1. Anasayfa
 2. Pazarlama Haberleri

Küresel sosyal medya kullanıcıları 5 milyar dönüm noktasını geçti

Küresel sosyal medya kullanıcıları 5 milyar dönüm noktasını geçti
0

Sosyal odaklı bir yaratıcı ajans olan We Are Social ile sosyal ve medya istihbaratı uzmanı Meltwater, sosyal medya ve dünya çapındaki dijital trendler hakkındaki en son yıllık raporu Digital 2024’ü yayınladı.

Dijital dönüm noktaları açısından bereketli bir yılda, Dijital 2024, aktif sosyal medya kullanıcı kimliklerinin* dünya nüfusunun %62,3’üne denk gelen 5 milyar sınırını (5,04 milyar) geçtiğini gösteriyor. Küresel toplam geçen yıl 266 milyon arttı; yıllık %5,6 büyüme.

Tipik bir sosyal medya kullanıcısı artık günde 2 saat 23 dakikasını kendi tercih ettiği sosyal platformlarda geçiriyor ve her ay 6,7 platform kullanıyor. TikTok, dünya çapındaki herhangi bir sosyal platform arasında Android kullanıcısı başına en yüksek ortalama süreye sahip; ayda etkileyici bir 34 saat ile çalışıyor; bu da platformun günde bir saatten fazla kullanıldığı anlamına geliyor. İkinci sırada, ortalama bir kullanıcının Android uygulamasında ayda 28 saatten biraz fazla zaman harcadığı YouTube yer alıyor.

Dünyanın ‘favori’ sosyal platformu açısından Instagram, geçen yılın kazananı WhatsApp’tan tacını aldı. Dijital 2024, 16 ila 64 yaş arasındaki internet kullanıcılarının %16,5’inin Instagram’ı en sevilen platform olarak gördüğünü ve WhatsApp’ı %16,1 ile ikinci sıraya taşıdığını gösteriyor.

Digital 2024, sosyal medyadan akıllı cihazlara, oyunlardan sosyal ticarete kadar tüm çevrimiçi ekosistemdeki veri noktalarını kapsayan 550’den fazla sayfalık bir rapordur.

Raporda öne çıkan diğer önemli noktalar şöyle:

 • Tipik bir internet kullanıcısı artık her gün 6 saat 40 dakikayı çevrimiçi olarak geçiriyor; bu rakam, bir önceki yıla göre günde 3 dakika veya %1 arttı.
 • 4 Şubat’ta 20. yaşını kutlayan Facebook, küresel reklam erişimini son 12 ayda 200 milyondan fazla artırarak yıllık %10,5 büyüme kaydetti.
 • LinkedIn, Snapchat, WeChat ve Pinterest’in tümü, yıldan yıla güçlü kullanıcı artışı bildirdi.
 • Dijital reklam harcamaları bir önceki yıla göre %10 artarken, 2023’te dijital reklamlara neredeyse 720 milyar dolar harcandı. Sosyal reklam harcamaları %9,3 artışla 207 milyar dolara yükseldi ve influencer faaliyetlerine yapılan yatırım %17 arttı.
 • Tipik bir internet kullanıcısı artık TV içeriği izlemek için günde 17 dakikayı geçen yılın bu dönemine göre daha az harcıyor; bu da yıllık %8,2’lik bir düşüş anlamına geliyor.
 • Digital 2024, TikTok hashtag’lerinin zengin bir analizinde, #fyp (sayfanız için) ile etiketlenen TikTok’ların toplam 55½ trilyon görüntüleme topladığını ve bunun da onu platformun en iyi hashtag’i haline getirdiğini bildiriyor.

Son olarak, internetin nihai savaşında (Köpekler ve Kediler) köpekler üstün geliyor; köpek etiketli içerik hem Instagram’da (376 milyon gönderiye karşı 290 milyon) hem de TikTok’ta (575 milyar görüntülemeye karşı 502 milyar) kedigilleri geride bırakıyor.

We Are Social’ın kurucu ortağı ve grup başkanı Nathan McDonald şunları söyledi: “Sosyal medya, topluluklar oluşturmaktan satın alma araştırmalarına ve aradaki her şeye kadar birbirimizle bağlantı kurma şeklimizin hayati bir parçası olmaya devam ediyor. TikTok’un devam eden popülaritesi insanların çevrimiçi davranış şeklini değiştirdi; sosyal, markalar için yayın yaklaşımının işe yaradığı bir yer değil ve önce sosyal düşünmenin önemi hiç bu kadar önemli olmamıştı. İster sosyal ticaret için Pinterest, ister topluluklarla bağlantı kurmak için Facebook olsun, her biri farklı şeyler sunan birden fazla sosyal platformda güçlü bir büyüme görmek cesaret verici. Pazarlamacılar için platform nüanslarını ve kültürel açıdan anlamlı yollarla bağlantı kurmak için sosyal medyanın nasıl kullanılacağını anlamak her zamankinden daha önemli olacak.”

Meltwater baş strateji sorumlusu Alexandra Saab Bjertnæs şunları söyledi: “Sosyal medya, beş milyardan fazla kullanıcıyla bir sonraki bölümüne girerken, kullanım kalıplarını, katılımı ve ortaya çıkan trendleri anlamak, markaların tüm çevrimiçi sohbetlerin ortasında kendi benzersiz sesini bulmasına yardımcı olmak için çok önemli. . TikTok’un yükselişi, Instagram’ın ‘favori’ statüsü ve LinkedIn gibi profesyonel ağ platformlarının büyümesiyle birleştiğinde, değişen tercihlerin bir resmini çiziyor. Bu kadar çok platform seçeneği varken, markaların hedef kitlelerinin bilgi için nereye gittiklerini gerçekten anlamaları ve benzersiz bir hassasiyet ve özgünlükle onları meşgul edecek ilgi çekici anlatılar şekillendirmesi gerekiyor.”

Önde gelen küresel markaların bu gibi konuları şahsen tartıştığını duymak ister misiniz? Dijital Pazarlama Dünya Forumu (#DMWF) Avrupa, Londra, Kuzey Amerika ve Singapur hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir