1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Otokar, Türkiye’nin birinci elektrikli zırhlı aracı Akrep II’yi tanıttı

Otokar, Türkiye’nin birinci elektrikli zırhlı aracı Akrep II’yi tanıttı
0

14. Memleketler arası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF’19) öncesinde ülkemizden kıymetli haberler gelmeye devam ediyor. Türk savunma endüstrisinin zırhlı kara aracı üreticilerinden Otokar, Türkiye’nin birinci elektrikli zırhlı aracı Akrep II’yi görücüye çıkardı.

Akrep II, ileride otonom olarak görevlendirilebilecek 

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, yeni kuşak zırhlı araçlarını tanıtmak için basın toplantısı düzenledi. İmalatını 2000 yılında bitirdikleri Akrep’i gelişen trendler ve günümüz gereksinimlerini göz önüne alarak yenileme kararı aldıklarını belirten Görgüç, bunun keşif-gözetleme ve ateş destek muhtaçlığını karşılamak üzere hazırladıkları bir platform olduğunu lisana getirdi. Hem elektronik keşif hem de cebri keşif uygulamaları için kullanılabilecek aracın drone ve robotlarla entegre edilebileceğini, ileride otonom olarak görevlendirilebileceğini belirtti.

Düşük termal iz ve sessizlik avantajı var

Geleneksel zırhlı araçlara kıyasla çeviklik, düşük termal iz, yüksek sürat ve sessizlik avantajlarını bir ortada sunduğuna değinen Görgüç, bu aracın geleceğin hibrit ve otonom zırhlıları için birinci adım niteliği taşıdığına dikkat çekti. Akrep II, hem elektrikli hem de dizel olarak tasarlandı. Elektrikli versiyonun tanıtılacağı, dizel versiyonun da bir yıl içinde hazır olacağı söylendi. Akrep II’nin bakım ve idame masraflarını azalttığı, elektrikli motor sayesinde termal ve akustik izinin düşük olduğu ve yüksek suratlara çıkabilmesinin mümkün olduğu açıklandı.

Menzili 250 kilometre 

Akrep II’nin teknik özellikleri şimdi açıklanmazken, sürüş menzilinin 250 kilometre civarında olacağı, güç yoğunluğu yüksek yeni bataryalarla bunun arttırılabileceği belirtildi. Bataryanın 3 saatte tam doluma ulaşabildiğini söyleyen Görgüç, 15-20 dakikalık şarjın da bataryaya yüzde 20-30 civarında katkı yapacağını lisana getirdi. Testlerine yeni başlanacak Akrep II’nin bir yıl içerisinde satılabilir duruma getirileceği belirtildi. Akrep II, Türkiye’nin birinci elektrikli zırhlı aracı olarak IDEF 2019’da sergilenecek.

Foto Galeri | 8 Görsel Görüntüle

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir