1. Anasayfa
 2. İşletme

Reklamcılık Türleri Nelerdir? Ürün Yerleşimi Nedir?

Reklamcılık Türleri Nelerdir? Ürün Yerleşimi Nedir?
Reklamcılık Türleri Nelerdir? Ürün Yerleşimi Nedir?
0

Reklamcılık Türleri çok geniş bir yelpazededir. Bu türleri biraz sonra sayacağız. Potansiyel müşterileri firmamıza çekmek için bir çok faaliyet gösteriririz, bunlardan birisi de reklamcılıktır.

Reklamcılık Türleri Nelerdir?

Neredeyse herhangi bir ortam reklam için kullanılabilir. Ticari reklam medyası duvar resimleri, reklam panoları, sokak mobilya bileşenleri, basılı el ilanları ve raf kartları, radyo, sinema ve televizyon reklamları, web afişleri, cep telefonu ekranları, alışveriş sepetleri, web pop-up’ları, skywriting, otobüs durağı bankları, insan panoları ve alın reklamlar, dergiler, gazeteler, kasaba taşıyıcıları, otobüslerin kenarları, uçaklara takılan veya uçakların kenarları (“logojetler”), koltuk arkalığı tepsi masaları veya baş üstü depolama kutuları, taksi kapıları, tavan montajları ve yolcu ekranları, müzikal sahne gösteriler, metro platformları ve trenler, tek kullanımlık çocuk bezleri üzerinde elastik bantlar, banyo tezgahlarının kapıları, süpermarketlerdeki elma çıkartmaları, alışveriş sepeti kolları (grabertising), ses ve video akışının açılış bölümü, posterler ve etkinlik biletleri ve süpermarketlerin arkası gelirler. “Tanımlanmış” bir sponsorun mesajlarını bir araç aracılığıyla iletmek için ödediği her yer reklamdır.

Televizyon Reklamcılığı

Reklamcılık türleri olarak ilk tür TV reklamıdır. TV reklamı, popüler TV etkinlikleri sırasında ticari yayın için ücretlendirilen yüksek fiyat TV ağlarının yansıttığı gibi, genellikle en etkili kitle pazarı reklam biçimi olarak kabul edilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yıllık Super Bowl futbol oyunu televizyondaki en önemli reklam etkinliği olarak bilinir. Bu oyun sırasında tek bir otuz saniyelik TV noktasının ortalama maliyeti 3,5 milyon ABD dolarına ulaştı (2012 itibariyle). Bazı televizyon reklamlarında, dinleyicilerin yakında ürünle ilgili olduğu bir şarkı veya jingle bulunur. Sanal reklamlar bilgisayar grafikleri aracılığıyla düzenli televizyon programlamasına eklenebilir. Genellikle boş arka planlara yerleştirilir veya uzak yayın kitlesiyle ilgili olmayan yerel reklam panolarının yerine kullanılır. Daha tartışmalı olarak, sanal reklam panoları gerçek hayatta hiçbirinin olmadığı arka plana yerleştirilebilir. Bu teknik özellikle televizyonda yapılan spor müsabakalarında kullanılır. Sanal ürün yerleştirme de mümkündür.

Infomercial Ticari Reklamlar

Reklamcılık türleri olarak ikinci tür informercial reklamlardır. Infomercial, tipik olarak beş dakika veya daha uzun olan uzun formatlı bir televizyon reklamıdır. “Infomercial” kelimesi “bilgi” ve “ticari” kelimelerinin bir bölümüdür. Bir infomeryalde temel amaç, dürtü satın alımı yaratmaktır, böylece tüketici sunumu görür ve daha sonra reklamı ücretsiz telefon numarası veya web sitesi aracılığıyla ürünü hemen satın alır. Infomercial ürünler, ürünleri ve özelliklerini tanımlar, sergiler ve sıklıkla gösterir ve genellikle tüketicilerden ve endüstri profesyonellerinden referansları vardır.

Radyo reklamcılığı

Reklamcılık türleri olarak üçüncü tür radyo reklamıdır. Radyo reklamcılığı, radyo ortamıyla yapılan bir reklamcılık biçimidir. Radyo reklamları, bir vericiden bir antene ve dolayısıyla bir alıcı cihaza yayılan radyo dalgaları olarak yayınlanır. Airtime, reklamların yayınlanması karşılığında bir istasyondan veya ağdan satın alınır. Radyo, sesle sınırlı olma sınırlamasına sahip olsa da, radyo reklamcılığı savunucuları bunu genellikle bir avantaj olarak belirtmektedir. Radyo, sadece yayında değil çevrimiçi olarak da bulunabilen genişleyen bir ortamdır. Arbitron’a göre, radyonun haftalık olarak yaklaşık 241,6 milyon dinleyicisi veya ABD nüfusunun yüzde 93’ünden fazlası var.

Online reklamcılık

Reklamcılık türleri olarak dördüncü tür online reklamcılıktır. Online reklamcılık, İnternet’i ve World Wide Web’i müşterileri çekmek için pazarlama mesajları sunmak amacıyla kullanılan bir tanıtım şeklidir. Online reklamlar bir reklam sunucusundan aktarılır. Online reklamcılığa örnek olarak, arama motoru sonuç sayfalarında görünen içeriğe dayalı reklamlar, banner reklamlar, metin reklamlarda, Rich Media Reklamları, Sosyal ağ reklamcılığı, online sınıflandırılmış reklamcılık, reklam ağları ve e-posta spam’ı da dahil olmak üzere e-posta pazarlaması verilebilir.

Yeni Medya

Teknolojik gelişme ve ekonomik küreselleşme, yeni ve yeni iletişim kanallarının ve yeni ticari mesajlaşma tekniklerinin ortaya çıkmasını desteklemektedir.

Ürün yerleşimleri

Ürün yerleşimlerinin amacı potansiyel müşterilerin zihnine doğal yollar ile markayı kazımaktır. Ürün yerleşimi yapmak için bazı yollar bulunmaktadır. Reklamcılık çeşitleri içinde sayılmaktadır. Bunlar:

Gizli reklamcılık

Reklamcılık çeşitleri için ilk olarak gizli reklamcılık. Bir ürün veya marka eğlence ve medyaya katıldığında olur. Örneğin, bir filmde, ana karakter, Tom Cruise’un karakterinin John Anderton’un üst köşede açıkça yazılmış Nokia logosuna sahip bir telefona sahip olduğu Azınlık Raporu filminde olduğu gibi belirli bir markanın bir öğesini veya başka bir öğesini kullanabilir. Bulgari logosu ile oyulmuş saat. Filmde reklam vermenin bir başka örneği, Will Smith’in oynadığı ana karakterin Converse ayakkabılarından birkaç kez bahsettiği ve onlara “klasik” olarak adlandırdığı I, Robot’ta. Ben, Robot ve Spaceballs da araçların önünde net bir şekilde gösterilen Audi ve Mercedes-Benz logoları ile fütüristik otomobilleri sergiliyor. Cadillac, sonuç olarak Cadillac otomobillerinin kullanıldığı birçok sahneyi içeren Matrix Reloaded filminde reklam vermeyi seçti. Benzer şekilde, Omega Saatler, Ford, VAIO, BMW ve Aston Martin otomobiller için ürün yerleştirme, en son Casino Royale olan son James Bond filmlerinde yer alıyor. “Fantastik Dörtlü: Gümüş Sörfçünün Yükselişi” nde ana ulaşım aracı ön tarafta büyük bir Dodge logosu gösteriyor. Blade Runner, en belirgin ürün yerleşimlerinden bazılarını içerir; filmin tamamı bir Coca-Cola reklam panosunu göstermek için durur.

Basın reklamı

Reklamcılık çeşitleri için ikinci olarak basın reklamlarıdır. Gazete, dergi veya ticaret dergisi gibi basılı bir ortamda reklamı açıklar. Bu, büyük bir ulusal gazete veya dergi gibi çok geniş bir okuyucu kitlesine sahip medyadan yerel gazeteler ve çok özel konularda ticaret dergileri gibi daha dar hedefli medyaya kadar her şeyi kapsar. Bir basın reklamı biçimi, özel kişilerin veya şirketlerin, bir ürün veya hizmetin reklamını düşük bir ücret karşılığında küçük, dar hedefli bir reklam satın almasına olanak tanıyan sınıflandırılmış reklamlardır. Basın reklamcılığının başka bir biçimi, genellikle bir gazetenin makale bölümünde yayınlanan daha büyük bir reklam (resim içerebilir) olan Görüntülü Reklam’dır.

Reklam panosu reklamcılığı

Reklamcılık çeşitleri için üçüncü olarak reklam panosu reklamlarıdır. Reklam panoları, halka açık yerlerde, geçen yayalara ve sürücülere reklam veren büyük yapılardır. Çoğu zaman, büyük miktarda geçen motor ve yaya trafiği olan ana yollarda bulunurlar; ancak toplu taşıma araçlarında ve istasyonlarda, alışveriş merkezlerinde veya ofis binalarında ve stadyumlarda olduğu gibi çok sayıda izleyici bulunan herhangi bir yere yerleştirilebilir. RedEye gazetesi Michigan Gölü üzerinde yelkenli bir ilan panosu ile North Avenue Beach’teki hedef pazarına reklam verdi.

Mobil billboard reklamı

Mobil reklam panoları genellikle araca monteli reklam panoları veya dijital ekranlardır. Bunlar, yalnızca müşteriler tarafından önceden seçilen güzergahlar boyunca reklam taşımak için yapılmış özel araçlarda olabilirler, ayrıca özel olarak donatılmış kargo kamyonları veya bazı durumlarda uçaklardan saçılmış büyük pankartlar da olabilirler. Reklam panoları genellikle yanar; bazıları arkadan aydınlatmalı, bazıları ise spot ışıkları kullanıyor. Bazı pano ekranları statikken, diğerleri değişir; örneğin, bir dizi reklam arasında sürekli veya periyodik olarak dönüşümlü yayınlama. Mobil görüntüler, hedef reklamcılık, Bir günlük ve uzun vadeli kampanyalar, Sözleşmeler, Spor etkinlikleri, Mağaza açılışları ve benzeri tanıtım etkinlikleri ve daha küçük şirketlerin Büyük reklamları dahil olmak üzere dünyadaki büyükşehir bölgelerinde çeşitli durumlar için kullanılır.

Mağaza içi reklamcılık

Mağaza içi reklam, bir perakende mağazasına yerleştirilen herhangi bir reklamdır. Bir ürünün bir mağazada göz seviyesinde, koridorların ucunda ve ödeme sayaçlarının yakınında (POP – Satın Alma Noktası ekranı olarak da bilinir), belirli bir ürünü tanıtan göz alıcı ekranlar ve alışveriş sepetleri ve mağaza içi video görüntüleri gibi yerler.

Kahve fincanı reklamı

Kahve fincanı reklamı, bir ofis, kafe veya doğrudan kahve dükkanından dağıtılan bir kahve fincanı üzerine yerleştirilen herhangi bir reklamdır. Bu reklam şekli ilk olarak Avustralya’da popüler hale geldi ve Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Orta Doğu’nun bazı bölgelerinde popülerlik kazanmaya başladı.

Cadde reklamcılığı

Bu tür reklamlar, ilk olarak sokak reklamları ve kaldırımlarda dış mekan reklamları oluşturmak için İngiltere’de Street Advertising Services tarafından ön plana çıktı.

Ters Grafiti, hava dansçıları ve 3D kaldırım reklamları gibi ürünlerle medya, marka mesajlarını kamusal alanlara çıkarmak için uygun fiyatlı ve etkili bir araç haline geldi.

Korunaklı Açık Hava Reklamcılığı

Bu tür reklamlar, halka açık yerlerde büyük mobil, yapılar (çadırlar) geçici üslerde yerleştirerek dış mekan ile iç mekan reklamını birleştirme olanağını açar. Geniş dış reklam alanı, gözlemciyi güçlü bir şekilde çeker, ürün, yaratıcı dekorun izlenimi yoğunlaştırabileceği kapalı mekanlarda tanıtılır. Ünlü marka ve belirli mağaza veya ürünleri tanıtmak. Reklamverenler genellikle, örneğin ünlüler en sevdikleri ürünleri paylaştıklarında veya belirli markaların veya tasarımcıların kıyafetlerini giydiklerinde ürünlerinin reklamını yaparlar. Ünlüler genellikle belirli veya genel ürünlerin reklamını yapmak için televizyon veya basılı reklamlar gibi reklam kampanyalarında yer alırlar. Bununla birlikte, bir markayı desteklemek için ünlülerin kullanımı dezavantajlara sahip olabilir. Bir ünlü tarafından yapılan bir hata, bir markanın halkla ilişkilerine zarar verebilir. Örneğin, Pekin, Çin’deki 2008 Olimpiyat Oyunlarındaki sekiz altın madalyayı izledikten sonra, yüzücü Michael Phelps’in Kellogg’s ile olan sözleşmesi feshedildi, çünkü Kellogg’s sigara esrarının fotoğrafını çektikten sonra onunla ilişkilendirmek istemedi. Britney Spears gibi ünlüler, Pepsi, Kohl’s, Twister, NASCAR, Toyota ve daha pek çok ürün de dahil olmak üzere birçok ürün için reklam vermiştir. Hava reklamı Reklam medyası oluşturmak veya görüntülemek için uçak, balon veya hava gemilerini kullanma. Skywriting dikkat çekici bir örnektir.

Reklamcılık Türleri Hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir