Başarılı İşletmeler için Hedef Pazar Stratejileri
Başarılı İşletmeler için Hedef Pazar Stratejileri
0

Bir reklamla ürün satın almaya ikna olduysanız, muhtemelen hedef pazarın bir parçası olarak tanımlandınız. Farkında olmasanız da, reklamlar özellikle sizin gibi insanlar için oluşturulur. Bu makalede, pazarlama firmalarının hedef pazarı nasıl tanımladıklarını, temel hedef pazar stratejilerini nasıl oluşturacaklarını ve bir ürün veya hizmet için pazarlama karmasını nasıl kullanacaklarını öğreneceksiniz.

Hedef Pazar

Pazarlama stratejisi, bir şirketin ürün veya hizmetinin iş fırsatları için belirleyeceği bir veya daha fazla hedef pazar seçip tanımlamaktır. Hedef pazar, bir şirketin ürün veya hizmetlerini satın alma olasılığı yüksek olan tanımlanmış bir gruptur. Bu grubun genellikle benzer ürünler, örneğin uygun fiyatlı arabalar, teknoloji ürünleri, yurtta kalan öğrenciler için ürünler gibi benzer ihtiyaçları vardır. Hedef pazar bir şirket tarafından tanımlandıktan sonra, hedef pazar stratejisinin oluşturulması gerekir. Bu stratejiler; grubun tanıtımını yapma, iletişim kurma ve gruba nasıl ulaşacağına karar verme gibi yapılanır. Bir firmanın hedef pazarları tanımlayabilmesinin üç yolu vardır.

İlgili Yazı: Hedef Pazar Nedir? Hedef Pazar Analizi

Hedef Pazarların Belirlenmesi

İlk adım bir PFA (Pazarlama Fırsat Analizi) yapmaktır. Bu analiz, şirketlerin pazarın potansiyel büyüklüğünü, kârlılık potansiyelini ve rekabet miktarını araştırmasını sağlar. Bir sonraki adım, temel hedef pazar stratejisini seçmektir. Hedef pazarları seçmenin üç stratejisi, tüm pazarları tek bir pazarlama karmasıyla takip etmek, bir segment üzerinde yoğunlaşmak veya birden fazla pazarlama karması ile birden fazla pazar segmentini takip etmektir.

Farklı hedef pazarlara örnek olarak diyet sodası içen erkekler, küçük çocuklu ebeveynler veya uygun fiyatlı arabalara ihtiyaç duyan üniversite öğrencileri verilebilir. Tek bir pazarlama karmasıyla tüm pazara yoğunlaşan bir şirket süt üreticileri olacaktır. Ürünleri için büyük bir pazar olduğunu biliyorlar. Tek bir hedef pazarı hedefleyen bir şirket örneği Gratis, tabii ki aktif olan kadınlar hedef pazarlarıdır.

Son hedef pazarlama stratejisi örneği, çoklu pazarlama karmaları ile birden fazla pazarlama segmentinin takip edilmesidir. Bu stratejinin kralı Disney. Gördüğünüz farklı Disney reklam türlerini düşünün. Çocuklar, gençler, balayı çiftleri ve hatta yaşlılar ile genç ebeveynlere çekici reklamlar var. Disney, bu farklı segmentlerin her birine farklı mesajları çok başarılı bir şekilde tanıtıyor. Disney’in çocuklu ebeveynlere mesajı, çocuklarınızın bir Disney deneyimini kaçırmamasını sağlamakla ilgilidir. Balayı çiftlerine mesajın tamamı, Disney’de masal düğünü yapmak ve gerçek bir Prens Büyüleyici ve Pamuk Prenses olmakla ilgilidir. Son olarak, yaşlılara verdikleri mesaj, tekrar genç hissetmek için Disney’e gelmektir. Hedef pazar (veya pazarlar) seçildikten sonra, şirket tüketicilere en iyi ürün, hizmet, fiyat, yer ve promosyon ile ulaşmak için doğru yolu planlamalıdır.

Pazarlama Karması

Pazarlama karması, hedef pazar ile karşılıklı olarak yararlı alışverişlerde bulunmak için kullanılan ürün, yer, fiyat ve tanıtım stratejilerinin mükemmel seçimidir. Pazarlama dünyasında, pazarlama karması da Dört P olarak adlandırılır. P’nin varlığı: ürün, yer, fiyat ve tanıtım. Bazen bir ürün başarısız olur çünkü pazarlama karmasının sadece bir kısmı yapılmıştır.

Bir şirketin ulaşmaya çalıştığı hedef pazara ulaşmak için pazarlama karması dikkatli bir şekilde oluşturulmalıdır. Örneğin, McDonald’s ve Kardeşler fast food restoranları arasında büyük bir fark var. McDonald’s ‘da karışımlar, aile eğlence oyun alanları mevcutken, Kardeşler’de sipariş için yapılan taze burgerler ve oyun alanları olmayan ucuz paketlenmiş yiyecekler bulunmaktadır.

İlgili Yazı: Pazarlama Karması Nedir? 4P ve 7P Açıklaması

Ürün Stratejileri

Pazarlama karmasının kalbi elbette ürün ya da hizmettir. Tüm karışımın ve stratejinin başlangıç noktasıdır. Bir ürüne atıfta bulunurken, ambalaj, garanti, satış sonrası takip, marka adı ve şirket adını da göz önünde bulundurmalısınız. Sonuçta, Kardeşler’de yemek ile Nusret Steakhouse’ta yemek yemek daha büyük bir fark. Tüm bu faktörler bir ürün stratejisi oluşturulurken devreye girer. Ürünler televizyon gibi somut ürünler veya spa uygulamaları gibi hizmetler olabilir.

Yer Stratejileri

Ürünü veya hizmeti nereden edinebilirsiniz? Arabanıza binip bir mağazaya gitmeniz mi gerekiyor? Online sipariş verebilir misiniz? Yer stratejileri, ürün veya hizmeti istedikleri ve ihtiyaç duyduklarında tüketicilerin kullanımına sunmakla ilgilidir. Tanımın bir başka kısmı, yerin ürünün depolama, taşıma ve teslim etme yoluyla tüketiciye nasıl ulaştığını hesaba katmasıdır. Son popülerlik, ürünlerin çevrimiçi olarak hızlı bir şekilde kullanılabilir olması içindir. Birçok fiziki mağaza, durgunluk ve ulusal tüketicilere ulaşabilecek çevrimiçi işletmelerin bolluğu nedeniyle kapanmaya başladı.

Tanıtım Stratejileri

Üçüncü P, tanıtım stratejileridir. Tanıtım stratejileri kişisel satış, reklamcılık, halkla ilişkiler ve satış tanıtımını içerir. Promosyonun temel amacı, tüketicileri ürün veya hizmetler hakkında bilgilendirmek, eğitmek, ikna etmek ve hatırlatmaktır. Eski Old Spice Guy reklamları gibi etkili bir tanıtım kampanyası, deodorant için çok etkili bir talep yarattı.

Fiyat Stratejileri

Fiyat, bir tüketicinin ürün veya hizmet için ödemesi gereken maliyettir. Aynı zamanda P’lerin en esnek olanıdır. Şirketler rakiplerine tepki vermek için fiyatı hızla değiştirebilir. Bir havayolu bilet satışı yapmaya karar verdiğinde, diğer havayolları hemen rakiplerinin tekliflerine uymak veya bunları aşmak için tepki gösterir. Bazen bu fiyatlar son derece düşük olur ve sonuçta tüketiciye fayda sağlar. Fiyat, birim sayısıyla çarpıldığında firmanın toplam gelirine eşittir.

İlgili Yazı: Fiyatlandırma Stratejileri: Fiyatlandırma Stratejileri ve Yöntemleri

Uygulama ve Kontrolü

Pazarlama karmasının son kısmı uygulama ve planın eyleme dönüştürülebilir faaliyetlere nasıl çevrilebileceğini kapsar. Faaliyetler gerçekleştirilebilir ve çok ayrıntılı olmalıdır. Dahil olan bölümler, tüm kurumsal departmanlar arasında görevler, faaliyetler, zaman çizelgeleri, bütçeler ve iletişimin atanması olmalıdır. Kontrol, başarılı olup olmadığını görmek için planı değerlendirme yöntemidir. Birçok şirket planın işe yarayıp yaramadığı konusunda araştırma yapmamaktadır. Bir pazarlama planının başarısız olmasının dört ana nedeni vardır: gerçekçi olmayan pazarlama hedefleri, uygun olmayan pazarlama stratejileri, zayıf uygulama ve bir şirketin gerçekleşmesini planlamadığı önemli çevresel değişiklikler.

Makale Özeti

Etkili bir pazarlama stratejisi oluşturma planının ilk adımı, bir şirketin ürün veya hizmetinin hizmet vereceği bir hedef pazar seçmektir. Hedef pazar, bir şirketin ürün veya hizmetini satın alma olasılığı yüksek olan tanımlanmış bir gruptur. Farklı hedef pazar stratejileri de vardır. Tek bir pazarlama karmasıyla tüm pazara odaklanıyor, bir segment üzerinde yoğunlaşıyor ve birçok segmenti birden fazla pazarlama karmasıyla hedefliyorlar. Bir şirket hedef pazar stratejisine karar verdikten sonra, iyi organize olmuş bir pazarlama karması oluşturmalıdır. Pazarlama karması ürün, yer, fiyat ve promosyon olmak üzere Dört P’den oluşmaktadır. Pazarlama planının son parçası, yönetimin planın başarılı olup olmadığını belirlemesini sağlayan uygulama ve kontroldür.

İlgili Makaleler:

 1. Analitik hiyerarşi prosesi yaklaşımı kullanılarak mobilya sektörü için ege bölgesi’nde hedef pazarın belirlenmesi
 2. Bulanik Analitik Hiyerarsi Prosesi (AHP) yaklasimi kullanilarak hedef pazarin belirlenmesi
 3. Stratejik pazarlama kararlarında bölümlendirme, hedef pazar ve konumlandırmanın önemi: Bolu ilinde bulunan otel işletmeleri üzerine nitel bir araştırma
 4. TÜRKİYE’NİN İHRACATINDA YENİ HEDEF PAZAR ÖNERİSİ: AFRİKA PAZARI
 5. ÇOK ÖLÇÜTLÜ KARAR VERME YAKLAŞIMI İLE MOBİLYA İŞLETMELERİ İÇİN HEDEF PAZAR SEÇİMİ

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir