1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

Fayol’un Personel Yönetimi ve İşçi Memnuniyeti Teorileri

Fayol’un Personel Yönetimi ve İşçi Memnuniyeti Teorileri
Fayol'un Personel Yönetimi ve İşçi Memnuniyeti Teorileri
0

Bu makalede, Henri Fayol’un son yedi ilkesinin işyerinde nasıl uygulanacağını öğreneceğiz. Profesyonel bir restoran mutfağını örnek olarak kullanarak, çalışan memnuniyetinin önemini ve etkili yönetimin diğer unsurlarını öğreneceksiniz.

Fayol’un 14 Yönetim İlkesi

Önceki bir makalede, Fayol’un Fransa’daki madenlerde çalışırken yöneticilerin işçileri etkili bir şekilde yönetmek için doğru araçlara sahip olmadığını keşfettik. Sonuç olarak Fayol, hem iş hem de işçi de dahil olmak üzere organizasyona bir bütün olarak hitap eden 14 ilke geliştirdi.

 1. İş bölümü
 2. Yetki
 3. Disiplin
 4. Komuta birliği
 5. Yön Birliği
 6. Bireysel Çıkarların Genel Çıkarlara Bağlanması
 7. Ücret
 8. Merkezileştirme
 9. Skaler Zincir
 10. Sipariş
 11. Eşitlik
 12. Personelin Görev Kararlılığı
 13. Girişim
 14. Moral

1-7 İlkelerin Gözden Geçirilmesi

İncelemek için, Fayol, işi özel işlere bölerek, işçilerin daha verimli çalışabileceğini düşünüyor. Örgütün fonksiyonel alanlarını denetleyen küçük yönetim birimleri artık iş atayabilir ve çalışanları üretimlerinden sorumlu tutabilir. Bu üretkenliği ölçmeyi kolaylaştırır. Bir hesap verebilirlik sistemi yürürlüğe girdikten ve üretkenlik izlendiğinde, kimin performans gösterdiğini ve kimin performans göstermediğini belirlemek daha kolaydır. Yöneticiler, hedefleri yetersiz kalan işçileri hızlı ve doğru ölçülerde seçici ve bireysel olarak disipline edebilirler. Bir takıma sadece bir menajerin atanması görev karışıklığını ortadan kaldırır. İşçilerin onları yönlendiren sadece bir amiri vardır. İşi yönlendiren tek bir süpervizörle, çalışanları bir plana satın almaya motive etmek kolaydır. Bu, kişisel çıkarları en aza indirir.

8-14 İlkelerin Gözden Geçirilmesi

Aşağıdaki 7 ilke karar verme süreci, hiyerarşi, hijyen, çalışan memnuniyeti, motivasyon ve takım ruhuna odaklanmaktadır. Profesyonel bir mutfağın bu 7 prensibi nasıl uygulayabileceğine odaklanacağız.

Merkezileştirme

Bu ilke, çalışanların karar verme sürecine ne kadar yakın olduklarını ifade eder. Uygun bir denge kurmak önemlidir.

Bir şef genellikle profesyonel bir mutfakta olur. İşi bir mutfak personeli veya tugay gerçekleştirir. Ekip olarak alınması gereken kararlar ve lider tarafından alınması gereken kararlar vardır. Şef Fayol, tugayın hangi sebzelerin pişirileceği, akşam spesiyalleri ve tabak tasarımı gibi günlük operasyonlara karar vermesine izin vererek bir denge kurar. Ancak şef Fayol, Bistro Fayol’un sahibi olduğu için restoran görüntüsü, menü tasarımı ve vizyon hakkındaki tüm kararları veriyor.

Skaler Zincir

Skaler zincir: Personeli en yüksekten en düşüğe doğru sıralayan, ordudaki doğrudan komuta zincirini ifade eden bir terim. Çalışanlar kuruluşun hiyerarşisinde veya emir komuta zincirinde nerede olduklarının farkında olmalıdır.

Skaler zincirde Fayol, merkezileştirmenin mümkün olabilmesi için bir komuta zincirinin olması gerektiğini ve her üyenin mutfak hiyerarşisindeki yerlerinin farkında olması gerektiğini bilir. Şef Fayol bunu organizasyon şemasını kullanarak tugaya açıklıyor.

Sipariş

İşyeri tesisleri çalışanlar için temiz, düzenli ve güvenli olmalıdır. Her şey yerinde olmalı.

Kimse Şef Fayol’dan daha iyi bilmiyor, çalışma alanının her zaman temiz, düzenli ve güvenli olması gerekiyor. Tugaylardan biri istasyonuna yakın yerde sebze kabukları bıraktığında neler olduğunu görün:

Fayol tugaya yiyecekleri yerde bırakmanın getirdiği tehlikeleri açıklıyor. Tugay, rehberliğini takdir ediyor ve her şey yerinde olduğunda çok daha verimli çalışıyor.

Eşitlik

Yöneticiler, gerektiğinde disiplini koruyarak ve gerektiğinde nezaketle hareket ederek personele her zaman adil olmalıdır.

Şef Fayol, gerektiğinde disiplini, tugay üyesinin kabuğunu yere bırakması gibi kaldırır. Bununla birlikte, restoran eleştiriler aldığında Şef Fayol da tugayı övüyor. Bir yemek eleştirmeni Bistro Fayol’u inceledi. Aşçılardan biri şehirdeki en yetenekli genç şef olarak anıldı. Şef Fayol aşçıya duvarına asılması için bir plaket verdi. Bütün adalette, Şef Fayol da diğer üyelere çabaya yardımcı oldukları için daha küçük plaketler verdi.

Personelin Görev Kararlılığı

Yöneticiler çalışanların cirosunu en aza indirmek için çaba göstermelidir. Personel planlaması bir öncelik olmalıdır.

Şef Fayol, Bistro Fayol’un sadece parçalarının veya üyelerinin toplamı kadar iyi olduğunu biliyor. Her zaman cirosunu azaltmanın yollarını düşünüyor. Tugay üyelerinin işlerini bırakmaları maliyetli ve iş akışını aksatıyor. Tugaydaki diğer kişiler ise mutfağın bölgelerine adım atmak zorunda kalacaklardı. Bu iş akışını bozacaktır. Mutfak personeli uzmanlık alanlarında çalışmayabilir. Bu, gıdanın kalitesini düşürebilir ve üretkenliği etkileyebilir. Üyeleri için her zaman sağlıklı bir iş dengesi sağlamaya çalışır.

Girişim

Çalışanlara planlar oluşturmak ve uygulamak için gerekli düzeyde özgürlük verilmelidir.

Moral

Aslen askeri birliklerin moralini tanımlamak için kullanılan Fransızca bir moral terimi. Kuruluşlar takım ruhunu ve birliğini teşvik etmek için çaba göstermelidir.

Şef Fayol, takım mutlu hissettiklerinde daha fazla motive olduklarını biliyor. Ayrıca, ekip özel bir grubun bir parçası hissettiğinde, işleri hakkında daha heyecanlı olduklarını biliyor. Şef Fayol ve tugay daima pozitif ruhlarını birleştirmenin yolları üzerinde çalışır. Şef Fayol bazen tugayı için büyük bir aile yemeği pişirir.

Makale Özeti

Özetle Fayol, işçilerin gerektiğinde karar alma sürecinin bir parçası olmalarına izin verilmesinin genel kuruluş için önemli olduğuna inanıyordu. Roller açıkça tanımlandığında ve bir komuta zinciri açık ve mevcut olduğunda, işçiler kuruluştaki rollerini anlarlar. Temiz ve güvenli bir çalışma ortamı çalışan memnuniyetini arttırır. Aynı teori ödül sistemleri için de geçerlidir. Disiplin ve ödüller uygun ve doğru ölçülerde uygulanmalıdır. Bu ciroyu azaltacaktır. Çalışanlar sağlıklı riskler almaları için bir ekip olarak güçlenmiş hissedeceklerdir. Buna personel güçlendirme ismi de verilmektedir. Sonuç olarak, kurumsal hedeflere ulaşılabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir