İşyerinde Motivasyon Nedir?: Kuramlar, Türler ve Örnekler
İşyerinde Motivasyon Nedir?: Kuramlar, Türler ve Örnekler
0

Başarılı yöneticilerin yüksek seviyede performans göstermeye çalışan çalışanları vardır. Bu makalede motivasyonun ne olduğunu ve motivasyonu anlamanın yöneticilerin başarılı olmasına nasıl yardımcı olabileceğini öğreneceksiniz. İşyerinde motivasyon için yapılması gerekenleri bulacaksınız.

Motivasyon Nedir?

Motivasyon tamamen bireysel davranışların nedenidir. Motivasyonu anlamaya odaklanan tüm kitaplar, kurslar ve hatta çalışma alanları var, ancak hepsi aynı temel soruya dayanıyor: Yaptığımız şeyleri neden yapıyoruz?

Motivasyon neden yöneticilerin anladığı bir şey olmalı? Çalışanların yapmaları gerekenleri yapmaları önemli değil mi? Belki. Ancak çoğu zaman, çalışan davranışı ikili bir çıktı değildir – çalışanların işlerini yapmaları değil, işlerini ne kadar iyi yaptıklarıdır. Yöneticiler, çalışanları daha yüksek düzeyde performans göstermeye yönlendiren faktörleri anlayabilirse, tüm departmanlarının performansını artırabilirler.

Burada yöneticilerin motivasyon faktörleri anlayışlarını çalışanları manipüle etmek için kullanmadıklarını ya da kullanmadıklarını açıklığa kavuşturmak önemlidir. İş ortamındaki motivasyonu anlamak davranışları manipüle etmekle ilgili değildir; bu, çalışanların, müşterilerin ve hissedarların çıkarlarını kuruluşun çıkarlarıyla aynı hizaya getirmektir.

İçsel ve Dışsal Motivasyon

Çalışanların motivasyonuna odaklanan birçok çerçeve, model ve teori vardır. En yaygın olanlardan bazıları aşağıda hızlı bir şekilde özetlenmiştir. Her biri iyi araştırmaya dayanıyor ve bir dereceye kadar evrensel uygulanabilirliğe sahipken, hiçbiri motivasyon üzerine mutlak doktrin değil. Aslında, çok az motivasyon kavramı evrenseldir. Bununla birlikte, motivasyonu ele alan tüm çerçeveler tarafından kabul edilen bir fikir, dışsal ve içsel motivasyon faktörlerinin olmasıdır.

Dış faktörler öznenin dışındadır. Para, tatil zamanı veya ödüller gibi faktörlerin hepsi bireyin dışındadır. Üstün olma çabası, başarısızlık korkusu ya da onaylanma arzusu gibi içsel faktörler bireyin içindedir.

İşyerinde Motivasyonun İki Popüler Teorisi

En popüler motivasyon modellerinden ikisi , öncelik düzeylerine dayanan Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi ve iş faktörlerini memnuniyete veya memnuniyetsizliğe katkıda bulunan olarak sunan Herzberg’in Çift Faktörlü Modelidir. Her ikisi de yaygın olarak kabul edilmektedir ve en son araştırmalar bu iki modelde sunulan fikirler üzerine inşa edilmiştir.

Abraham Maslow motivasyon modelini 1954’te sundu. Maslow’un modelinin temel fikri, insanlar için beş seviye ihtiyaç olması ve birisinin daha yüksek seviyeli faktörler tarafından motive edilmesinden önce yerine getirilmesi gerektiğiydi.

Maslow’a göre, temel fizyolojik ihtiyaçları karşılanmadığında olumlu geribildirim (bir saygı faktörü) birisini motive etmeyecektir. Bu, işyerine uygularsanız mantıklıdır. Birisi ailesi için masaya yiyecek koyacak kadar para almazsa, ‘iyi bir iş’ çıkartmasıyla çok fazla ilgilenmez!

Bunun tersi de doğrudur. Birisi bir seviye ile ilgili ihtiyaçları karşıladığında, artık öncelikle aşağıdaki seviyelerdeki faktörler tarafından motive edilmemektedir. CEO’lar nadiren parayla motive olurlar; finansal ihtiyaçları zaten karşılanmış. Öte yandan, olumlu bir miras (saygı faktörü) veya sadece başarılı bir şirket (kendini gerçekleştirme faktörü) yürütme hissi, CEO’ları yüksek düzeyde devam etmeye (veya başlatmaya) teşvik edebilir.

Frederick Herzberg, Maslow ile hemen hemen aynı zamanda yaşadı, ancak 1959’da farklı bir motivasyon teorisi sundu. Herzberg, birini motive edebilecek faktörlerin iki kategoriden birine düştüğünü öne sürdü: tatmin ediciler ve memnuniyetsizlikler. Herzberg’in teorisinde, memnun ediciler memnuniyeti sağlayan ve uzun vadede davranışları etkileyebilen içsel motivasyon faktörleridir. Öte yandan, memnuniyetsizlikler memnuniyetsizliği önleyen ve davranışı değiştirebilen dışsal faktörlerdir ama sadece kısa vadede.

Herzberg’in İki Faktörlü Modelinin ders kitabı örneği bir zam. Zaman zaman yapılan araştırmalar, çalışanların zam almayı beklemedikleri veya beklediklerinden daha yüksek bir zaman aldıklarında, performanslarını geliştirdiklerini bulmuştur. Performanstaki bu değişiklik sadece kısa ömürlüdür. Birkaç gün veya hafta sonra, performans yükseltmeden önceki yerine geri döner.

Makale Özeti

Çok az sayıda konu, çalışanlar veya işyeri motivasyonu kadar yöneticiler ve araştırmacılar tarafından dikkat çekmektedir. Yöneticiler çalışanların yüksek düzeyde performans göstermesini isterse, onları neyin motive ettiğini anlamak önemlidir. Yöneticiler, ödül yapısını çalışanları motive etmek için yerine koyarak çalışanlarını başarılı olmaya teşvik edecek bir ortam yaratabilirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir