Pazarlamada AIDA Modeli nedir? – Örnekler ve Konsept
Pazarlamada AIDA Modeli nedir? - Örnekler ve Konsept
0

Başarılı bir pazarlama veya reklam kampanyası yürütmek istiyorsanız, AIDA: Dikkat, İlgi, İstek ve Eylem’i düşünün. Bu makalede pazarlama ile ilgili AIDA kavramını keşfedeceğiz ve her bir harfin arkasındaki birkaç örneğe bakacağız.

Reklamcılık Kuralları

Bu fotoğraftaki reklamlardaa dikkatinizi çeken nedir? Belki ünlülerin ya da popüler bir meşrubatın logosudur, ya da belki de televizyon şovunun reklamı yapılır.

Aida reklam pazarlama

Bir binanın yan tarafında bir grup Coca Cola reklam panoları
Reklam gurusu Elias St. Elmo Lewis’e atfedilen teori, bir reklamın dört temel kurala uyması gerektiğini açıklar:

 • Reklamı görenleri çekmelidir.
 • İlginç olmalı.
 • İnsanların sahip olmak istemesine neden olmalıdır.
 • İnsanları ürünü almaya gitmek için teşvik etmelidir.

Bu reklam çekici ve ilginç mi? Serinletici bir içecek istemenize neden oluyor mu? En basit şekliyle, Lewis’in yarattığı şey, 1800’lerin sonunda ilk kez tasarlandığından beri pazarlama dünyasında kullanılan bir modeldi. Hadi daha yakından bakalım.

İlgili Makale: Pazarlama Kavramı Nedir? – Tanım ve Örnekler

AIDA Modeli nedir?

Neyse ki, kullanışlı bir kısaltma yardımıyla, müşterileri markanızın farkındalığından satın almaya taşımak için temel bileşenleri hatırlamak daha kolay hatırlanabilir. AIDA Modeli, pazarlamacıların tüketicilerin satın alma kararı vermelerine yardımcı olmak için kullandıkları bir plan olup, tüketicilerin ürünü ilk fark ettikleri andan satın alma zamanına kadar geçen yolculuktur.

Pazarlamacılar, AIDA modelinin tüm noktalarına değinen reklam ve pazarlama oluşturarak, cazip bir reklamı memnun bir müşteriye dönüştürme şansı daha fazladır. Lewis’e göre iyi bir reklam, müşterileri mağazaya gidecek ve ürününüzü rafın rafından çıkaracak kadar bilinçli ve ilgi çekici hale getirir.

AIDA Açıklamaları

AIDA Modelinin dört aşamalı yaklaşımının bir dökümü. AIDA’daki her harf, alıcı yolculuğunun farklı bir parçasını temsil eder:

Farkındalık için A

Tüketiciler markanızı tanımadıkça, satın alma yolu başlamadan önce neredeyse ölmüştür. AIDA modelinin farkındalık ayağı, işletmenizde veya ürünlerinizde marka bilinirliği yaratacak malzemeler oluşturmakla ilgilidir. İster olağandışı bir tasarım veya göz alıcı gerçekler sunarak dikkat toplayın, ister günümüzde mevcut olan çok sayıda teknolojiyi (dijital, sosyal ve mobil medya gibi) kullanın, markanız için dikkat çekmek ana amacınızdır.

Bir örneğe bakalım: Popchips

İlgili Makale: Marka Tercihi: Tanım ve Açıklama

Açıklama

Popchips, patates ve mısır ürünlerini işleyerek patates cipsi gibi şeyler üreten bir markadır. 

Yaptığı reklamlar, her türden bir yığın içerir ve tüketicilere 100 kalori için kaç cips alabileceğini gösterir. Reklam, Popchips’i açık kazanan olarak göstermek için tasarlandı ve markasının daha diyet dostu bir seçim olarak farkındalığını arttırdı.

İlgi için I

Ürününüzle ilgilenmek, tüketicilerin sunduğunuz ürün veya hizmetlerle ilgilenip ilgilenmediklerini anlamak için biraz daha fazla ödev yaptıkları farkındalığın ötesinde bir adımdır. Tüketicilerin ilgisini geliştirmelerine yardımcı olmak, sunduğunuz ürün ve hizmetlerle ilgili daha fazla şey öğrenmek için gerekçe göstererek pazarlama ve reklamcılık çabalarınızla ilgilenmelerini sağlamaktır.

Firehouse Subs 1994 yılında Florida, Jacksonville, Florida’da eski itfaiyeci kardeşler Robin ve Chris Sorensen tarafından kurulan, ABD merkezli, hızlı bir restoran zinciridir. 

Bir örneğe bakalım: Firehouse Subs, sandviçlerinin grafiklerini ve tüketicilerin restoran zincirinin ne hakkında olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek istemelerini sağlayan önde gelen ifadeleri kullanıyor. Oldukça yeni bir reklam panosunda, denizaltı sandviçi ile birlikte ifadeler yer alıyor ” Bu alt hayat kurtarmaya yardımcı olur. Nasıl yapılacağını öğrenin. ” Açık hedef, tüketicilere restoranlarda veya çevrimiçi olarak zincir hakkında daha fazla bilgi edinmektir.

Arzu için D

Arzu, markanız ve kitleniz arasında duygusal bir bağ kurmakla ilgilidir. Bu, tüketicinin ürününüzden hoşlandığını düşünerek, ürünü satın almak için acele etmeyi istemeye geçişidir. Arzu, tüketicileri sahip olduklarınıza ihtiyaç duyduklarına ikna eder.

Eylem için A

Tüketicileri kanepeden çıkarmak ve bir satın alma işlemi eylemi AIDA modelinin merkezindedir. Markanız için, belki bir satın alma değil, bir kayıt, bir indirme veya bir telefon görüşmesi olabilir. Eylem adımı, tüketicinin satın alma yapması için zorlayıcı bir neden oluşturmakla ilgilidir. Belki sınırlı süreli bir teklif veya özel bir indirim; ne olursa olsun, müşteriyi harekete geçirmek için tasarlanmıştır.

Başka bir örneğe bakalım: Pepsi, insanları sadece 2017 yazında mevcut olan en son yaratımları olan Pepsi Fire’ı denemek istediklerinde harekete geçmeye teşvik etmek için denenmiş ve gerçek ” sınırlı sayıda ” stratejisini kullandı. tarçınlı gazlı içeceğe girmek için Pepsi, reklamlarında bunu yapmak için sadece birkaç haftaları olduğunu açıkça belirtti. Sonsuza dek kaybolan bir ürünün tehdidi gibi hiçbir şeyin tüketici eylemini teşvik etmediğini biliyorlar.

İlgili Makale: Pazarlamada Marka Bilinirliği: Tanım ve Açıklama

Makale Özeti

AIDA Modeli, tüketicilerin dört aşamadan geçerek ürün satın almaya karar verdikleri bir teoridir. Bu, birlikte satın alma hunisini oluşturur, tüketicilerin üründen ilk kez haberdar oldukları andan satın alma zamanına kadar geçen yolculuktur. İlk adım, reklamverenlerin marka bilinirliği yaratacak malzemeler oluşturduğu ürün veya hizmetinizle ilgili farkındalıktır. Bunu, tüketicilerin biraz daha fazla araştırma yapması için yeterli ilgi yaratarak takip eder. İlgi yaratıldıktan sonra pazarlamacılar, markanızla kitleniz arasında duygusal bir bağ kurarak tüketicilere bir istek inşa ettiklerini ve onları ” havalı ” dan ” Sahip olmak zorundayım ” durumuna ittiklerini umuyorlar. Pazarlamacının işi bitmedi, tüketici harekete geçene ve satın alma işlemi gerçekleştirene kadar da bitmez. Modele göre, iyi bir reklam veya pazarlama kampanyası tüketiciyi dört aşamada da itmelidir.

İlgili Akademik Makaleler:

 1. DAGMAR Modeli: Deterjan Reklamları Örneğinde Görsel Bir Çözümleme
 2. Çevrimiçi tüketici görüşlerinin etkiler hiyerarşisi ile incelenmesi: DAISAMS modeli önerisi
 3. The AIDA model for advergames
 4. Study of marketing mix and AIDA model to purchasing on line product in Indonesia
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir