1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Kültürün Tüketici Davranışına Etkisi

Kültürün Tüketici Davranışına Etkisi
0

Kültürün tüketici davranışları üzerindeki etkisi derindir ve yanlış yönetilirse veya hafifçe alınırsa, ürün yeni kültürel pazarda başarısız olabilir. İşletmeler büyüdükçe, daha geniş bölgelere giriyorlar ve birçok durumda, işletmeler birden fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Şirket gerçekten çok uluslu olduğunda, iki farklı coğrafyada faaliyet göstermenin yanı sıra iki farklı kültürde faaliyet gösterdiği anlamına gelir. 

Kültürün Tüketici Davranışına Etkisi

İki ülke arasındaki kültürlerdeki basit farklılık örneklerini ele alalım

 • Bir kişinin gelir, yaş ve medeni halini sormak ABD’de normal bir davranış iken Çin’de bu durum kabalık olarak algılanır.
 • İngiltere gibi üst düzey bir ekonominin harcama kalıpları, gelişmekte olan bir ulustan tamamen farklı olacaktır. İngiltere’deki tüketicilerin kazancı yüksek olduğu için diğer ülkelere göre daha fazla para harcaması daha muhtemeldir.
 • Çoğu ülkede, birinin yerine giderken yanınıza hediyeler almanız gerekir. Çin’de, biri yerinize gelse bile, onlara hediyeler vermelisiniz.

Özünde, bir bireyin kültürünü oluşturan küçük şeyler vardır. Bununla birlikte, pazarlama, kültürün tüketici davranışları üzerindeki etkisi 3 farklı yönü dikkate almaktadır.

1) Bir bütün olarak kültür

Bunu “Türkiye’yi seviyorum” veya “ABD’yi seviyorum” ifadesi olarak düşünün. İnsanlar bu iki ülkenin sahip oldukları mirasa veya geçmişte meydana gelmiş şeyler için ülkeyi severler. Benzer şekilde, farklı ülkelerin her birisinin farklı kültürel geçmişleri olacaktır. Ve bu kültür tüketiciyi çok etkiler.

Kültür, hızlı olan şeylerden oluşur. “Çocuk daima ebeveynlerin kültürünü benimser” diyen bir söz vardır. Ebeveynler çok sinirli ise, çocuk da benzer olacaktır. Dolayısıyla kültür kesinlikle bir bireyi tanımlar ve bireyin satın alma modeli kültür bazında değişecektir.

Kültürün tüketici davranışları üzerindeki etkisinin en iyi örneği McDonalds’dır. Aynı McDonalds, ABD, İngiltere ve Hindistan’da farklı burger çeşitlerine sahiptir. Çin’de de farklı olacağına eminim. McDonalds tüm bu ülkelerde aynı tadı korusaydı, ABD sınırlarının ötesine geçemezdi.

2) Alt kültür

Bir ulusun kültürü makro düzeyde anlaşılabilir, ancak birçok ülke de alt kültürlere ayrılmıştır. Alt kültürler genellikle din ve coğrafya temelinde kurulur. Herhangi bir demokratik ülkeyi alın ve bölünmüş özelliklere sahip her bölge ile bölünmüş birçok farklı bölge bulacaksınız.

Bu nedenle, örneğin Hindistan’da kuzey, Sihler ve Pencapilerle, güney ise Güney Hindistan halkıyla doludur. Her iki bölgenin giyinme tarzı, dili, müziği tamamen farklı. Doğal olarak, bireylerin getirdiği ürün de farklı olacaktır. Kültürel düzeyde, bu tüketicilerin hepsi aynı McDonalds’ı satın alıyor olabilir. Ancak kuzeyde, yerel düzeyde, bir Paratha veya Kulcha, bir Idli veya Dosa’dan daha fazlasını satar (sırasıyla Kuzey ve Güney Hindistan mutfağı).

3) Sosyal sınıf

Kuzey ya da güney olsun, bir ülke ya da diğeri olsun, kültürün tüketici davranışları üzerindeki etkisi en çok bireyin sosyal sınıfına göre görülür. Tüketici daha yüksek bir sosyal sınıfa aitse, sosyal sınıfını göstermek için bir mercedes satın alması gerekir. Öte yandan, düşük sosyal sınıftan bir tüketici de bisikletle mutlu olacaktır.

Sosyal sınıf, tüketicinin birçok farklı yönünü etkiler. Giydiği kıyafetten, sıktığı parfümü, kendisini nasıl taşıdığı, hangi ürüne ihtiyaç duyduğu veya ihtiyaç duymadığına tamamen sosyal sınıf temelinde karar verilir.

Sosyal sınıf hedefine dayanan şirket, ürününü normal, premium ve süper prime ( BMW sürekli olarak yapıyor) göre değiştirebilir. Böylece müşteri daha sonra sosyal sınıfına uygun bir seçim yapabilir. Yalnızca normal ürünleriniz varsa , süper sınıf sınıfı sizi görmezden gelir. Üstelik sadece premium ürünleriniz varsa normal sosyal sınıftan kaybediyorsunuz (kararlaştırılmış hedef pazarınıza dayanarak bunu yapmak sizin seçiminiz ).

Yeni bir pazara giren bir şirket, kültürün tüketici davranışları üzerindeki etkisini anlayamazsa, başarısında ciddi sonuçlar doğuracaktır. Şirket başarısızlığının sebebini de anlayamayabilir. Öte yandan, yerel kültürü anlamaya yatırım yapan bir şirket, ürünlerinin başarısı için uzun bir yol kat edebilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Küresel Pazarlama Anlayışı

Bu yazımıza da göz atabilirsiniz: https://www.sezginkoyun.com/japonya-isletme-yonetimi-amerikan-isletme-yonetimi-kulturleri/

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 2
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir