1. Anasayfa
 2. İşletme

Programatik Reklamcılık nedir? Önemi ve Türleri

Programatik Reklamcılık nedir? Önemi ve Türleri
Programatik Reklamcılık nedir? Önemi ve Türleri
0

Programatik Reklamcılık, reklam envanterinin satın alınması ve satılmasının gerçek zamanlı otomasyonu için otomatik bir teklif verme sisteminin kullanılmasıdır. Web’de reklam kampanyaları yürütmenin en popüler çağdaş yöntemlerinden biridir.

Programatik reklamcılık, işletmelerin ve ajansların yayıncı sitelerindeki veya uygulamalarındaki reklam alanlarını / gösterimlerini yayın, DOOH (Ev Dışı Reklamcılık), ses, video, TV ve çevrimiçi Reklamları için satın almalarına olanak tanır.

Basit bir deyişle, programatik reklamcılığı, reklamverenlerin reklamlarını yayıncıların sitelerine veya uygulamalarına yapay zeka destekli algoritmalar ve sıfır veya sıfıra yakın insan katılımına ihtiyaç duyan programatik sistem kullanarak yerleştirmelerine olanak tanıyan bir reklam tekniği olarak anlayabilirsiniz.

Bu gönderide, programatik reklamcılık dünyasının derinliklerine inecek ve bunun ne olduğunu ve avantajlarınız için onu nasıl kullanabileceğinizi anlayacağız. Bu yüzden, daha fazla uzatmadan, doğrudan bu otomatik teklif verme sistemine geçelim.

Programatik Reklamcılık nedir?

Reklam, pazarlamanın önemli bir yoludur. Ürünün daha iyi satışları veya bir şirket tarafından sunulan hizmet için sponsorlu mesajlaşma yöntemidir. Reklamcılık için kullanılan birçok yöntemden biri programatik reklamcılıktır.

Dijital reklamcılığın envanterleri veya reklam depoları vardır. Daha önce teklifler, ihaleler, kişisel görüşmeler ve fiyat teklifleri yoluyla satın alınıyordu.

Teknoloji çağında artış yaşanmaktadır. Günümüzde her şey dijital medya yardımıyla yapılıyor. Bu dijital reklamları satın almak için yazılım kullanılır. Firmaların yayıncı sitelerini veya reklam gösterimlerini satın alıp dijital pazarlama için kullanmalarını sağlayan otomatik teklif verme sistemi vardır. Programlı bir tekliftir.

Çevrimiçi reklamcılıkta bir devrim yarattı ve devasa dijital pazarlar açtı.

Şimdi, başka çevrimiçi reklamcılık araçları varken, programatik reklamcılığın neden bu kadar önemli olduğunu merak ediyor olmalısınız! Bunu da anlayalım.

Programatik Reklamcılığın Önemi      

Programatik reklamcılığın önemi

Eski günlerde insanlar robotlardan ve teknolojiden daha çok çalıştılar.

Ancak, insanların maliyetli ve güvenilmez olduğu görülmüştür. Pratik güçleri için tehdit oluşturabilecek duygusal yeteneklere sahiptirler.

Hata yapmaya daha yatkındırlar. Verimliliklerini düşürebilir ve verimliliklerinde sorun yaratabilir.

Çözüm burada programatik reklamcılıktır.  Mümkün olan her yerde insan müdahalesini ortadan kaldırır.

İnsanların yerini büyük ölçüde yapay zeka destekli otomatik araçlar alıyor.

İnsan hataları olasılığını ortadan kaldırır. Yazılım hastalanmaz veya izin talep etmez. Sadece engelsiz çalışmaya devam ediyor. Programatik reklamcılığın önemli kazançlar sağlamasının nedeni budur.

Bununla birlikte, insanlar tamamen değiştirilmemiştir. Hala oynayacakları oldukça önemli bir rol var. Stratejiler planlayabilir ve reklam kampanyalarını optimize edebilirler.

Reklam planlarında özelleştirmeye yol açabilir ve daha odaklı hizmetler yaratabilir. İnsanların eksiklikleriyle boğulmayan reklam kampanyalarını en üst düzeye çıkarır.

Programatik Reklam Türleri

Dört temel programatik reklamcılık türü vardır. Anlaşmaların doğası ve amacı da farklıdır. Ayrıca, reklam dağıtım türü farklı modlarda farklıdır. Aşağıda, programatik reklamcılığın dört ana türünün bir listesi verilmiştir:

1. Özel Pazar Yeri (PMP)

Özel bir pazaryeri, Gerçek zamanlı teklif verme sistemine çok benzeyen bir sisteme sahiptir. Ancak bazı küçük farklılıklar vardır.

Gerçek zamanlı bir teklif verme sisteminde, kesin bir reklam envanteri satın almak isteyen tüm reklamverenler için ücretsiz bir açık artırma vardır. Özel bir pazarda, reklam havuzunun kapalı kapı teklifi vardır. Reklamların toplanması, yalnızca ona erişim izni verilenler tarafından açık artırma ile sınırlandırılmıştır. Ayrıcalıklı reklamverenler veya bazı eski müşteriler veya bu açık artırmaya teklif veren benzer türdeki reklamlara ilgi gösteren bazı müşteriler olabilir.

Muaf bir pazar yeri için envanter primdir ve ayrıcalıklı müşteriler için ayrılmıştır. Bu sistemin bir avantajı, reklamverenin reklamın hangi web sitesinde sunulduğunu bilmesidir.

Reklamların ROI’sini en yüksek doğrulukla ölçmede çok faydalıdır. Bir reklam havuzu özel bir pazar ortamında satılmıyorsa, gerçek zamanlı teklif verme için alınır.

 2. Gerçek Zamanlı Teklif Verme (GZT)

Programatik reklamcılık avantajları

Gerçek zamanlı teklif vermede, herkesin katılabileceği bir açık artırma vardır. Reklamlar için yuvalar herkes için ücretsizdir. Yuvalar önceden tanımlanmıştır ve bu yuvalar koleksiyonundan uygunluklarına ve gereksinimlerine göre seçilebilir.

Her alan için teklif verilir. Reklamverenler alanlar için teklif verir ve en yüksek teklif alanı alır. İhale, fiyatlandırması açısından yapılır. Bir niş için en yüksek fiyatı teklif eden, müzayedenin kazananıdır.

Ancak, gerçek zamanlı teklif vermede küçük bir koşul vardır. Eyalet, en yüksek teklifi verenin, ikinci en yüksek teklifi verenden yalnızca 0,01 $ daha fazla ödemesi gerektiğidir. Bu sisteme ikinci fiyat müzayedesi denir.

Aynı şekilde, ikinci en yüksek teklifi verenin, üçüncü en yüksek teklifi verenin fiyatından biraz daha yüksek bir tutar ödemesi gerekir. Bu sistem, şeffaflık ve herkes için adil teklif verme fırsatı sağlar.

 3. Tercih Edilen Anlaşmalar

Bu, anlaşmayı özel bir pazara götürmeden ve hatta gerçek zamanlı teklif vermeye götürmeden önce yapılır. Bu favori anlaşmalar, satın almadan önce yayıncının reklam havuzuna bir göz atan alıcılar için mevcuttur.

Daha sonra pakette sunulan reklam seçenekleri ve fiyatlandırma konusunda bire bir görüşmeler yapılabilir. Yayıncı ile reklamveren arasındaki toplantıdan sonra bile, reklamveren bir paket satın almak zorunda değildir. Reklamveren teklifi reddederse, özel pazara gider.

Orada da uygun bir müşteri bulamazsa gerçek zamanlı ihale ve açık artırmalar için alınır. Tercih edilen anlaşmalar, reklam envanteri halka açık açık artırmalara girmeden önce müşterilere ayrıcalık tanımanın bir yoludur. Bu tür programatik reklamcılıkta kişisel toplantılar ve özel görüşmeler yapılıyor.

4. Programatik olması garantili

Bu, son fakat en güvenilir programatik reklamcılık türüdür. Otomatik garantili veya programatik doğrudan olarak da adlandırılır. Bu türde, reklamveren ve yayıncı, fiyatlandırma ve reklam havuzunun diğer özellikleri hakkında doğrudan toplantılar yapar.

Bazen reklamların toplanması, özellikle belirli bir reklamveren için belirlenir. Bu yöntem genellikle pazarlama ve reklamcılık için çok büyük bütçeleri olan kişiler tarafından benimsenir. Bu yöntem, toplantıların bire bir şekilde yürütülmesini içerir. Reklam paketinin fiyatlandırması ve diğer özellikleri ile ilgili görüşmeler yapılır.

Reklamveren ve yayıncı aynı şartlar üzerinde anlaştığında anlaşma kesinleşir. Reklam envanteri satın almanın mükemmel bir yoludur. Burada reklamveren seçme gücüne sahiptir. İhtiyaçlarına göre doğru paketi seçebilir.

Gerçek zamanlı teklif verme veya özel pazar durumunda, tüm reklamverenlerin teklif verdiği tek bir paket vardır. Ancak burada şirket için doğru reklam grubu seçilebilir.

Programlı Reklamcılık Süreci

Programatik reklamcılık, reklamcılık dünyasında yeni bir devrimdir. Süreci oldukça karmaşık ve basittir. En iyi programatik reklamcılığa ulaşmak için gereken bazı önemli ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Programlı Reklamcılık Süreci

1. Pazarı tanıyın

Reklamcılığa girmek isteyen herhangi bir kişi için, ürününüz veya hizmetiniz hakkında reklam vereceğiniz pazarı bilmek çok önemlidir. Size piyasanın işleyişi hakkında fikir verir.

Üretim, pazarın gereksinimleri ile ilgilidir. Öte yandan, reklamcılar pazarın ruhundan endişe duyuyorlar. Bunu anladıklarında, doğru reklam deposu için teklif verebilirler. Ayrıca, bu onlara mevcut koşulların ve piyasanın daha net bir resmini verir ve daha iyi reklam yolları tasarlayabilirler.

2. Kendinize hedefler belirleyin

Basılı reklamlar, hedef kitleye ulaşmak için daha fazla ve olumlu bir yanıt almak için daha fazla zaman alır. Bununla birlikte, dijital reklamcılık söz konusu olduğunda, müşterilerden anında bir yanıt geliyor.

Bu işin aciliyetini artırır . Daha iyi ve daha verimli çalışmalı. Reklamlar daha odaklı ve keskin olmalıdır. Bu isabet etmelidir hedef doğru kitleye ve ürün yatırım yapmaya zorluyor.

Bunun için, programatik reklamcılık yoluyla elde edebileceğiniz mükemmel reklam envanterine ihtiyacınız var.

3. Daima insan dokunuşu

Bu günlerde reklamlar yazılım kullanılarak tasarlanır ve yapılandırılır. Programatik reklamcılığın özü budur. Bununla birlikte, bunun iş zincirindeki insanların önemini azaltmadığını anlamak gerekir.

İnsanların robotlardan daha az verimliliğe sahip olduğunu daha önce tartışmıştık. Ancak bu, insanların önemsiz olduğu sonucuna varmak için yeterli değildir. Her süreçte insan dokunuşu önemlidir. Reklamcılıkta, reklam kampanyalarınızı optimize etmenize ve onları hedef kitleye odaklamanıza yardımcı olur.

İzleyicinin davranışı istatistiksel verilerle deşifre edilebilir, ancak insanlar psikolojilerini anlayabilir. İnsanları ve onlara sunulan hizmetleri daha iyi yönetmeye yardımcı olur.

4. Dijital reklamcılığa uygun olun

Programatik reklamcılık bir dijital reklamcılık yöntemidir ve öncelikle önceden tanımlanmış algoritmalar üzerinde çalışır. Reklamların uygunluğuna yönelik bir tehdit oluşturabilir. Yanlış yerlerde görünürlerse temsil ettiği markanın itibarını tehlikeye atabilir.

Bunu önlemek için, reklamların ve web sitelerinin talep tarafı kara listesinin sizin tarafınızdan tutulduğundan ve güncellendiğinden emin olmanız gerekir. Bu web sitelerini dışlamanıza ve gereksiz sorunlara girmemenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca, ürününüz çok hassassa bir beyaz liste tutabilirsiniz. Bu liste, reklamınızı alabilecek ve markanız için herhangi bir tehdit oluşturmayacak web sitelerini vurgulayacaktır. Hedeflenen reklamcılığa yol açacak ve bu tekniği kullanarak çok daha iyi yanıtlar alabilirsiniz.

5. Dolandırıcılara dikkat edin

Çevrimiçi reklamcılık ortamında sahtekarlıklar yeni değildir. Dijital pazarlamada da çok sayıda dolandırıcılık oldu. Programatik reklamcılık algoritmalar üzerinde çalışır. Bu nedenle, biri bu algoritmalarda herhangi bir boşluk bulmayı başarırsa, arızalarına yol açabilir.

Bu tür sahtekarlıklar markanın itibarını olumsuz etkiler. Bununla birlikte maddi kayıplara da yol açabilir. İstatistikler kullanılarak programatik reklamcılığın görünürlüğünün yaklaşık% 44-% 55 olduğu gözlemlenmiştir.

Botların kullanımı bunu engelliyor. Milyarlarca zarara neden olur. Programatik reklamcılığa giderken bununla ilgilenilmesi gerekir.

Programatik Reklamcılığın Avantajları

Programatik reklamcılığın, onu kullanan şirketler için yararlı ve karlı olduğunu kanıtlayan birçok avantajı vardır. Bu avantajlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

1. Şeffaflığı emer

Bir reklam kampanyasında, kullanılan istatistiklerin ve kaynakların şeffaf olması gerekir. Programatik reklamcılık, reklamverenin atıfta bulunduğu reklamların tam havuzunu bilmesine olanak tanır.

Daha şeffaf ve daha adil istatistikler oluşturur. Diğer reklam stratejilerini planlamak için bu şeffaflığa güvenebilirsiniz.

2. Gerçek zamanlı istatistikler

Fiziksel reklamcılık ortamında, gerçek istatistikleri elde etmek ve anlamak oldukça zordur. Seyircinin tepkisi geç alınırsa; bu, uygulamanın başarısının planlanmasında ve anlaşılmasında bir ihlal yaratır.

Bununla birlikte, programatik reklamcılıkta, reklamverene sağlanan gerçek zamanlı istatistikler ve analizler vardır. Reklamverenin reklam kampanyalarını daha iyi planlamasını sağlar ve daha fazla çıktı elde eder.

3. Keskin hedefleme yetenekleri

Diğer reklam medyalarının yayılmış bir kitlesi vardır. Daha fazla çaba harcamalarını ve daha az çıktı almalarını sağlar. Öte yandan, programatik reklamcılığa bakıldığında, odaklanmış bir kitle kümesi vardır.

Reklamverenin reklam stratejilerini buna göre planlamasını sağlar. Şirket, yalnızca kendi reklam türlerine uygun bulduğu reklam havuzlarına teklif verebilir. Reklamların dağıtımı konsantre bir şekilde gerçekleşir.

Doğru müşterilerle iş için daha fazla kapsam yaratır.

4. Yaptırım uygulanan bütçenin daha iyi kullanılması

Pazarlama ve reklam bütçesi bir şirket için çok önemlidir. Önemi eşsiz olduğundan birçok şirket bu alana çok yüksek meblağlarda yatırım yapmaktadır. Ancak, kötü ve alakasız reklamların pazarlama kampanyalarını mahvettiği zamanlar vardır.

Bu sorun, programatik reklamcılık kullanılarak çözülebilir. Bu tür reklamcılıkta hedeflere odaklanır ve içgörüler açıktır. Şirkete genel olarak daha iyi karlar vaat ediyor. Yapılan yatırım adil getiri sağlar.

Dolayısıyla, şirketin üst yönetimi tarafından onaylanan bütçenin daha iyi bir kullanımı söz konusudur.

En Popüler Programatik Reklam Platformları

Programatik bir reklamcılık platformuyla, dijital reklam kampanyalarınızın satın alınmasını ve yönetilmesini otomatik hale getirebileceksiniz. Süreç etrafında döner.

 • Medya satın alma
 • Reklam yerleştirme
 • Performans takibi
 • Kampanya Optimizasyonu

Programatik reklam kampanyalarınızda ilerlemenize yardımcı olabilecek en yüksek puan alan platformlardan bazıları şunlardır:

 • SmartyAds Programatik Reklam Platformu
 • TubeMogul ( Adobe Advertising Cloud’un Bir Parçası ) Programatik Reklam Yazılımı
 • fi Programatik Pazarlama Platformu
 • MediaMath’in çok kanallı programatik pazarlama platformu
 • PubMatic Programatik Reklam Platformu

Programatik Reklamcılıkla İlgili Son Düşünceler!

Programatik reklamcılık, pazarlama ve reklamcılık alanındaki yeniliktir.

Bir reklam deposu satın almak ve satmak için yazılımın kullanılmasını içerir. Yayıncı, bu reklam envanterlerini benzer reklamları arayan reklamverenlere satar. Çeşitli web sitelerinde yayınlanırlar ve bu, belirli bir ürün veya hizmetin pazarlamasını artırır.

Yazılım, reklamın doğru kitleye ulaşmasına ve izleyicilerin ve reklam verenlerin gereksinimlerini karşılamasına özen gösterir. Programatik reklamcılık, pazarlama ve reklamcılığın gerçekten geleceğidir.

İlgili Akademik Makaleler

 1. PROGRAMATİK REKLAMCILIK: KAVRAM, İŞLEYİŞ VE POTANSİYELİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRMESİ.
 2. Yeni medya reklamcılığında güncel yaklaşımlar
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir