Şirket Birleşme ve Devralma Nedir? – Tanım ve Örnekler
Birleşme ve Devralmalar Nedir? - Tanım ve Örnekler
0

Birleşme ile devralma arasındaki farkı anlıyor musunuz? Bir şirketin neden birleşip satın alabileceğini ve bu süreçte neyin yanlış gidebileceğini açıklayabilir misiniz? Bu soruların cevaplarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Birleşme ve Devralmalar nedir?

Birleşme ve devralmalar, birden fazla işletmenin faaliyetlerini tek bir şirkette birleştirmeyi içeren şirketlerin kontrolündeki değişikliklerdir.

Birleşme sırasında, iki şirket faaliyetlerini tek bir kuruluşta birleştirmeyi kabul eder.

Bir satın alma işleminde, bir şirket başka bir şirket satın alır ve işlemleri benzer gruplarla birleştirme veya tesisleri kapatma veya ürünleri tamamen iptal etme hakkına sahiptir.

Neden Birleşmeli?

Şirketler farklı nedenlerle bir araya gelmeyi tercih ederler:

 1. Birleştirilmiş işletme daha büyük olacak ve pazarlama, ürün genişletme ve finansman elde etmek için karşılık gelen daha büyük kaynaklara sahip olacaktır. Bu onların pazarda daha iyi rekabet etmelerine yardımcı olabilir.
 2. Birleştirilmiş işletme maliyetleri düşürmek için benzer işlemleri birleştirebilir. İnsan kaynakları ve pazarlama gibi kurumsal ve idari işlevler genellikle kombinasyonların hedefidir. Şirketler benzer ürünler üretiyorsa ve daha az tesis veya bölüm çalıştırarak maliyetleri düşürüyorlarsa üretim alanlarını da birleştirebilirler.
 3. Birleştirilmiş kuruluş piyasada daha az rekabete sahip olabilir. İki şirketin ürünleri müşteriler için rekabet ederse, tekliflerini birleştirebilir ve birbirlerine karşı pazarlama yapmak yerine ürünü geliştirmek için kaynakları kullanabilirler.
 4. Birleştirilmiş işletme operasyonlarda sinerjiye sahip olabilir. Sinerji, birleşik operasyonların sadece finansal bilgilerini kağıda ekleyerek beklenenden daha düşük maliyetler veya daha yüksek karlar göstermesidir. Bunun nedeni, yüksek üretim hacmi nedeniyle maliyetlerin daha düşük olduğu ölçek ekonomileri veya üretim sürecinde daha fazla aşamaya sahip olması nedeniyle üretim süreci üzerinde daha fazla kontrolün sağlandığı dikey entegrasyon nedeniyle olabilir.

Neden Kazanmalı?

Satın almalar stratejik nedenlerle yapılır. Örneğin:

 1. Bir şirket, belirli bir ürünü elde etmek için başka bir şirket satın alabilir. Satmak istediğiniz bir ürünü sunan bir şirketi satın almak, ürünü kendiniz oluşturmaktan daha ucuz olabilir. Yazılım şirketleri genellikle, müşteriler arasında popüler hale gelirlerse ürün serilerine uzantılar sunan daha küçük şirketler satın alırlar, böylece işlevleri birincil tekliflerine ekleyebilirler.
 2. Bir şirket büyüklüğünü artırmak için başka şirketler satın alabilir. Daha büyük bir şirket pazarda daha fazla görünürlük sağlayabilir ve ayrıca kredi ve diğer kaynaklara daha iyi erişebilir.
 3. Bir şirket, kritik bir kaynak üzerinde kontrol sahibi olmak için başka bir şirket satın alabilir. Örneğin, bir mücevher şirketi, piyasa fiyat dalgalanmaları olmadan altına erişmelerini sağlamak için bir altın madeni alabilir.

Şirketleri Birleştirmedeki Sorunlar

Şirketleri birleştirmek ya da diğerini almak olsun, birleştirmek zor olabilir.

Operasyonları birleştirmek, bazı insanların işlerini kaybedeceği anlamına gelir, çünkü şirketin sadece bir İnsan Kaynakları Direktörüne ihtiyacı olabilir, ancak şu anda 2 tane kullanılabilir.

Şirketlerin üretim yönetimi, finansal bilgiler ve hatta e-posta sistemleri gibi iletişim de dahil olmak üzere bilgileri yönetmek için farklı sistemleri olabilir. Kombine işlemlerin sinerjilerinden yararlanmak için sistemleri tek bir sistemde birleştirmek için önemli bir çaba gerekebilir.

Şirketler çok farklı kültürlere sahip olabilir ve birlikte çalışamazlar.

Bir satın alma işleminde, edinen şirket diğer şirket için çok yüksek bir fiyat ödemiş olabilir, böylece edinme masrafları nedeniyle beklenen maliyet azaltma ve tasarruflar gerçekleşmez.

Makale Özeti

Her iki birleşme ve satın almalar şirketlerin kombinasyonları daha büyük ya da daha fazla fonksiyonel varlık yaratmak için vardır. Birleşme, iki şirket tek bir varlık haline operasyonlarını birleştirmeyi kabul etmektedirler. Satın alma işleminde, bir şirket başka bir şirket satın alır ve işlemleri satma, benzer gruplarla birleştirme veya tesisleri kapatma ya da ürünleri tamamen iptal etme hakkına sahiptir.

Bir şirketin birleştirmeyi veya satın almayı seçmesinin birçok özel nedeni vardır, ancak genellikle işletmenin büyüklüğünü artırmak, ölçek ekonomileri nedeniyle maliyetleri azaltmak veya krediye erişimi geliştirmek için yapılır. Mümkün olan en düşük zamanda veya maliyetle ürünlerine özellikler veya yetenekler eklenir. Son olarak ise üretim sürecindeki adımlar veya kaynaklar üzerinde ek kontrol sağlayarak üretim süreci üzerindeki kontrol arttırılır.

Birleştirilmiş işletme operasyonlarda sinerjiye sahip olabilir. Sinerji, birleşik operasyonların sadece finansal bilgilerini kağıda ekleyerek beklenenden daha düşük maliyetler veya daha yüksek karlar göstermesidir. Bunun nedeni, yüksek üretim hacmi nedeniyle maliyetlerin daha düşük olduğu ölçek ekonomileri veya üretim sürecinde daha fazla aşamaya sahip olması nedeniyle üretim süreci üzerinde daha fazla kontrolün sağlandığı dikey entegrasyon nedeniyle olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir