1. Anasayfa
 2. Muhasebe ve Finansman

Franchise Nedir: Fırsatlar ve Zorluklar

Hangi markalar franchise veriyor? franchise nedir? gibi soruların cevaplarını veren makalemizde franchise sözleşmesi ve avantajlarını anlatıyoruz.

Franchise Nedir: Fırsatlar ve Zorluklar
0

Franchise, bir kişinin kanıtlanmış bir iş kurması için bir yol sunar. Bu makalede, avantajları ve dezavantajları da dahil olmak üzere franchise’ları öğreneceksiniz. Ayrıca franchising konusunda çeşitlilik ve küresel zorluklar hakkında bilgi edineceksiniz.

Franchise – Başarı için Kanıtlanmış Bir Model

Francine ile tanışın. Bir iş kurmak istiyor, ancak iş yürütme konusunda hiçbir deneyimi yok ve gerçekten bir iş için efsane bir fikriniz yok. Yeni bir iş kurmak için bir dereceye kadar risk almaya istekli olsa da, bir uzuvda çok fazla dışarı çıkmak istemiyor.

Ahmet bir franchise almaya karar verir . Franchise, bir kişiye veya işletmeye, başka bir şirket tarafından başarıyla geliştirilen adı, iş sürecini ve ürünleri kullanmak için lisans verilen bir tür iş düzenlemesidir. Lisansı veren tarafa franchisor denir. Ahmet gibi satın alan kişiye franchise sahibi denir . Dünyanın en tanınmış franchise’ı muhtemelen McDonald’s. Diğer tanınmış franchise’lar Subway, Hertz, Days Inn ve Century 21’dir. Türkiye’de de bir çok seçenekler bulunmaktadır.

Türkiyedeki franchiseleri bulmak için tıklayın.

Franchise Avantajları

Franchise, Ahmet gibi bir girişimciye bazı önemli avantajlar sunar. Ahmet’in en büyük avantajlarından biri, bir franchise’ın anahtar teslimi bir işletmeye olabildiğince yakın olmasıdır. Bu, işi geliştirme çalışmalarının çoğunun zaten yapıldığı ve Ahmet için tüm adımlar ve süreçlerin düzenlendiği anlamına gelir. Tek yapması gereken talimatları takip etmektir.

İyi bir franchise, işinizi sizin için siyah beyaz olarak ortaya koyduğunuz bir başarıyı sağlamak için gereken tüm adımlara sahip olacaktır. Size nasıl pazarlanacağını, nasıl bütçeleneceğini, ürün veya hizmetin nasıl üretileceğini ve nasıl yönetileceğini gösterecektir.

Bir franchise’ın bir diğer avantajı, işletmenin zaten başarılı olduğu kanıtlanmış olmasıdır. Bir McDonald’s franchise’ı satın alırsanız, işinizde kalabilirsiniz. Franchise verenin başarısız olmanızı istemediğini unutmayın. Kardan payını almak istiyor ve daha da önemlisi, başarısızlık franchise markasının değerine zarar veriyor. Franchise veren, önerilen konumunuzun başarılı olacağını düşünmüyorsa veya alanın demografisi, franchise’ın hedef müşterileriyle eşleşmiyorsa, muhtemelen size bir franchise lisansı vermeyecektir.

Franchise Dezavantajları

Ahmet, franchise rotasına gitmeyi seçerse bazı zorluklarla karşılaşır. İyi bayilikler ucuz değildir. Başlangıç ​​maliyetleri 10.000 TL ‘den az 1.000.000 TL’ e kadar değişebilir. Çoğu franchise sahibi sadece bir franchise lisans ücreti almakla kalmaz, aynı zamanda karınız için bir telif ücreti alır.

Francine, brüt satışların% 4’lük tipik bir telif hakkını kullanmak zorunda kalabilir. Brüt satışların Ahmet’in karı olmadığını, yalnızca belirli bir dönemde yaptığı satışların miktarı olduğunu unutmayın. Onun karı, franchise telif de dahil olmak üzere tüm masrafları ödedikten sonra geriye kalan şeydir.

Franchisorlar, franchise sahiplerinin franchise’larını nasıl yönettikleri konusunda genellikle çok katıdırlar. Franchise sözleşmesi, Ahmet’in işini belirli bir şekilde yürütmesini gerektirebilir ve franchise yatırımını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmadıkça uymaktan başka seçeneği kalmayacaktır. Böylece, bir franchise işletirken bağımsızlığı kısıtlanır.

Bu biraz mantıklı çünkü franchise’ın değeri tutarlılık. Müşteriler herhangi bir McDonald’s’a girebilir ve nerede olursanız olun aynı tadı olan yiyeceklerle tanıdık bir menü görebilirler. Ahmet’in bazı şeyleri değiştirebilirse, franchise markasının öngörülebilirliğini ve avantajını azaltacaktır.

Franchising’de Çeşitlilik

Franchise’lar geçmişte çeşitlilik sorunlarıyla karşı karşıya kalmıştır. Franchise’lar bir iş kurmanın çok popüler bir yolu olsa da, kadınlar ve diğer azınlıklar, franchisörlerin ve franchise sahiplerinin orantısız olarak küçük bir kısmını oluşturmaktadır. Bazı franchisor’lar azınlıkları franchise sahibi olarak işe almak için programlar başlattı. Ahmet’in, ek destek sağlayabilecek programlardan yararlanabilir.

Küreselleşme – Eşsiz Bir Zorluk

Bazı hırslı bayilikler ve bayilikler, bayiliği dünyanın diğer bölgelerine götürmek için bir araya gelebilir. Ancak, bir franchise’ın küreselleşmesi, franchise’ların iç pazarlarında karşılaşmadıkları bazı benzersiz zorluklar yaratabilir. Örneğin, bayilikler sözleşmeler ve özel mülkiyetin korunması ile ilgili farklı yasalara sahip yabancı yasal sistemlerle karşılaşabilir.

En önemlisi, üstesinden gelinmesi çok zor kültürel engeller olabilir. Örneğin, Hindistan nüfusunun büyük bir bölümü Hintçedir. Bir inek Hinduizm’de kutsal bir hayvandır, yani burger franchise’ı muhtemelen tamamen başarısız olacaktır.

Makale Özeti

Ne öğrendiğimizi gözden geçirelim. Bir franchise diğer insanların veya işletmeler, adı, iş süreçlerini ve ürünleri kullanmak için başarılı bir şirket lisans verir iş düzenlemenin türüdür. Bir imtiyaz verilmesi şirket denir franchisor ve imtiyaz elde eden kişinin olduğu Franchisee . Franchise ilişkisi, franchise veren ve franchise alanın haklarını, sorumluluklarını ve yükümlülüklerini özetleyen franchise sözleşmesine tabidir.

Franchise’lar, yeni bir iş kurmak isteyen girişimcilere avantaj ve dezavantajlar sunmaktadır. Artı tarafta, bayilikler genellikle başarısı kanıtlanmış bir anahtar teslimi operasyona yakındır. Franchisors bir işletmeyi nasıl yöneteceğini bilir ve franchise’ı sadece size yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda franchise markasını da korumanızı sağlar.

Öte yandan, bir franchise almak pahalı olabilir. Bazı franchiseların başlangıç ​​maliyetleri bir milyon doları aşar ve genellikle franchisor’a yapılan tüm brüt satışlar için bir telif ücreti ödemeniz gerekir. Franchise verenler ve franchise sahipleri genellikle çeşitlilik sorunlarıyla karşı karşıyadır. Son olarak, benzersiz yasal ve kültürel zorluklar genellikle küreselleşmek isteyen franchise’larla karşılaşacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir