1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Petrolde yatay seyir

Petrolde yatay seyir
0

ABD ham petrolü, güçlü doların Döviz cinsinden fiyatlanan emtialara baskı yapması nedeniyle varil başına 85 doların üzerinde çok az değişiklik gösterdi. Fiyatlar seans boyunca yüzde 1’in altındaki çıkar ve kayıplar ortasında dalgalandı.

Üst seviye İsrailli askeri yetkililer, Batılı ve Arap ülkeleri Başbakan Binyamin Netanyahu’yu saldırgan bir reaksiyonun İsrail’in çıkarlarına ziyan vereceğine ikna etmeye çalışırken, ülkelerinin Tahran’ın hafta sonu saldırısına karşılık vermekten öbür seçeneği olmadığını söyledi. İran, Orta Doğu global ham petrol arzının yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

İsrailli yetkililerin misilleme konusundaki yorumları, Pazartesi günü geç saatlerde petrol opsiyon piyasasında yeni bir ihale cinsine yol açtı. Global gösterge Brent ham petrolüne yönelik yükseliş davetleri, Ekim ayından bu yana düşüş taraflı satımlara karşı en büyük primle süreç görüyor ve yüksek fiyatlardan kâr sağlayan kontratların hacmi yeni bir rekora imza atıyor.

BOK Financial kıdemli lider yardımcısı Dennis Kissler, atakların tırmanmayla sonuçlanmaması yahut “petrol üreten bileşenlerin tahrip olmasına yol açmaması durumunda, her hücumun fiyatlar üzerinde daha az tesir yaratacağını. Yeniden de ham petrolde yaklaşık 7 ila 10 dolar ortasındaki jeopolitik risk primi, büyük olasılıkla tansiyonun azaldığına dair işaretler oluşana kadar devam edecek” söyledi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir