Tedarikçi Analizi: Tanım ve Süreç
Tedarikçi Analizi Tanım ve Süreç
0

Tedarikçiler bir firmanın performansında önemli bir rol oynamaktadırlar. Firmalar, kuruluşları için doğru satıcıları seçmek için satıcı analizini kullanır. Bu makalede tedarikçi analizinin ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını öğrenin.

Tedarikçi Analizi Nedir?

Tedarikçi, bir ürün ya da satış için bir hizmete sahip olan firma ya da bireydir. Firmalar, satıcının işlerinin işlevlerini verimli bir şekilde yerine getirebilmesi için ihtiyaçlarını karşılama yeteneğine bağlıdır. Bu nedenle, bir firmanın gereksinimlerini karşılayabilecek tedarikçileri seçmesi önemlidir. Firmalar, mevcut veya potansiyel satıcıların yeteneklerini değerlendirmek için tedarikçi analizi olarak bilinen bir süreç kullanır.

Tedarikçi analizi, her satıcının güçlü ve zayıf yanlarını belirler, ardından bunları, şirketlerinin ihtiyaçlarına en uygun tedarikçiyi bulmak için karşılaştırır. Firma analizi, bir firmanın yeni bir satıcı bulması veya mevcut satıcılarının performansını gözden geçirmesi gerektiğinde gerçekleştirilir. Tedarikçi analizi sürecine bakalım.

İlgili Makale: Tedarik Zinciri Yönetimi Nedir? Tanımı, Önemi, Yararları, Süreç ve Örnekleri

İhtiyaçlarınızı ve Önceliklerinizi Değerlendirin

Hangi tedarikçinin sizin için doğru olduğunu anlamak için firmanızın bir tedarikçiye olan acil ihtiyaçlarını anlamak gerekir. Örneğin, bir firma farklı bir bölgede yeni bir mağaza açabilir ve o bölgeye yerli ürünler sunan bir tedarikçi arayabilir. Birçok şirket, tedarikçinin itibarı, finansal gücü, satışları, kapasitesi, fiyatları, hizmetleri, ödeme koşulları, nitelikleri veya güvenilirliği gibi şeyleri inceler.

Bir firmanın kendileri için neyin önemli olduğunu ve anlaşma sözünde durmamanın ne olduğunu tanımlaması önemlidir. Güvenilir, rekabetçi fiyatlara ve kaliteli ürünlere sahip tedarikçiler bulmak, bir firma için önemli tedarikçi özellikleri olabilir. Kötü itibar veya sözünde durmayan tedarikçiler olabilir olabilir.

Hedef ve Yönergeleri Belirleme

Bir tedarikçi analizi yapan firmalar, gerçekleştirmek istedikleri şey için SMART kullanmaktadırlar. Bu; hedef, spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zamanında hedefler belirlemelidir. Önümüzdeki dört ay boyunca stok taşıma maliyetini% 20 oranında azaltma hedefi belirlemek, SMART hedefine bir örnektir.

Bu süreçte bir sonraki adım, kolayca anlaşılabilecek yönergeler oluşturmaktır. Örneğin, bir satıcının kalitesi 1 ila 5 arasında derecelendirilebilir ve 5 en kötüsüdür. 1 rakamı örnek niteliğini gösterebilir, 2 ürün kaliteli bir ürün olduğunu, ancak daha ucuz malzemelerden üretildiğini, vb. gösterebilir, her sayı önceki sayıdan daha kötü bir kaliteyi gösterir.

Liste Oluşturma ve Düzenleme

Mevcut ve potansiyel tüm satıcıların kapsamlı bir listesini oluşturun. Mevcut tedarikçilerin neden bu listeye eklenmesi gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Mevcut tedarikçiler ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Ancak, bunlar en iyi seçenek olmayabilir. Bu nedenle, yeni ve eski tedarikçileri değerlendirmek ve karşılaştırmak her zaman iyidir.

Artık seçim yapabileceğiniz geniş bir tedarikçi listesine sahip olduğunuza göre, bunların çoğunu ortadan kaldırma zamanı. Bir tedarikçiyi araştırmak, seçiminizi daraltmanın harika bir yoludur. Tedarikçinin müşterileriyle deneyimleri hakkında konuşabilir, web sitesini ziyaret edebilir ve tesislerini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca doldurmaları ve geri dönmeleri için bir anket de gönderebilirsiniz.

Her bir tedarikçiyle ilgili araştırmaları tamamladıktan sonra, seçim ihtiyaçlarınızı, önceliklerinizi, fırsat kırıcılarınızı ve hedeflerinizi gözden geçirerek daraltılabilir. Bu gereklilikleri karşılamayan her tedarikçi ortadan kaldırılmalıdır.

Karar Ver ve Sonuçları Paylaş

Liste daraltıldıktan sonra kalan tedarikçiler, hangi tedarikçinin firmanın ihtiyaçlarını en iyi karşıladığını belirlemek için birbirleriyle karşılaştırılmalıdır. Daha sonra nihai bir karar verirsiniz.

Son olarak, tedarikçi analizinin sonuçları tedarikçilerle paylaşılmalıdır. Sonuçlar, tedarikçilerin kendilerini değerlendirme ve gerekirse ayarlama yapma şansına sahip olmaları için paylaşılır. Bu nedenle, kolayca anlaşılabilecek yönergeler oluşturmak da önemlidir.

Makale Özeti

Tedarikçi, satış malları veya hizmetleri olan bir kişi veya firmadır. Doğru tedarikçiyi seçmek firma performansı için çok önemlidir. Firmalar, hangi tedarikçinin firmaları için doğru olduğunu belirlemek için tedarikçi analizini kullanır. Tedarikçi analizi, işletmelerin yeni veya potansiyel satıcıların yeteneklerini değerlendirmek için kullandıkları bir araçtır ve bir firmanın yeni bir tedarikçi bulması veya mevcut satıcılarının performansını gözden geçirmesi gerektiğinde gerçekleştirilir. Tedarikçi analizi süreci aşağıdaki adımları içerir:

 1. İhtiyaçlarınızı değerlendirin
 2. Öncelikleri ve anlaşma kırıcıları belirleyin
 3. Hedefler belirleyin
 4. Liste oluşturun
 5. Kurulum yönergelerini izleyin
 6. Seçimi daraltın
 7. Karar vermek
 8. Ve son olarak, sonuçları paylaşın

İlgili Akademik Makaleler:

 1. Iki aşamali stratejik tedarikçi seçiminin bulanik topsis yöntemi ile analizi
 2. Gri ilişkisel analiz ile çok kriterli tedarikçi seçimi: Otomotiv sektöründe bir uygulama.
 3. PROMETHEE siralama yöntemi ile tedarikçi seçimi
 4. ANALİTİK HİYERARŞİ SÜRECİNİN TEDARİKÇİ SEÇİMİNDE UYGULANMASI: OTOMOTİV SEKTÖRÜNDEN BİR ÖRNEK.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir