1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

Kritik Zincir Proje Yönetimi: Tanım ve Örnek

Kritik Zincir Proje Yönetimi: Tanım ve Örnek
Kritik Zincir Proje Yönetimi: Tanım ve Örnek
0

Bu makalede, kritik zincir proje yönetiminin ne olduğunu ve proje yöneticisinin bunu planlamada nasıl kullanabileceğini öğreneceksiniz. Altı yürütme adımını ele alacağız.

Kritik Zincir Proje Yönetimi Nedir?

Hiç planlandığı gibi gitmeyen bir proje yürütmeye çalıştınız mı? Zamanlama söz konusu olduğunda bazı sorunlardan nasıl kaçınacağınızı öğrenin.

Kritik zincir proje yönetimi, kaynak gecikmesine izin vermeye odaklanarak projeleri planlayan ve yöneten bir zamanlama yöntemidir. Kaynaklar iç ve dış personeli (yükleniciler veya müşteriler), fiziksel alanı, lojistiği ve ekipmanları içerebilir.

Kritik zincir proje yönetimi çizelgeye bakar ve bunun faaliyetleri ve projenin tamamlanmasını nasıl etkileyeceğini görmek için kaynak kullanılabilirliğini içerir. Karayolunda çalıştığınızı düşünün. Proje üzerinde sabit bir hızda çalışıyor olabilirsiniz, ancak çimento tedarikçiniz çimento getirirken gecikecekse, siz de gecikeceksiniz. Kaynak, göreve değil gecikmeye neden oldu.

Eli GoldrattKritik Zincir kitabında 1997 yılında kritik zincir metodolojisi geliştirdi. Dr. Goldratt, faaliyetleri, kaçırılan teslimatları ve bütçe aşımları ile ilgili uzun sürelerle ilgili sorunları olan çok sayıda proje nedeniyle bu yöntemi geliştirdi.

Bir faaliyetin süresi fazla tahmin edildiğinde, işçilerin öğrenci sendromu (erteleme), Parkinson Yasası (ayrılan zamanı karşılamak için görevleri dağıtma) veya kiraz toplama görevlerine düşme eğilimleri vardır. Proje bu tuzaklara düşerse, inşa edilen tampon veya minderler hızla kaybolur.

Kritik Zincir Geliştirmede Adımlar

Kritik zincir proje yönetimini kullanan bir proje yöneticisinin takip etmesi gereken altı adım vardır. Diyelim ki Ezgi bir proje planlayan bir proje yöneticisi.

1. Agresif Tahminleri Belirleme

Ezgi sözleşmeli teslimat tarihlerini daima aklında ön planda tutar. Erteleme veya Parkinson Yasası etkileriyle mücadeleye yardımcı olmak için, proje yöneticisi agresif olan faaliyet sürelerini belirleyecektir. Bazıları, tahsis edilen normal aktivite süresinin% 50 azaltılmasını önermektedir (ancak bazıları çok agresif ve elde edilemez olduğunu düşünmektedir).

2. Olabildiğince Geç Zamanlama Oluşturun

Ezgi, her biri mümkün olan en son başlangıç ​​tarihinde başlayarak, tamamlama tarihinden geriye doğru çalışan bir zamanlama oluşturmak için zamanlama yazılımını kullanacaktır. Bu, mümkün olduğunca erken başlamanın standart uygulamasının aksine. Bu taktik proje ekibine aciliyet duygusu katacak ve yeteneklerini en iyi şekilde yerine getirmelerini sağlayacaktır.

3. Kritik Zinciri Belirleme

Ezgi, ertelendiği takdirde projenin bitiş tarihini uzatacak olan bir dizi faaliyeti belirleyecektir. Bunu kaynak kullanılabilirliğine göre belirleyecektir. Kritik zincirde olmayan tüm görevler bir besleme zincirinin parçasıdır.

4. Tamponların Nereye Gitmesi gerektiğine karar verin

Burada Ezgi, tamponların programa nereye yerleştirileceğine karar verecektir. Tamponlar üç tipten biri olabilir:

 • Proje arabelleği, son etkinlik ile nihai son tarih arasında tüm zamanlamaya eklenen tek bir arabelleğidir.
 • Besleme tamponları, kritik zincir faaliyetlerine yol açan besleme zincirinin son görevleri arasına yerleştirilir.
 • Kaynak arabellekleri, kaynak kullanılabilirliğindeki olası dalgalanmaları telafi eden yapay arabelleklerdir.

5. Tampon Boyutlarını Belirleme

Burada Ezgi etkinlik sürelerine uygun tampon boyutu (yastık) ekleyecektir. Etkinlik belirsizliği veya riskiyle orantılı bir yastıklama içermesi önerilir. Bu, daha belirsiz bir faaliyetin, tamponun daha büyük olması anlamına gelir.

6. Programa Tamponlar Ekleme

Ezgi programa tamponlar eklediğinde, kritik zincir projesini yönetmek için kullanabileceği tamponlu bir program oluşturur.

Kritik Zincir Nasıl Kullanılır

Ezgi, planlama aşamasında kritik zincir proje yönetimini kullanmaya başlayacak. Gerekli kaynaklar da dahil olmak üzere projenin ihtiyaçlarını yöneticilerle görüşerek proje için hangi personel ve kaynaklara ihtiyaç duyulduğunu araştıracaktır.

Süre boyunca tamponları içerdiğinden emin olacaktır. Gerektiğinde veya istendiğinde tüm kaynaklar kullanılamayabilir, bu nedenle bir sorun ortaya çıktığında alternatif aramak en iyisidir. Örneğin, atölye vinci ilk vardiya sırasında kullanılamaz, ancak ikinci vardiya sırasında serbest kalırsa; Ezgi, ikinci vardiya sırasında vincin kullanılmasını görecek.

Yürütme sırasında Ezgi hangi kaynaklara ihtiyaç duyulduğuna bakmalı ve kullanılabilirliklerini ve bağlılıklarını tekrar doğrulamalıdır. Kusursuz uygulama, projenin zamanında ve bütçenin altında olmasına yardımcı olacaktır.

Kritik Zincir İş Başında

Anıl, 24 saatlik bir limonata standı oluşturulması için proje yöneticisi olduğunu söylüyor. Anıl projesini planlarken, bir program oluşturur ve ardından ihtiyacı olan kaynakları değerlendirir. İkisinin geç kalma olasılığı yüksektir. Birincisi, zamanında göstermek için en iyi sicile sahip olmayan ve erteleme eğilimi gösteren bir elektrikçi olan Sezgi. Hava son zamanlarda kötü geçti ve kamyonlar zamanında teslimat yapmıyor.

Anıl, Sezgi’nin ertelenmesini önlemek için elektrikçinin yarıya düşeceğini düşündüğü zamanı azalttığından emin olur, ancak geç kalması durumunda bu etkinliği birkaç gün tamponlar. Proje uygulamaya koyuldukça Anıl, Sezgi ile temas halinde olur ve birkaç gün içinde ona ihtiyaç duyulacağını bildirir. Sezgi’nin gelmesinden bir gün önce; Anıl’ı arar ve bir gün geç kalacağını söyler. İnşa ekstra günleri ödedi.

Anıl, elektrikçi aktivitesinde kullanılmayan ekstra günleri verme süresine (daha fazla tampon ekleyerek) kaydırabilir. Tabii ki, teslimat hava nedeniyle 6 gün geç oldu. Tamponlar işe yaradı ve Anıl projeyi zamanında teslim etti.

Makale Özeti

Kritik zincir proje yönetimi, bir proje çizelgesine dahil edilen kaynak gecikmelerine odaklanır. Ayrıca, daha eski zamanlama yöntemlerinden gelen öğrenci sendromunu, Parkinson yasasını veya kiraz toplama görevlerini ortadan kaldırma eğilimindedir. Kritik zincir proje yönetiminin altı adımı vardır:

 1. agresif zaman tahminlerini belirleme
 2. geç başlangıçlara dayalı bir program oluşturun
 3. kritik zinciri belirlemek
 4. kullanarak tamponların nerede gerekli olduğunu anlayın
 • Proje arabelleği – tüm zamanlamaya eklenen tek bir tampon,
 • Besleyici tamponları – besleme zincirinden kritik zincire tamponlar ve
 • Kaynak arabellekleri – kaynak gecikmeleri durumunda arabellekler.
 1. yastık miktarını belirle
 2. tamponları programa ekle
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir