1. Anasayfa
 2. Örgütte Liderlik

İlişki Çatışması ve Yönetimi: Tanım ve Çözüm Stratejileri

İlişki Çatışması ve Yönetimi: Tanım ve Çözüm Stratejileri
İlişki Çatışması ve Yönetimi: Tanım ve Çözüm Stratejileri
0

Bu makalede, örgütlerde ilişki çatışması ve çözüm stratejileri hakkında bilgi edineceksiniz. 

İlişki Çatışmasının Tanımı

İlişki çatışması, kişilik çatışmaları veya iki veya daha fazla kişi arasındaki olumsuz duygusal etkileşimlerden kaynaklanan bir çatışmadır. Örneğin, küp arkadaşınızla bir çatışma yaşayabilirsiniz çünkü çok düzenli bir çalışma alanı tutuyorsunuz ve her zaman dağınık. Bu sizi tahriş eder ve hücrede gerginliğe neden olur.

Anahtar kavramlar

Bir anlığına hızlı bir adım atalım ve genel çatışma fikrine bakalım, böylece ilişki çatışmasını ve çözme stratejilerini daha iyi anlayabilirsiniz. Barki ve Hartwick adında iki bilim adamı bir davranışsal bileşen, bir bilişsel bileşen ve bir duygulanım bileşeni ya da psikolojik duygulardan oluşan bir çatışma modelini test ettiler. Davranışsal bileşeni başka bir kişinin hedefi ile müdahale bir kişi gerektirir. Bilişsel bileşeni nedeniyle ilgi, ihtiyaç ve hedefleri arasındaki bir tutarsızlığa iki kişi arasındaki anlaşmazlık yansıtır. Son olarak, etki unsuru çatışmadan kaynaklanan olumsuz duygulardır.

Çözüm Stratejileri

M. Afzalur Rahim’in çizdiği çatışma çözme stratejilerine önemli derecede ilgi gösterildi, bu yüzden modelini kullanacağız. Başkaları için endişenin bir ucunda, benlik için endişenin diğer ucunda olduğu bir sürekliliğe beş farklı çatışma çözümü tarzı yerleştirir. Bu sürekliliği göz önünde bulundurarak, Rahim’in beş çatışma yönetimi stiline bir göz atalım.

 1. Kaçınma : Çatışma yönetimine yönelik bu yaklaşım benlik ve başkaları ile düşük bir endişe göstermektedir. Kaçınma yaklaşımını gösteren bireyler, çatışmanın varlığını kabul etmeyi reddedecek veya çözmeyi taahhüt etmeyecektir.
 2. Yükümlülük : Bu tarz kendilik için düşük bir endişe ve diğerleri için yüksek bir endişe göstermektedir. Temel olarak, başkalarının endişelerini ve ilgilerini karşılamak için endişelerinizi ve ilgi alanlarınızı feda edersiniz.
 3. Hakimiyet : Bu tarzı gösteren bir kişi başkaları için düşük bir kaygı ve benlik için yüksek bir endişeye sahip olacaktır. Çok rekabetçi olacaksınız ve kontrolü savunmaya ve başkalarını konumunuzu takip etmeye zorlamaya çalışacaksınız.
 4. Entegrasyon : Bu tarz benlik ve diğerleri için yüksek bir endişe göstermektedir. Çatışmanın tüm taraflarının çıkarlarını en üst düzeye çıkaracak bir çözüme ulaşmaya çalışıyorsunuz. Vurgu, problem çözme üzerinedir.
 5. Uzlaşma : Bu yaklaşım benlik ve diğerleri için orta derecede bir endişe göstermektedir. Bu çözüm yaklaşımı başarılı olursa, her iki taraf da çatışmayı çözmek için çıkarlarının bir kısmını bırakacaktır.

Makale Özeti

İlişki çatışması, kişilikler çatışmasına veya iki veya daha fazla kişi arasındaki olumsuz duygusal etkileşime dayanan bireyler arasındaki bir çatışma türüdür. Çatışmanın üç bileşeni davranışsal, bilişsel ve duygusaldır. Çeşitli çatışma yönetimi stillerini genellikle bir kişinin benlik kaygısı ve diğerleri için kaygıları bağlamında analiz edebilirsiniz. Akademisyenler, kaçınma, yükümlü olma, egemenlik kurma, bütünleştirme ve uzlaşma gibi beş çatışma yönetimi tarzını ana hatlarıyla belirttiler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir