1. Anasayfa
 2. Ekonomi

İTO Başkanı Avdagiç’ten 4 yapısal ıslahat önerisi

İTO Başkanı Avdagiç’ten 4 yapısal ıslahat önerisi
0

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, ekonomik programın başarısı ve kalıcı tek haneli düşük enflasyon için yapısal ıslahatların yakında gerçekleştirileceğine inandığını belirterek, “Özellikle vergileme, endüstrinin rekabetçi dönüşümü, üretken finansman sistemi ve yatırım ortamının güçlendirilmesi başta olmak üzere yapılacak yapısal ıslahatlar ekonomimize taze güç verecektir.” dedi.

Avdagiç, İTO’nun nisan ayı meclis toplantısındaki konuşmasında, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonrası gerek iktisat idaresinin gerekse de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaları kıymetli bulduklarını söz etti.

Enflasyonla gayretin kararlılıkla sürdürüleceği vurgusunun hem iç hem de dış piyasalar açısından gayeli iletiler olduğunu kaydeden Avdagiç, “Bu iletiler maksadına ulaştı. Orta Vadeli Program’ın amaçlarına bağlılık ve yapısal ıslahatlara vurgu da piyasaların inancını pekiştirmesi açısından değerli bir fonksiyon gördü.” değerlendirmesinde bulundu.

Avdagiç, 31 Mart seçimlerinin akabinde siyasetin önünü gördüğüne dikkati çekerek, “Özel kesim de bundan sonraki periyot için en az siyaset kadar önünü görmek istiyor. Zira önünü göremeyen adımını atamaz. Birebir formda pusulası olmayan da açık denize yelken açamaz.” sözlerini kullandı.

Türkiye iktisadında özel bölüm için de yeni bir süreç başladığını anlatan Avdagiç, “Belediye seçimlerini geride bıraktık ve seçim sonrası, dış dünyada yakından takip ettiğimiz gelişmeler dışında, tüm eforumuzu ve dikkatimizi iktisada vermiş durumdayız. En azından biz iş dünyası olarak bunu arzuluyoruz. Üçüncü çeyrekle birlikte enflasyondaki yavaşlamanın belirginleşmeye başlayacağını iddia ediyoruz. Dış ticaret açığındaki daralma mart ayında da devam etti.” diye konuştu.

Osmanlı periyodu devlet adamı ve tarihçi Ahmet Cevdet Paşa’nın bir kelamına atıfta bulunan Avdagiç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ahmet Cevdet Paşa, Osmanlı İmparatorluğu’nun endüstrileşmede niye başarılı olamadığını tahlil ederken der ki ‘Bir ıslahat fikrinin, bir endüstrileşme atağının başarılı olabilmesi için üç öge gereklidir; ilim, irade ve kudret. Yani ne yapılacağını bilmek, onu yapma kararlılığını göstermek ve onu yapabilme gücüne sahip olmak. Bu üç öge bir iktidarda ya da bir yöneticide toplandığında, o kişi ıslahatı muvaffakiyetle yapar, şayet biri eksik kalırsa o iş aksar’ diyor.

Türkiye o zamandan bu devire, bu üç ögesi bir ortaya getirmekte daima zahmet çekti. Artık bu üç ögeye sahibiz, o yüzden Türkiye iktisadı için hoş bir başlangıç daha olacağına inanıyoruz. Zira gerek kamu, gerek özel bölüm ve gerekse millet olarak ne yapacağımızı biliyoruz. Bunu yapmayı istiyoruz ve bunu yapacak güce sahibiz. Ekonomik programı bu şuur ve kararlılıkla hükümetin uygulamasını istiyoruz.”

“Tüm toplumdan fedakarlık isterken, kamu ünitelerinin bunun dışında kalması düşünülemez”

İTO Başkanı Avdagiç, kamunun harcama tasarrufuna dikkati çekerek, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in bütçe disiplininden taviz verilmeyeceği, kamunun tasarruf yapacağı ve ek bütçe kullandırılmayacağı açıklamasını önemsediklerini lisana getirdi.

Tüm toplumdan fedakarlık isterken, kamu ünitelerinin bunun dışında kalmasının düşünülemeyeceğini vurgulayan Avdagiç, “Eminim ki kısa vakit içinde Türkiye, bu fedakarlıklarının karşılığını alacak, refahı tüm ülkeye yayacaktır.” tabirini kullandı.

Avdagiç, konuşmasında İsrail’in Gazze katliamıyla başlattığı sorunun giderek büyüdüğünü belirterek, “Maalesef ki İsrail’in vahşeti, insanlığın vicdanını artık kanatmıyor, tabir yerindeyse yok ediyor.” biçiminde konuştu.

Türkiye’nin bu kademede çok önemli bir karar alarak birtakım malların İsrail’e satışına kısıtlama getirdiğini hatırlatan Avdagiç, şu değerlendirmelerini paylaştı:

“İTO olarak, 6 aydır İsrail’in Gazze’deki insanlık dışı katliamını ve Filistinli saf beşerler ile çocukları açlığa mahkum etmesini sonlandırma gayretlerinin karşılıksız kalması üzerine Türkiye’nin İsrail’e karşı yürürlüğe koyduğu ihracat kısıtlamasını kıymetli bir adım olarak görüyor ve destekliyoruz. Biz insanlığın öldüğü yerde ticaretin yaşamasının mümkün olamayacağına inanıyoruz. Türkiye’nin bu halinin kalıcı ateşkes ve kesintisiz insani yardım için tüm ülkelerin ortak hareketine vesile olmasını diliyoruz.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir