1. Anasayfa
 2. İşletme

İşyerinde Sosyalleşme Nasıl Yapılır? Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

İşyerinde Sosyalleşme Nasıl Yapılır? Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler
1

İşyerinde sosyalleşmek, iş arkadaşlarınızla sadece küçük konuşmalar yapmak değil, işyeri ilişkilerinin kalitesinde iyileşmeyi sağlamak için çok gerekli bir beceri olmaktan uzun bir yol anlamına gelmektedir.

İşyerinizde düzenlenen bu yarım yıllık veya yıllık partiler sadece çalışanlarına bir soluk vermekten daha fazlası içindir! Çalışanların bir işyerinin resmi ortamları dışında birbirleriyle sosyalleşmelerine izin vermek içindir.

İşyerinde sosyalleşme normları, son zamanlarda önemli ölçüde değişmiş olsa da, insanların çoğu zaman buz kırıcıları ve işyerlerini dezavantajlı ve hatta bazen gereksiz sosyalleşme bulduğu gerçeği devam etmektedir. Fakat gerçek şu ki, sosyalleşme oldukça avantajlı olabiliyor.

İşyerinde Sosyalleşme Neden Önemli?

İşyerinde sosyalleşme ve iş arkadaşları arasındaki dostane ilişkiler ekip çalışması için verimli bir zemin oluşturur ve aralarındaki güvensizliği ve sağlıksız rekabeti önler. Olumlu bir atmosfer yaratıcılık ve üretkenlik için daha iyidir, çünkü insanların işyerinde kendilerini takdir ettiklerini ve desteklediklerini, özellikle de iş kültürünün iyimser ve zevkli olduğu durumlarda daha yenilikçi olduklarını bildirirler.

Anahtar, çalışanların dostça, kibar ve destekleyici, ancak birbirlerinin hayatlarına dolaşmadığı mutlu ortamı bulmak. ”


Lynn Taylor
 • İşyerinde sosyalleşmenin en temel önemi, ekibinizdeki yeni üyeleri rahatlatmaktır. Yeni çalışanla sosyalleşmek, onları meslektaşlarına, görevlerine, ofis ortamlarına, çalışma ekibine ve iş yerindeki çeşitli bölümlere alıştırmak için harika bir yoldur.
 • Sosyalleşme, bazen iş baskısı nedeniyle göz ardı edilebilecek projelerdeki güncellemeleri paylaşan iş arkadaşlarına yol açabilir. Mola sırasında işaretçiler sunmak genellikle stajyerleri rahatlatır. Fikir ve bilgilerin iş arkadaşlarınızla paylaşılması , politikalarda veya projelerde belirli değişikliklerin yapılmasıyla ilgili bireysel görüşlere ışık tutmanıza izin verir.
 • İşyerinde sosyalleşme, çalışanlar arasında takım çalışmasını da teşvik edebilir. Şirket kazananlarını takdir ederek, ‘yüksek beşli’ veya belki de resmi el sıkışmaları gibi gayrı resmi jestler göstermelerine izin vermek, meslektaşlarının moralini ve takım ruhunu destekleyebilir.
 • İşyerinde sosyalleşerek güçlü ittifaklar kurulabilir. İşyerindeki iki farklı bölümün üyeleri arasında güçlü bir ittifak olduğunda, ihtilaf çözümü ile karşılaşmak daha kolaydır. Üretimdeki çalışanlar ve müşteri hizmetleri arasında güçlü bir ittifak olduğunu varsayalım. Bir ürünün ters gitmesi durumunda, iki çalışan, güçlü ittifakları ile krizi önleyebilir.
İşyerinde Sosyalleşme Nasıl Yapılır? - Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

İşyerinde Nasıl Sosyalleşme Sağlanır

Yaşlılarla Sosyalleşme

İş yerinizde kıdemli olan biriyle sosyalleşmeye gelince, bazı şeyler akılda tutulmalıdır. Bazen, işteki pozisyondaki fark sosyal bir engel yaratabilir. Patronlarınızı takdir etmek ve söylediklerine dikkat etmek, onlarla işyeri ilişkinizi geliştirmek için uzun bir yol kat edebilir.

İş dışında sosyalleşmek ve işle ilgili olaylar bu özel durumda genellikle çok iyi bir fikir değildir. İş yerinde yaşlılarla ne kadar rahat olursanız olun, onlarla konuşurken daima saygılı olmak önemlidir. İşyerine uygun dili kullanın . Genel olarak işten bahsetmiyor olsanız bile, iyi bir izlenim bırakmak önemlidir.

İş Arkadaşlarıyla Sosyalleşme

İşyerinde sosyalleşme, ekibin birlikte daha iyi çalışmasını sağlayan işyeri ilişkilerinin kalitesini güçlendirmeye yardımcı olabilir. İşle ilgili olmayan konular hakkında iletişim kuran iş arkadaşları genellikle ekip projelerinde daha iyi işbirliği yapar. Sosyalleşme aynı zamanda iş arkadaşlarınızın işyerinde görüşlerini daha fazla ortaya koymasına yardımcı olabilir, bu da her zaman faydalıdır.

Gayri resmi ve rahat sohbetler genellikle çalışanlar arasındaki bağları güçlendirir. New York Times’tan Kerry Patterson‘a göre En Çok Satanlar ‘Etkileyen’, şirketlerde gerçekleşenlerin çoğu gayri resmi sosyal ağ üzerinden yapılmaktadır. İş yerindeki konuşmalar güvene yol açabilir ve çoğu zaman kontrolden çıkmadan sorunları yakalamak ve çözmek için fırsatlar sağlar.

Müşterilerle Sosyalleşme

İşiniz müşterilerinizle sosyalleşmeyi gerektiriyorsa, işinizle ilgili konular, satın aldıkları ürünler, ilgilendikleri ürünler ve hizmetler ile aynı zamanda müşterilerinizin beğenisine ve yönelimlerine dayanan konular hakkında konuşabilmeniz çok önemlidir. Müşterilerinizi tanıyarak güven ve bağ kurmanız gereklidir.

İş yerindeki yaşlılarla sosyalleşmek gibi, çok kişisel veya uygunsuz olabilecek konulardan kaçının. Müşterinizin başlangıçta konuşmanın çoğunu yapmasına izin verin. Kibar olun ve müşterilerinizin neye ilgi duyduğunu öğrenin. Bu, sosyalleşmeyi hem sizin hem de müşterileriniz için daha iyi bir deneyim haline getirir.

İşyerinde Sosyalleşirken Akılda Tutulması Gereken Noktalar

İşyeri ilişkileri kurmak önemli olsa da, iş sırasında bunu yapmak her zaman uygun değildir. Çok sık sosyalleşme iş arkadaşlarınızın işlerini yapmalarını engelleyebilir ve aynı zamanda kötü bir izlenim bırakabilir. Salonlardan birine geçmek, araba park etmek, molalar sırasında ve müşteriye yardım etmek işte sosyalleşmek için mükemmel fırsatlardır.

 • Sosyalleşeceğiniz kişiye karşı dostça ve kibar olun, ancak aşırı veya uygun olmayan şekilde arkadaşça davranmayın.
 • Başkalarını dinleyin, dikkat edin ve onlara uygun şekilde cevap verin.
 • İş arkadaşlarınıza ve müşterilerinize içten ve dürüst övgüler verin. Önemli olduklarını ve fikirlerinin önemli olduğunu gösterir.
 • Merhaba demek, onlara şans dilemek veya iyi günler dilemek ve gülümsemek gibi olumlu tavırlar işte sosyalleşmenin de harika yoludur.
 • İlgilenmediğiniz olaylara asla katılmayın, çünkü bu iyi bir izlenim bırakıyor. Gerçek ilgi çok önemlidir.
 • Sizinkinden farklı görüşleri olan çalışanlara saygı duyun ve hoşgörülü olun.

Sonuç?

Tüm çalışanların kendilerini rahat hissetmelerini ve düşüncelerini öne sürmeleri için cesaretlendirdikleri daha hümanist, takım odaklı ve destekleyici bir iş yeri geliştiren iş liderlerinin, ekipleri tarafından daha fazla saygı duyulduğu ve takdir edildiği bilinmektedir. Sonuçta, daha fazla iş yeri çalışanları için biraz daha gayrı ve esnek olmaya kendilerini uyarlıyor.

Genel olarak, işte sosyalleşme çok avantajlı bir beceridir. İçinde yaşadığımız dünya hızla gelişiyor ve her geçen gün insanlar için daha sosyal bir alan haline geliyor. Ortak bir amaç için birbirimizle birlikte çalışmak konusunda çok kabiliyiz ve işyerinde sosyalleşme bunu başarmanın en iyi yollarından biri. Bu nedenle, işyerinde sosyalleşmenin, kendi sınırları dahilinde iyi olsa bile, gerçekleşmesi çok önemlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. İş yerinde ve iş arkadaşlarıyla sosyalleşmek çalışma hayatına olumlu etki edecektir. Çalışan performansını artıracak ve iletişimi güçlendirecektir. Bu tür etkinliklerin yapılması ve katılımların artması gerekiyor. Güzel yazı olmuş. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir