Bu faturalar, su dağıtımları için faturalandırılmak üzere tüm müşterilere gönderilir. Yazıcı kağıdı su şişeleme veya dağıtımına doğrudan bağlı olmasa da, şirketleri hizmetleri için faturalandırmak çok önemlidir. Yazıcı kağıdı şirketiniz için dolaylı bir maliyettir.

Yönetici olarak, bu dolaylı maliyetlerden bazılarını azaltmayı veya etkilerini azaltmayı deneyebilirsiniz. Küçük bir işletmede dolaylı maliyetler daha kolay tanımlanabilir ve yönetilebilir. Bununla birlikte, daha büyük işletmelerde, şirketin faaliyetlerine meşru olup olmadıklarını ve işletmenin başarısına nasıl katkıda bulunduklarını anlamak için hangi maliyetlerin gerekli olduğunu anlamak çok zor olabilir. Sonuç olarak, genel giderler veya dolaylı maliyetler aşırı hale gelebilir ve gereksiz olabilir. Dolaylı maliyetleri yönetmek, yöneticinin işinin önemli bir parçasıdır.

Şirkete Göre Değişme Durumu

Dolaylı maliyetler, bir işletmenin muhasebe kayıtlarında sayısız yerde bulunabilir. Bununla birlikte, bir şirkete doğrudan maliyet olabilecek farklı bir şirkete dolaylı maliyet olarak düşünülebilir.

Su tedarik şirketi için çalışmak yerine, bir kırtasiye ve tebrik kartı mağazası için yönetim pozisyonunda olduğunuzu düşünelim. Sabit mağaza için şişelenmiş su alımı, mağazada sunulan belirli bir satışa veya ürüne bağlı değildir. Bu nedenle, çalışanlarınızın içmeleri gerektiğinde kullandıkları su dolaylı bir mağaza arzıdır.

Yazar kasa, müşteri satın alımlarını yapmak için çantalar ve kamu hizmetleri gibi diğer masraflar da dolaylı maliyetler olarak değerlendirilir. Mağazayı açık tutmak ve mal satışını kolaylaştırmak için gereken masraflardır. Ancak, doğrudan satışa sunulan tebrik kartlarına ve kırtasiye malzemelerine bağlı değildir.

Makale Özeti

Dolaylı maliyetler, bir şirketin maruz kalabileceği, şirket içindeki belirli bir ürün veya projeyle ilişkili olmayan giderlerdir. Bu maliyetlere idari giderler veya genel giderler de denebilir.

Bu tür maliyetlerin yönetilmesi zor olabilir, çünkü gelir getirici faaliyetlere bağlı değildirler veya genellikle bir şirket tarafından sunulan ürünlere veya hizmetlere bağlı değildirler. Genel giderler olarak, bunlar tek bir kategoriye toplanabilir, böylece şirkete zorunlu olmayan ürünlerin satın alınması veya masrafların yasal olmayan maliyetler üzerinden düşülmesi olasılığı artar. Dolaylı maliyetleri yönetmek zor olsa da, masrafları kontrol etmek esastır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir