1. Anasayfa
 2. Pazarlama Haberleri

Reklamları ifşa etmeyen etkileyiciler ‘sektörü ve markaları karartıyor’

Reklamları ifşa etmeyen etkileyiciler ‘sektörü ve markaları karartıyor’
0

Paylaşımlarında reklamları ve ticari içeriği ifşa etmeyen fenomenler ve dijital yaratıcılar, geçmişin “vahşi batı” etiketlerinden kurtulmayı başaran sektöre zarar veriyor.

Etkileyici pazarlama ajansı Disrupt’un, bu hafta yayınlanan ve sosyal medyadaki beş etkileyiciden dördünün AB ve Birleşik Krallık yasaları uyarınca ticari içeriği açıklamadığını gösteren bir Avrupa Birliği çalışmasının ardından görüşü bu.

Disrupt MD’si Stevie Johnson şunları söyledi: “Etkileyicilerin yaklaşık %80’inin ticari içerik açıklamadığını görmek beni hayrete düşürdü. Son birkaç yılda kuralları sıkılaştırmak için o kadar çok şey yapıldı ki, bu geriye doğru bir adım gibi görünüyor ve konu influencer ortaklıkları olduğunda hem markaların hem de influencerların yanlış anladığını kanıtlıyor.

“Bu rakamlar, önceki yılların vahşi batı etiketlerinden kurtulan bir sektöre olumsuz bir yön veriyor. Bu, markaların bu düzenlemeleri ciddiye alan ve bunun sonucunda doğru açıklamayı kullanmayarak markalarına zarar vermeyecek doğru profesyonel yeteneklerle ortaklık kurması için gerekli özenin gösterilmesi gerektiğini gösteriyor.”

14 Şubat’ta yayınlanan Avrupa Komisyonu raporu, incelenen 576 etkileyicinin %97’sinin Instagram, TikTok, YouTube, Facebook, X (eski adıyla Twitter), Snapchat ve Twitch dahil olmak üzere sosyal medyada ticari içerik yayınladığını gösterdi. Ancak yalnızca %20’si sistematik olarak bunun reklam olduğunu belirtti.

AB ve Birleşik Krallık yasalarına göre içerik oluşturucular, gönderilerinde reklamları açıklamakla yükümlüdür.

Johnson şunları ekledi: “Disrupt gibi ajanslar, sözleşme sürecimizde, İçerik için ödenen tüm ödemelerin, Reklam Standartları Otoritesi ve Rekabet ve Piyasalar Otoritesi kurallarına uygun olarak mutlaka reklam olarak ifşa edilmesini sağlıyor.”

“Deneyimlerimize göre, günümüzde etkileyicilerin reklamları ifşa etme konusunda hiçbir sorunu yok. İzleyicilerine karşı özgün ve dürüst olmak istiyorlar ve tüketicilerin gözünü korkutmanın olumsuz etkisini riske atmak istemiyorlar.

“Benzer şekilde, izleyiciler bu ifşa edilen, markalı içerikle normal içerik kadar etkileşime girebilirler… eğer etkileyici ve marka arasındaki işbirliği gerçekse ve 3 taraf (marka, etkileyici ve izleyici) arasında benzer bir paylaşılan ahlak varsa.”

Önde gelen küresel markaların bu gibi konuları şahsen tartıştığını duymak ister misiniz? Dijital Pazarlama Dünya Forumu (#DMWF) Avrupa, Londra, Kuzey Amerika ve Singapur hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir