Kurumsal Kimlik nedir? Tanım, Avantajlar ve Dezavantajlar
0

Kurumsal kimlik veya başka bir deyişle, kurumsal imaj, bir firmanın kendisini çalışanları, müşterileri veya şirketin hissedarları veya genel kamuoyunu içerebilecek iç veya dış paydaşlara sunma şeklidir.

Genel olarak, kurumsal imaj veya kimlik, sembol, resim veya birkaç durumda, genel halk için şirketin popüler bir ürünü anlamına gelir, ancak bundan çok daha fazlasıdır. Bunların yanı sıra kurumsal kimlik, firmanın iletişimlerini içermekte ve firmanın markası veya logosu ile görselleştirilir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta, şirketin iletişimlerinin homojenliğinin tutarlı bir kurumsal kimlik üreteceğidir.

Kurumsal kimliğin önemi

Şirketin kimliği, herhangi bir kişinin kimlik kartı veya sosyal profili gibidir. Başkalarının şirketin imajını tanımasına ve sürdürmesine yardımcı olmakta ve bir şirketin proaktif olarak kurumsal kimlik oluşturması beklenmektedir.

Kurumsal kimlik oluşturmanın önemini şöyle maddeleştirebiliriz:

 1. Kurumsal iletişimin homojenliği ve şirketin tutarlılığını saplamak
 2. Marka değerine göre şirketin USP’sini oluşturmak
 3. Diğer rakiplerden farklılaşmaya yardımcı olmak
 4. Müşteri sadakati açısından uzun vadeli bir ilişki kurmak için iç ve dış paydaşlarla etkin bir şekilde etkileşim kurmaya yardımcı olmak

Kurumsal Kimlik Oluşturma:

Kurumsal Kimlik Oluşturma

Uzun vadeli bir kurumsal kimlik oluşturmak, her türlü işte başarı için çok önemlidir. Kurumsal kimlik oluşturmanın birkaç adımı:

1) Menşei:

İşin başlama nedenini düşünün. İşletmeyi vizyon ve misyon, iş için çok ileride ve onu sürdürme motivasyonu gibi birkaç soruyu yanıtlayın. İşin net bir vizyonuna ve taslağına sahip olmak, işi inşa edebileceğiniz sağlam bir temel oluşturacak ve her zaman hayalini kurduğunuz iş haline gelecektir.

2) Mevcut Durum:

Rekabet ve faaliyetleri, mevcut ve yeni müşterilerin geri bildirimleri, işin pazardaki sürdürülebilirliği gibi şirketin mevcut durumunu bilir. Bunlar, şirketin mevcut durumunu bilmeye ve iyileştirme alanlarını bulmaya yardımcı olacaktır. Şirket, pazardaki imajını veya kimliğini geliştirmek ve korumak için hem olumlu hem de olumsuz geri bildirimler kullanabilir.

3) Dışa dönük analiz:

Şirket sadece iç gözlem yapmakla kalmaz, aynı zamanda rakip faaliyetleri, müşterilerin zevkleri ve tercihleri, sektördeki eğilimler, bir şirketin başarısına katkıda bulunan faktörler ve diğerlerinin başarısızlığı gibi pazarın dış koşullarını da incelemelidir. Şirketin mevcut imajı tehdit edebilecek ve gelecekte daha da gelişebilecek dış zorluklara karşı hazırlanmasına yardımcı olacaktır.

4) Şirketin geleceği:

Bir şirket, uzun vadede ayakta kalabilmek için her zaman “Sırada ne var ve nasıl devam edilir” yanıtını vermelidir. Bugünün düşünceleriyle imaj geliştirmek son derece dar görüşlü olacaktır ve bu nedenle şirket uzun vadeye bakmalı ve kurumsal kimliği buna göre düşünmeli ve planlamalıdır.

Planlama ile ilgili yeni ürün hatları, beş yıllık planlama, mevcut değişiklikler ürünlerin vb şirketin geleceği konusunda ve kurumsal kimliğin geleceğini çevirmek içinde karar verirken dikkat edilmesi gereken noktalardır.

5) Kurumsal bir kimlik oluşturun:

Neden başladınız, bugün nerede olduğunuz, nereye gitmek istiyorsunuz ve nasıl ilerlemek istiyorsunuz gibi yukarıdaki tüm faktörleri göz önünde bulundurarak, bir şirket Kurumsal kimliğini geliştirmek, değiştirmek ve sürdürmek için kendi stratejisini tasarlayabilir ve formüle edebilir.

Konumlandırarak marka stratejisi oluşturmak, ürünlerle marka kişiliği, etkili ve göz alıcı logolar geliştirmek, marka stili ve marka kimliği oluşturmak vb. Kurumsal kimlik oluşturmanın yollarıdır.

Markalaşma, kurumsal kimlik oluşturmanın temel anahtarıdır. Akılda kalıcı bir görsel kimlik seçmek, örneğin Coca-cola’nın dalgalı yazı tipi veya Apple Inc.’in temiz ve düzgün logosu için birincil adımdır. Doğru kurumsal rengi seçmek de bir fark yaratır ve yiyeceklerde Kırmızı rengin gösterdiği gibi uzun bir yol kat eder. Markalar açlığı harekete geçirir ve çoğu gıda markasının logolarında ve KFC, McDonald’s vb. markalarında kırmızı renk vardır. Bunun gibi unsurlar uzun bir yol kat eder ve McDonald’s’ın Büyük M’si veya Nike’ın havası gibi marka imajlarının geliştirilmesine yardımcı olur.

Kurumsal Kimlik Avantajları:

Kurumsal Kimliğin Avantajları

İster bir kimliğe sahip olmak ister bir kimlik geliştirmekle ilgili olsun, her ikisinin de kendine göre avantajları vardır.

1) Resmi görünüm:

Kurumsal kimliğe sahip olmak, şirket için resmi bir görünüm oluşturmaya yardımcı olacak ve şirketin daha büyük görünmesine yardımcı olacaktır. Tutarlı resim veya logo resmi siteler, ziyaret kartları veya sosyal medya olarak görüldüğünde, şirketin resmi bir görünümü vardır ve ürün ve hizmetleri için bir prim talep edebilir.

2) Tüketici sadakati:

Kurumsal kimlik, uzun vadeli bir tüketici sadakati oluşturmaya yardımcı olmakta ve yalnızca müşteri refahı duygusu oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda müşterilerle duygusal bir bağ kurar.

3) Güven:

Kurumsal kimliğin nihai amacı, tüketicilerin ve paydaşların güvenini geliştirmektir. Tutarlı bir kimlik, bunun başarılmasına yardımcı olacak ve her zaman işin geliştirilmesine ve sürdürülmesine yardımcı olacaktır.

4) Marka Hatırlatma:

Reklam, sosyal medya vb. yollarla müşterinin zihnine aktarılan kurumsal kimlik, marka kimliğinin hatırlanmasına ve müşterilerin markayı hatırlamasına yardımcı olarak markanın pazardaki başarısını garanti altına alacaktır. Ör: Yarısı yenmiş bir elma Apple iPhone’ları ve iPad’i hatırlatacak.

5) Kararlılık:

Kurumsal kimlik, markasız veya kendi geliştirdiği markanın aksine şirketin istikrarını gösterir. İyi hazırlanmış bir markayla olan ilişki, uzun vadeli bir ilişki olduğunu gösteriyor ve şirketin burada kalacağını söylüyor.

Kurumsal kimliğin dezavantajları:

1) Tasarım maliyetleri:

Kurumsal kimlik tasarlamak hem şirket için maliyetli hem de zaman alıcıdır. Ya dahili ekip kullanılır ya da şirket dış kaynak kullanır. Her iki durumda da, maliyet faktörü önemli ölçüde artar.

2) Karmaşıklık:

Kurumsal kimlik geliştirme, her şirketin yapamayacağı, uzun, zahmetli ve karmaşık bir süreçtir. Denetimler, pazar araştırması, müşteri analizi, pazar analizi gibi kapsamlı araştırmalar sadece zaman alıcı değil aynı zamanda karmaşıktır ve tüm bunları ilişkilendirmek tek bir kişinin işi değildir.

3) Yeni şirketler :

Kurumsal kimlik, çok uluslu devler tarafından kolaylıkla geliştirilebilir, ancak gereksinimleri karşılayacak yeterli kaynağa sahip olmadıkları için girişimler ve orta ölçekli şirketler tarafından geliştirilemez.

İlgili Akademik Makaleler:

 1. Kurumsal kimlikkurumsal kültür ve kurumsal imaj
 2. Kurumsal kimlik inşasını belirleyen faktörler: bir literatür taraması
 3. EĞİTİM KURUMLARINDA KURUMSAL KİMLİKKURUMSAL İMAJ VE EĞİTİME KATKISI
 4. Kurumsal Kimlik Aracı Olarak Facebook: Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Üzerine Bir Değerlendirme.
 5. Kurumsal kimlik ve anlambilim çerçevesinde Vakko örneği
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir