1. Anasayfa
 2. İşletme

Kooperatiflerin İşletmedeki Rolü

Kooperatiflerin İşletmedeki Rolü
0

Kooperatif, çeşitli ekonomik ve sosyal amaçlar için kullanılan bir iş organizasyonu türüdür. Bu makalede kooperatifler, özellikleri ve ekonomide hizmet ettikleri rol hakkında bilgi edineceksiniz. Kısa bir sınav geliyor.

Kooperatifler: Üye Mülkiyeti

Aylin ile tanışın. Topluluğunda doğal gıda kooperatifi işletiyor. Bir kooperatif ortak bir ekonomik hedefi takip bireylerin bir organizasyondur. Kooperatifler, çalışanları ve müşterileri olan üyeleri tarafından yönetilir. Aylin sadece kooperatifi işletmekle kalmaz, aynı zamanda bir sahip ve müşteridir. Kooperatifi, kooperatif müşterilerine taze ürünler, et ve süt ürünleri sağlamak için yerel organik çiftçiler, çiftlik sahipleri ve süt işletmeleri ile birlikte çalışıyor.

Aylin, kooperatifi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tipik kar amaçlı işinizin yöneticisinden oldukça farklı yönetiyor. Bir kooperatifin amacı kar elde etmek değil, üyelerinin ihtiyaçlarına hizmet etmektir. Müşteriler ve çalışanlar da sahip olduklarından, kooperatifler doğası gereği demokratik kabul edilir .

Kooperatifler, çoğu özel işletmeye hakim olan bireysellik ve rekabet gücü yerine ortak sorumluluk ve tüm üyelerin refahına odaklanır. İş formunun adı her şeyi söylüyor – amaç birbiriyle işbirliği yapmak, rekabet etmek değil.

Kooperatif Türleri

Kooperatifleri genellikle sahibi ve yönetenleri tarafından kategorilere ayırabilirsiniz. Bir tüketici kooperatif ondan mal veya hizmet satın müşteriler tarafından sahip olunan ve kontrol edilen kooperatif türüdür. Bir yapımcı kooperatif aslında mal ve hizmet sağlayan kişiler – işçiler tarafından sahip olunan bir kooperatif. Bir üretici kooperatifinin yaygın bir örneği, bir tahıl asansörünün sahibi olan ve yöneten bir çiftçi kooperatifidir.

Tabii ki, hem çalışanların hem de müşterilerin işletme sahibi olduğu ve kontrol ettiği bir üretici ve tüketici kooperatifinin karma bir kooperatifine sahip olabilirsiniz . Aylin, hem çalışanlara hem de müşterilere ait olduğu için hibrit bir kooperatifin sahibi ve çalışıyor.

ABD’de bulabileceğiniz diğer kooperatif örneklerine bakalım:

 • Kredi birlikleri, üyelerine bankacılık ve borç verme hizmetleri sunan bir tür kooperatif bankacılık kurumudur.
 • Kırsal alanlarda elektrik hizmet şirketleri gibi enerji kooperatifleri kuruldu.
 • Perakende kooperatifleri, reklam maliyetlerini paylaşarak ve yüksek hacimli indirimler için bir grup olarak satın alarak büyük perakendecilerle daha rekabetçi olmak için bir araya gelen küçük perakendecileri içerir.
 • Konut kooperatifleri, projeler ve apartmanlar gibi gayrimenkullerine sahiptir.
 • Tarım kooperatifleri çok yaygındır. Bazı iyi bilinen tarım kooperatifleri arasında Ocean Spray Cranberries, Inc., Sunkist ve Land-O-Lakes bulunmaktadır.

Ekonomi ve Toplumdaki Rolü

Kooperatifler sıklıkla ortaya çıkar çünkü pazar belirli bir tüketici ve çalışan grubunu başarısız kılar. Bazen çalışanlar, onu ve işlerini kurtarmak umuduyla mücadele eden bir şirketi devralırlar. Kooperatifler ayrıca geleneksel işletmelerin gelişmek istemediği kırsal ve kentsel pazar alanlarında ekonomik kalkınma aracı olmuştur.

Örneğin Aylin, insanların sağlıklı ve uygun fiyatlı yiyecekler bulmasının zor olduğu bir yemek çölü olan kentsel bir bölgede yaşıyor. Büyük market zincirleri bölgeye hizmet etmek için yeterli kar görmüyor, bu nedenle ilgili bir grup vatandaş sağlıklı ve uygun fiyatlı yiyecek sağlamak için Aylin kooperatifini kurdu.

Makale Özeti

Ne öğrendiğimizi gözden geçirelim. Bir kooperatif ortak hedefi ilerletmek için bir iş faaliyette kişilik bir organizasyondur. Bir tüketici kooperatifine mal ve hizmetlerini satın alan kişiler, üretici kooperatifine ise kooperatifte çalışanlar aittir. Bazı kooperatifler, hem çalışanların hem de müşterilerin sahip olduğu ve kontrol ettiği melezlerdir. Kooperatifler demokratik olarak kontrol edilir ve kâr, bireysellik ve rekabet yerine ortak sorumluluk ve karşılıklı refah üzerine odaklanır .

Kooperatifler, genellikle piyasada başka türlü başarısızlığa uğradığında insanların ihtiyaçlarına hizmet etmek için kurulurlar. Kooperatifler, özel kar amaçlı işletmelerin yeterli kâr potansiyeli görmediği alanlarda hizmet vermektedir. Ortak kooperatif örnekleri arasında tarım kooperatifleri, elektrik kooperatifleri, perakende kooperatifleri, konut kooperatifleri ve kredi birlikleri bulunmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir
EBay’in SWOT Analizi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir