1. Anasayfa
 2. Ekonomi

“Kalkınma Yolu Projesi” ile Avrupa’ya kesintisiz ulaşım 

“Kalkınma Yolu Projesi” ile Avrupa’ya kesintisiz ulaşım 
0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Irak’ta yapılan görüşmeler sonrasında Irak’ta Kalkınma Yolu Projesi ile ilgili görüşmeler gerçekleştirildiğini belirtti. Bakan Uraloğlu, görüşmeler kapsamında Türkiye, Irak, Katar ve BAE ortasında “Kalkınma Yolu Projesi Hakkında Ortak İş Birliği Mutabakat Zaptı” imzalandığını tabir etti.

Projeyle Irak’ta bulunan Büyük Fav Limanı’nın kıymetli bir geçiş merkezi olarak kurgulandığını kaydeden Uraloğlu, Asya ile Avrupa ortasındaki seyahat müddetini Türkiye üzerinden değerli ölçüde azalttıklarını anlattı.

Bakan Uraloğlu, “yeni İpek Yolu” olarak nitelendirilen Kalkınma Yolu Projesi ile Türkiye’nin ekonomik ve Jeopolitik statüsünün daha da güçleneceğinin altını çizerek, “Dünyada gelişen ve büyüyen ticaret hacmi ile Türkiye’nin stratejik pozisyonunu temel alarak yürüttüğümüz Kalkınma Yolu Projesi ile artık FAV Limanı’ndan Londra’ya kadar kara ve demir yolu ile Avrupa’nın her ülkesine kesintisiz ulaşımı sağlayacağız” sözünü kullandı.

“Bölgesel ticaret açısından yeni bir kapı aralayacak”

Fav Limanı’ndan yola çıkarak Avrupa’ya gidecek bir geminin kalkınma yolunu kullanmasının Süveyş Kanalı’na kıyasla 15 günlük kazanım sağlanacağını belirten Uraloğlu, bu projenin bölgesel ticaret açısından yeni bir kapı aralayacağını aktardı.

Uraloğlu, Kalkınma Yolu Projesi’nin yalnızca uygun maliyetli ve kısa uzaklığın yanında mevcut ulaştırma koridorlarının tamamlayıcısı olduğunu kaydederek, “Böylece, doğu batı istikametindeki koridorları kuzey güney istikametinde bağlamış oluyor. Küresel ticaret sistemine direkt katkı sağlayacak olan Kalkınma Yolu Projesi iştirakçi bütün ülkelerin kalkınmasına ve gelişmesine de katkı sağlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

“Küresel manada kıymetli bir ticari koridor oluşturmayı amaçlıyoruz”

Projeye dahil olan ülkelerdeki teknik heyetlerin tertipli aralıklarla bir ortaya geldiğini söz eden Uraloğlu, şunları kaydetti:

“Kalkınma Yolu Projesi, Basra Körfez’inden kara ve demir yollarıyla Türkiye’ye ve Avrupa’ya uzanıyor. Irak ve Türkiye’yi birbirine bağlarken, global manada da kıymetli bir ticari koridor oluşturmayı amaçlıyoruz. Proje ülkemizin ve bölgemizin ekonomik ve jeopolitik statüsünü de güçlendirecek.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir