E-Ticaret Nedir? – Tanımı, Türleri, Avantajları ve Dezavantajları
Bu makalede e-ticaret ve modern dünyamızdaki önemi hakkında bilgi edinin.
0

Bu makalede e-ticaret ve modern dünyamızdaki önemi hakkında bilgi edinin. Ayrıca, elektronik ticaretin türleri ve sürecin bazı artıları ve eksileri hakkında bilgi bulacaksınız.

E – Ticaret Nedir?

İnternet üzerinden hiç ayakkabı aldınız mı? Ya da belki eski bir telefon satmak için bilgisayarınızı kullandınız? Eğer öyleyse, elektronik ticarete katıldınız. Elektronik ticaret olarak da bilinen e – ticaret, işletmelerin ve tüketicilerin elektronik ortam aracılığıyla mal ve hizmet satın alma ve satma sürecidir.

Elektronik ticaret 1990’ların başında ortaya çıktı ve kullanımı hızlı bir şekilde arttı. Bugün, şirketlerin çoğunluğu çevrimiçi bir mevcudiyete sahiptir. Aslında, internet üzerinden iş yapma yeteneğine sahip olmak bir zorunluluk haline gelmiştir. Yiyecek ve kıyafetlerden eğlence ve mobilyaya kadar her şey çevrimiçi olarak satın alınabilir.

Elektronik ticaret şirketlerinin bilinen iki örneği eBay ve Amazon’dur. Bu şirketlerin her ikisi de tüketicilerin çevrimiçi olarak işletmelerden ve diğer tüketicilerden çeşitli mal ve hizmetler satın almalarına izin verirken, eBay de çevrimiçi açık artırmalara ev sahipliği yapıyor. Bu sitelerdeki tüketiciler genellikle çok sayıda ödeme seçeneğinin yanı sıra ürünlerinin nasıl teslim edileceğine ilişkin seçeneklere de sahiptir.

E-Ticaret Türleri

Çeşitli elektronik ticaret türleri vardır. En yaygın olanı, bir işletmenin İnternet üzerinden doğrudan tüketicilere ürün veya hizmet sattığı, tüketiciye yapılan işletmedir. İşletmenin tüketici e-ticaret işlemine bir örneği, Nike’ın web sitesi aracılığıyla bir çift spor ayakkabı satın alan bir birey olabilir.

Başka bir elektronik ticaret türü, şirketlerin İnternet üzerinden diğer şirketlere ürün veya hizmet sattığı işletmeler arası iştir. Buna örnek olarak alan adlarını, web sitelerini ve diğer işletmelere barındırma hizmetleri satan GoDaddy şirketi verilebilir.

Tüketiciden işletmeye elektronik ticaret, işletmelere ürün veya hizmet satan tüketicileri içerir. Bir ürün hakkında görüş bildirdiğiniz ücretli bir çevrimiçi anketi tamamladıysanız, bu e-ticaret formuna katıldınız.

Son olarak, tüketicilerin diğer tüketicilere ürün sattıkları tüketici-e-ticaret tüketici vardır. Örnek olarak, eBay veya Amazon gibi bir site aracılığıyla artık ihtiyaç duymadığı veya başka bir tüketiciye istemediği bir şey satan bir tüketici verilebilir.

Avantajlar ve dezavantajlar

Elektronik ticaretin avantaj ve dezavantajlarından bazılarına göz atalım.

Avantajları – Elektronik ticaret, tüketicilerin en sevdikleri mağazaya gece gündüz istedikleri zaman erişmelerine olanak tanır. Bu, hem tipik çalışma saatlerinde bir mağazayı ziyaret edemeyen alıcılara hem de ürünlerini 24 saat boyunca seyredebilecek satıcılara yarar sağlar.

Ayrıca, e-ticaret, işletmelerin ve tüketicilerin dünyanın herhangi bir yerinde iş yapmalarını sağlar. Bu, tüketicilerin alışveriş alanını genişleterek, bir sonraki kasabada veya dünyanın diğer tarafında bulunan işletmelere erişmelerini sağlar. Bu sadece bir mağazaya gidip gelmek için harcayacakları zaman ve paradan tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda alışverişleri kolayca karşılaştırabilir, böylece alışverişlerinde en iyi fiyatı elde edebilirler. İşletmeler için, e-ticaret daha geniş bir tüketici tabanı ve dolayısıyla daha fazla kâr potansiyeli sağlayabilir. Ayrıca, satıcıların bir tuğla ve harç mağazası açmadan iş yapmalarına izin verebilir.

Dezavantajları – Elektronik ticaret giderek daha popüler hale gelmekle birlikte, hala birkaç endişe bulunmaktadır. Bazı insanlar İnternet üzerinden finansal işlemler yapmakta rahatlık duymazlar ve / veya kimlik hırsızlığı ihtimalinden endişe duyarlar. Buna ek olarak, bazı tüketiciler tam önlerinde bulunmayan veya sipariş ettiklerini almama konusunda endişelenen eşyalara şüpheyle bakıyorlar. Giyim veya ayakkabı satın alan tüketiciler için boyutlandırma hakkındaki sorular devam eder ve ürünler nakliye sürecinde hasar görebilir veya kaybolabilir.

Makale Özeti

Hadi gözden geçirelim. E-ticaret, tüketicilere ve şirketlere dünyanın herhangi bir yerinde iş yapma yeteneği kazandırdı. Elektronik ticaretin rahatlığı ve maliyet etkinliği onu giderek daha popüler hale getirdi. Bununla birlikte, güvenlik sorunları ve somut bir ürünün olmaması gibi dezavantajlar, bazı tüketicilerin elektronik ticarete girmesini engellemiştir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir