1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

Mary Parker Follett: İnsan Odaklı, Grup Ağı Yönetimi

Mary Parker Follett: İnsan Odaklı, Grup Ağı Yönetimi
Mary Parker Follett: İnsan Odaklı, Grup Ağı Yönetimi
0

Günümüz kuruluşlarındaki liderler, insan odaklı, grup ağ yönetimi yaklaşımını gerçekleştirmek için ortak hedefler ve katılımcı karar alma süreçlerinden yararlanmaktadır. Mary Parker Follett, bu klasik liderlik teorisini savaş öncesi 1920’lerde geliştirdi ve hala çağdaş yönetimlerde kullanılmaktadır.

İnsan Odaklılık ve Grup Ağı Yönetimi

Bir sosyal hizmet uzmanı ve yönetim danışmanı olan Mary Parker Follett, grup etkileşimi ve iş dünyasında yöneticiler ve çalışanlar arasında paylaşılan güç yoluyla insan odaklı, grup ağ yönetiminin önemi gibi konular hakkında konuştuğunda, aslında katılımcı liderlik kavramına öncülük ediyordu. Katılımcı liderlik , karar verme ve problem çözme gibi ortak hedefler için birlikte çalışan yöneticileri ve çalışanları içerir. Yöneticiler kararlara katılır ve hedeflere ulaşmak için gerekli kaynaklarla çalışanları destekler.

Ali bacağını kırıp ameliyat gerekli olduunda, birçok farklı tedavi tesisini ziyaret etmesi gerektiğini biliyordu. Genel bir doktor, bir cerrah, bir fizyoterapist, bir sosyal hizmet uzmanı ve hatta bir plastik cerrah ile randevu almak uzun ve sıkıcı bir süreç olabilir. Ali, uygulayıcıların yüzlerce telefon görüşmesini yalnızca süreci yönetmek zor bulmak için yaptı. Hastaların bakımına aldıkları ekip yaklaşımı nedeniyle tüm tedavi ve bakımları için One-Stop Medical Associates kullanmaya karar verdi.

One-Stop, insan odaklı yönetimi kullanır. İnsan odaklı yönetim, çalışanların lider ve çalışan gücünü eşit olarak dengeleyerek önemli şirket kararlarını almalarını da içeren katılımcı bir liderlik tarzıdır. Paylaşılan güce ve sorumluluk sahipliğine yönelme, çatışmanın çözülmesini çok daha kolay hale getirir.

İlk ziyaretinde ekip Ali’nin bacağını inceledi ve dosyasını belgeledi. Daha sonra hastayı tedavi etmek için atacakları adımları tartışmak üzere bir konferans odasında buluştular. Doktor ve cerrah sorumlulukları hakkında konuşurlar. Hemşire, sorumlulukları konusunda doktorlarla koordinasyon sağlar ve sosyal hizmet uzmanı tedavi planını yazar. Planlar tamamlandıktan sonra grup kararları verilir.

 • Cerrah ameliyatı yapar
 • Genel doktor ilaçları reçete eder ve hastanın ilerlemesini izler
 • Hemşire bandajları değiştirir ve kan basıncını alır
 • Sosyal hizmet uzmanı hastanın kaygılarını hafifletir

Tedavi sağlandığında, grup hastanın mevcut durumu ve iyileşme yolundaki ilerlemesi hakkında bilgi paylaşır. Her ayrıntı tartışılır ve gelecekteki tedaviler hakkında karar vermek için kullanılır. Her uygulayıcının kendi uzmanlık alanı olmasına rağmen, bir ekip olarak, sadece kendi bireysel uzmanlıklarından ziyade tüm tedavi planı hakkında katkıda bulunabilirler.

One-Stop ayrıca hedeflerine ulaşmak için grup ağ yönetimi yaklaşımı kullanır. Grup ağ yönetimi yaklaşımı, kuruluş içinde sonuçlar üzerinde eşit güce sahip insan gruplarını içerir. Bu gruplar bir kuruluşun ayrı bölümleri üzerinde çalışır ve her grup bir kuruluş amacına ulaşmak için birlikte katkıda bulunur.

One-Stop Medical yönetim ve uygulayıcılar arasındaki gücü dengeler. Üst yönetim nadiren hastalarla ilgilenir, ancak bunlar kârlı olmak ve birinci sınıf sağlık hizmeti sunmak gibi genel hedeflerin gerçekleştirilmesinden sorumludur. One-Stop’taki üst düzey, çalışanları hasta bakımı, kayıt yönetimi ve personel ile ilgili kararlara dahil eder. Ayrıca çalışanları kararlarından sorumlu tutarlar.

Hem insan odaklı yönetim hem de grup ağ yönetimi, genel hedeflere ulaşmak için birlikte çalışan küçük grupları içerir. Grup etkileşimleri yoluyla yapılır.

Grup Etkileşimleri

Kararlar bir grup olarak alındığında, her çalışan sonuçlara daha güçlü bir bağlılık hisseder. One-Stop Medical, toplam hasta bakımı için grup karar vermeyi kullanır. Her hasta farklı çalışanlardan oluşan bir ekibe atanır. Ali’nin genel doktoru, cerrahı, hemşiresi, sosyal görevlisi ve fizyoterapisti tedavi sonuçlarını birbiriyle tartışır. Bu sohbetler grup etkileşimleri olarak bilinir.

Grup etkileşimleri, sosyal olarak birbirini çeken, paylaşılan hedeflere sahip olan ve bunları kuruluştaki diğerlerinden ayıran benzersiz bir kimliğe sahip çalışanlar arasında olumlu bir işbirliği olduğunda ortaya çıkar. Şunlara yol açarlar:

 • Daha fazla iletişim
 • Karşılıklı faydalı ilişki kurma
 • Daha iyi karar verme
 • Örgütsel başarılara katılım

Çalışanlar ve yönetim fikirlerini ilettiklerinde, kendilerine ve tüm organizasyona fayda sağlayan ilişkiler geliştirirler. Daha iyi kararlar daha akıllardan gelir.

Makale Özeti

Mary Parker Follett, grup etkileşimi ve iş dünyasında yöneticiler ve çalışanlar arasında paylaşılan güç yoluyla insan odaklı, grup ağ yönetiminin önemi gibi konulardan bahseden bir sosyal hizmet uzmanı ve yönetim danışmanıydı. Bu bir tür katılımcı liderlik haline geldi.

İnsan odaklı yönetim, çalışanların lider ve çalışan gücünü eşit olarak dengeleyerek önemli şirket kararlarını almalarını da içeren katılımcı bir liderlik tarzıdır. Paylaşılan güce ve sorumluluk sahipliğine yönelme, çatışmaların çözümünü çok daha kolay hale getirir.

Grup ağları, örgüt içinde sonuçlar üzerinde eşit güce sahip insan gruplarını da içerdiği için katılımcıdır. Bu gruplar bir kuruluşun ayrı bölümleri üzerinde çalışır ve her grup bir kuruluş amacına ulaşmak için birlikte katkıda bulunur.

Hem insan odaklılık hem de grup ağı yönetimi, ortak hedeflere ulaşmak için gruplar halinde çalışmayı içerir. Gruplar, grup etkileşimleri olarak bilinen bir iletişim biçimi kullanır. Bu etkileşimler, sosyal olarak birbirini çeken, ortak hedeflere sahip olan ve onları kuruluştaki diğerlerinden ayıran benzersiz bir kimliğe sahip çalışanlar arasındaki olumlu işbirliğidir. Daha iyi karar almak için iyi iletişim kurulmasını sağlarlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir