1. Anasayfa
 2. Pazarlama

İnternet ve Küresel Pazarlama: Uluslararası ölçekte e-ticaret

İnternet ve Küresel Pazarlama: Uluslararası ölçekte e-ticaret
İnternet ve Küresel Pazarlama Uluslararası ölçekte e-ticaret
0

E-ticaret, şirketlerin uluslararası müşteri tabanı geliştirmek için kullanabilecekleri düşük riskli bir işletme stratejisidir. Küresel pazarlamanın İnternet dağıtım yöntemi ile birleşimi, birçok şirketin yurtdışında büyüyen hedef pazarlara ulaşmak için deneme yapmalarını sağlar.

Global İnternet Pazarlaması

Global olmak geçmişte olduğundan daha da kolay. Küçük girişimciler ürünlerini yurt dışından oturma odalarından pazarlayabilirken, büyük şirketlerin internet üzerinden günde 24 saat dünyanın her yerindeki tüketicilere erişimi vardır. Bu nasıl mümkün olabilir? İnternet ve teknolojinin artan büyümesi, web siteleriyle tüketicilere ulaşmayı kolaylaştırıyor. Bebek Bezi Şirketi, son zamanlarda pazarlarını hem Hindistan hem de Çin’e genişletti. Bu durum, mevcut E-ticaret çerçevesi nedeniyle çok kolay bir süreç olmuştur. E-ticaret, İnternet gibi elektronik sistemler üzerinden ürün veya hizmet alım satımıdır. İnterneti uluslararası tüketicilere satmak için kullanmak çok düşük riskli işletme kararıdır. Şirketlerin yurtdışındaki franchising, doğrudan yatırım veya fiziki mağazalar aracılığıyla büyük finansal yatırımları bağlamak zorunda değildir.

İlgili Makale: E-Ticaret Nedir? – Tanımı, Türleri, Avantajları ve Dezavantajları

İnternet ve Global Pazarlama Artıları

İnternet ve yeni teknolojiler, şirketlerin denizaşırı pazarlara kolayca genişlemesine izin verdi. Bebek Bezi uluslararası siparişlere izin veren dinamik bir web sitesine sahiptir. Ayrıca, şirketin müşteri tabanını oluşturmak için kullanacağı muazzam bir veritabanı sağlar. Yazılım, uluslararası müşterilerle iletişimi şirketlerin uygulaması için kolaylaştıran diller arasında çeviri yapmak üzere geliştirilmiştir. Para birimi dönüşümleri sağlayan bir yazılım da vardır.

UPS ve FedEx gibi küresel nakliyatçılar, ürün genişletmeleri için kolay uluslararası lojistik sağlamaya yardımcı olmaktadır. En büyük avantaj, kurumsal pazar payını ve karlarını artırmak için büyük, büyüyen hedef pazarlara ulaşma yeteneğidir. Hindistan ve Çin gibi ülkeler, büyük bir harcanabilir gelire sahip gelişmekte olan bir orta sınıfa sahiptir. Pazar, Amerikan şirketlerinin ürünlerini ve hizmetlerini uzun vadeli büyüme fırsatları için tanıtmaları için olgunlaşmıştır. Yerel gelenekleri, para birimlerini ve reklam mesajlarını yansıtabilen her uluslararası ülke için web sitelerini özelleştirmek çok kolaydır.

İnternet ve Global Pazarlama Eksileri

Avantajların yanı sıra, E-ticareti kullanan şirketler için dezavantajlar ve sorunlar da vardır. Bebek Bezi Şirketi, promosyon karışımının bir parçası olarak sundukları koşulsuz bir geri ödeme politikası vardı. Almanya’da bu promosyonla çocuk bezlerini satmaya çalışırken bir sorunla karşılaştılar. Açıkça görülüyor ki Almanya mahkemenin verdiği bir karar nedeniyle maksimum 14 günlük iade politikasına sahip. Bu yasa, Çocuk Bezi koşulsuz geri ödeme politikasını teşvik etmesini zorlaştırdı.

Bir diğer önemli fark, kredi kartlarının kullanılmasıdır. Birçok ülke kredi kartlarını kabul etmez veya geçersizdir. Bebek Bezi Şirketi çevrimiçi işlemlerinin neredeyse tamamı için kredi kartlarına dayanmaktadır. Örneğin, Japonya’daki birçok tüketici kredi kartı kullanmamaktadır. Bunun yerine, ürünlerini çevrimiçi sipariş ediyorlar ve yerel bir fiziki mağazasında alıyorlar. Birçok başka ülke de kredi kartlarını kullanmaktan hoşlanmıyor, çünkü şirketlere çok fazla özel bilgi verdiğini düşünüyorlar. Bu, bebek bezi şirketi için bir konudur, çünkü kredi kartları kullanarak ve daha sonra ürünü göndericisiyle birlikte teslim ederek web sitesi satışlarına güvenirler. Bebek Bezi Şirketi, Japon satış siparişleri için bebek bezi siparişlerini idare edecek bir fiziki mağaza kurmalıdır.

Pazarlama Karması

Şirketler uluslararası müşterilere ulaşmak için interneti başarıyla kullanabilir. Pazarlama yöneticileri, farklı hedef pazarlara doğru terfi ettiklerinden emin olmak için pazarlama karması adaptasyonunu dikkate almalıdır. Bu, farklı kültürleri anlamaları ve pazarlama karmasında ayarlamalar yapmaları gerektiği anlamına gelir. Örneğin, Bebek Bezi Şirketi Hintli tüketicilerin tek kullanımlık çocuk bezi çok büyük miktarda satın almak için tek kullanımlık geliri olmadığını fark etti. Pazarlama karması ürün için ‘P’ de bir ayarlamaya ihtiyaç duyuyordu. Bebek bezi şirketi, daha az miktarda bebek bezi, daha küçük bir fiyat ve daha küçük raf alanı olan mağazalarda stoklanabilme yeteneği içeren bir bebek bezi ürünü geliştirdi.

İlgili Makale: Pazarlama Karması Nedir? 4P ve 7P Açıklaması

Makale Özeti

Hadi gözden geçirelim. Şirketlerin küresel pazarda rekabet edebilmek için uluslararası bir müşteri tabanı geliştirmeyi düşünmeleri gerekmektedir. E-ticaret, uluslararası pazara girmek için kullanılabilecek bir yöntemdir. Risk, bir tuğla ve harç mağazası kurmaktan veya doğrudan yurtdışına yatırım yapmaktan daha düşüktür. İnternet pazarlamasının artıları ve eksileri vardır ve pazar payını artırma ihtiyacı ve uluslararası kârların mevcudiyeti yurtdışı pazarlamayı kolaylaştırır.

İlgili Akademik Makaleler:

 1. İnternet ve uluslararası pazarlama
 2. İngiltere KOBİ’lerinin uluslararasılaştırılmasında internet pazarlaması
 3. İnternet satın alma davranışının kültürler arası karşılaştırması
 4. Pazarlama Web 2.0, sosyal medya ve yaratıcı tüketicilerle buluşuyor: Uluslararası pazarlama stratejisi için çıkarımlar

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir