1. Anasayfa
 2. Teknoloji

HDD satışlarında %12 düşüş yaşandı

HDD satışlarında %12 düşüş yaşandı
0

İçinde bulunduğumuz yılın birinci çeyreğini geride bıraktık. Firmaların ve pazar analisti kuruluşların dönemsel raporları da haliyle yayınlanmaya başladı. Onlardan birisi de

HDD pazarının ilk çeyrek raporu oldu.

Piyasaya giriş yaptıkları birinci devirde üzerlerindeki yüksek fiyat etiketleri kaynaklı pek de fazla alıcı bulamayan SSD’ler son devirde fiyatlarının ve bilhassa de fiyat/kapasite oranlarının alınabilir seviyeye gelmesiyle daha fazla kullanıcıyla buluşmaya başladı. O denli ki bugün 20 dolara yakın bir fiyattan HDD’nizden kat kat daha fazla performanslı bir SSD edinebiliyorsunuz.

 

Trendfocus’un raporuna nazaran 3.5’’ ve 2.5’’ formatındaki tüketici sınıfı HDD’lerinin satışında kaydadeğer düşüş gerçekleşti. Öte yandan farklı bir halde kurumsal eserlerde ise satış sayıları üst istikamette.

 
3.5’’ HDD’lere baktığımızda çeyreksel bazda 4 milyon düşüş gerçekleşmiş ve 24.5 milyon satış gerçekleşmiş. 2.5’’ formundaki tahlillerde ise düşüş 6 milyona ulaşırken 37 milyon HDD siparişi verilmiş.

Düşüşün sebebi 

Son olarak kurumsal kanatta üstte belirttiğimiz üzere artış kelam konusu. 1 milyonla sınırlı da olsa yakalanan artış sonucunda 11.5 milyon depolama ünitesi satılmış. Sayılar kullanıcıların giderek SSD’lere yönelmesinin bir sonucu olduğu üzere Intel’in yaşadığı stok meşakkatinin da hissesini unutmamak gerek. Münasebetiyle ilerleyen periyotta durum değişebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir