Marka Tercihi: Tanım ve Açıklama
Marka Tercihi Tanım ve Açıklama
0

Bu makalede, marka tercihi kavramına bakacağız. Bu, belirli bir şirketin ürün veya hizmetini diğer eşit seçimler yerine kullanmayı tercih ettiğimiz zamandır. Dersten sonra bir sınav ile bilginizi sınayın.

Marka Tercihi Tanımı

Hangi kıyafeti kullanıyorsunuz? Cevabınız ‘mümkün olan en ucuz kıyafet’ değilse, marka tercihiniz vardır. Marka tercihi, eşit fiyatlı ve eşit derecede mevcut alternatifler olsa bile belirli bir şirketin ürün veya hizmetlerini kullanma arzusunu yansıtır. Aslında, marka tercihi, daha fazla ödeme yapmayı veya daha fazla çaba sarf etmeyi gerektirdiğinde bile, belirli bir ürün veya hizmeti arama arzusunu gösterir. Marka tercihi şirketler için önemlidir çünkü müşterilerinin sadakatini, pazarlama taktiklerinin başarısını ve ilgili markalarının gücünü gösterir.

İlgili Makale: Marka Teşviki – Anlamı, Önemi ve 3 Örnek

Marka Tercihinin Unsurları

Ofis malzemeleri satan bir şirketin CEO’su olduğunuzu ve rakibinizin ürünlerinde fiyatları düşürmek için büyük bir tanıtım yaptığını hayal edin. Endişelenmeli misin? Her zaman! Ancak, insanların markanız için güçlü bir tercihi varsa daha az endişe duyabilirsiniz, çünkü bu, fiyatlar başka bir yere düştüğü için değişmeyecek sadık müşterileriniz olduğu anlamına gelir.

Aslında, şirketinizin genel olarak en iyisi olduğunu gösteren etkili pazarlama kampanyaları varsa, rakibinizin satışından daha az endişe duyabilirsiniz. Rakiplerinizin fiyatları düşük olsa bile, insanların şirketinizle alışveriş yapmak için birçok nedeni var ve başarılı pazarlama taktikleri bu nedenleri mevcut ve potansiyel tüketicilerin yüreklerine ve zihinlerine ön ve merkez haline getiriyor.

İnsanlar şirketinizin üstün ve aynı şekilde ürün ve hizmetlerinin olduğuna inanıyor mu? Eğer öyleyse, şirketinizin iyi marka gücü var. İnsanlar kalite, değer (diğer bir deyişle paranın patlaması), müşteri desteği, çeşitlilik ve erişilebilirlik gibi konularda şirketinizden değerli sonuçlar alacağına inanıyorlar.

İlgili Makale: Marka Kimliği Nedir? Neden Önemli?

Marka Tercihi Psikolojisi

İki marka tercihi seviyesi vardır. Birincisi, bazı araştırmacıların sahte bir sadakat olarak adlandırdığı daha sınırlı bir sadakat derecesidir. Bu da öncelikle belirli bir markaya karşı bir önyargı anlamına gelir. Sahte sadakatle, insanlar ekstra indirim için başka yere gidebilir. Yani, belirli bir markayı satın almak için biraz daha ileri gidecekler ya da belirli bir mağazayı satın almak için biraz daha fazla ödeyecekler, ancak belirli bir markayı neye mal edebileceklerini korumak istemeyecekler. Bu tür hayranlar, yeterince güçlü bir teşvikle başka bir markayı denemek için çekilebilir.

Bununla birlikte, gerçek (marka) sadakat, bir markayla duygusal bir bağlantıyı ve o markayı koruyan adına diğer tüm markaları bırakma arzusunu yansıtır. ‘Bu benim markam’ ve bazen de evanjelizasyon olarak da bilinen markaya sadakatini gösterme arzusu var. Örneğin, bilgisayar kullanıcıları, kullandıkları işletim sistemi tarafından parçalanma eğilimindedir ve bilgisayarla ilgili tüm satın alma işlemlerini, etraflıca planlayacak kadar sıkı bir şekilde yapışırlar. Hatta kendi markalarına ve markanın ima ettiği her şeye dayanarak kendini tanımlarlar. Örneğin, bir ‘Linux Kişisi’ olabilirsiniz. Özelleştirilebilir ve açık kaynak olan şeylerin hayranı olacaksınız.

İlgili Makale: Ürün ve Marka Stratejisinin Belirlenmesi

Makale Özeti

Marka tercihi, diğer, eşit fiyatlı ve kullanılabilir seçenekleriniz olduğunda belirli bir şirketin ürün veya hizmetini seçtiğinizde olur. Marka tercihi, müşteri sadakati, başarılı pazarlama taktikleri ve marka gücünün bir yansımasıdır. Marka tercihinin dereceleri vardır ve en yüksek derece, markaya göre kendini tanımlayabilecek kadar uzayabilen duygusal bir bağlantıyı yansıtır.

İlgili Akademik Makaleler:

 1. Çocukların marka tercihleri ve medya tüketim alışkanlıkları
 2. Markaların çevre dostu uygulamalarının tüketicinin marka tercihi üzerindeki etkisi
 3. Türkiye’de tavuk eti tüketim alışkanlıkları ve marka tercihleri
 4. Marka ve marka yönetimi kavramları: üniversite öğrencilerinin kot pantolon marka tercihlerine yönelik bir araştırma
 5. Gıda ürünlerinde marka tercihini Etkileyen Faktörler
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir