Çatışma Yönetimi Nedir? – Tanım, Stiller ve Stratejiler
Çatışma Yönetimi Nedir? - Tanım, Stiller ve Stratejiler
0

Nerede insanlar varsa, her zaman çatışma olacaktır. Yöneticiler her gün işyerinde çatışma ile uğraşmak zorundadır. Çatışma yönetimi, çatışmaları mantıklı, adil ve verimli bir şekilde tanımlayabilme ve ele alabilme becerisidir.

Çatışma Yönetiminin Tanımı

Çatışma yönetimi, çatışmaları mantıklı, adil ve verimli bir şekilde tanımlayabilmeli ve ele alabilmektir. Bir işteki çatışmalar işyerinin doğal bir parçası olduğu için, çatışmaları anlayan ve bunların nasıl çözüleceğini bilen insanlar olması önemlidir. Bu, günümüz pazarında her zamankinden daha önemli. Herkes, çalıştıkları şirket için ne kadar değerli olduklarını göstermeye çalışıyor ve zaman zaman bu, ekibin diğer üyeleriyle anlaşmazlıklara yol açabilir.

Çatışma Yönetimi Stilleri

Çatışmalar oluyor. Bir çalışanın çatışmayı nasıl yanıtladığı ve çözdüğü, o çalışanın başarısını sınırlar veya etkinleştirir. Kenneth W. Thomas ve Ralph H. Kilmann’a göre bir menajerin takip edeceği beş çatışma tarzı:

Uzlaşmacı yönetici yüksek derecede işbirliğinde olan biridir. Bu, yöneticinin kendi pahasına da olabilir ve aslında yöneticinin kendi hedeflerine, amaçlarına ve istenen sonuçlarına karşı çalışabilir. Bu yaklaşım, diğer kişi uzman olduğunda veya daha iyi bir çözümü olduğunda etkilidir.

Bir sorundan kaçınmak, yöneticinin çatışmayı çözmeye çalışmasının bir yoludur. Bu tür çatışma tarzı diğer personelin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmaz ve konuyu önleyen ve iddialı bir şekilde kendi hedeflerini gerçekleştiremeyen yöneticiye yardımcı olmaz. Ancak, bu konu önemsiz olduğunda veya yöneticinin kazanma şansı olmadığında iyi çalışır.

İşbirliği yapan yöneticiler, her iki hedefine de bu tarzda ulaşmak için ortak olur veya birbirleriyle eşleşir. Yöneticiler kazan-kaybet paradigmasından kurtulup kazan-kazan arayışındadır. Bu, yöneticilerin yeni bir çözüm bulması gereken karmaşık senaryolar için etkili olabilir.

Rekabetçi : Bu kazan-kaybet yaklaşımıdır. Bir yönetici, diğer çalışanlarla işbirliği yapmaya çalışmadan kendi hedeflerine ulaşmak için çok iddialı bir şekilde hareket eder ve bu diğer çalışanların pahasına olabilir. Bu yaklaşım, zamanın önemli olduğu acil durumlar için uygun olabilir.

Ödün : Bu, ne kişinin ne de yöneticinin istediklerini gerçekten başaramadığı kaybetme-kaybetme senaryosudur. Bu, orta düzeyde bir atılganlık ve işbirliği gerektirir. Geçici bir çözüme ihtiyacınız olduğu veya her iki tarafın da eşit derecede önemli hedefleri olduğu senaryolar için uygun olabilir.

Sorunları Çözmek için Çatışma Yönetimi Stratejileri

Çatışma, iki farklı grup kendi aralarında uyuşmazlığa yol açabilecek bazı uyumsuzluklar algıladığında ortaya çıkar. Bir yöneticinin bu çatışmaya nasıl tepki vereceği ve bu anlaşmayla nasıl başa çıkacağı sonuç üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Çatışma ile başa çıkmak için birçok farklı strateji vardır. Daha yaygın stratejilerden biri Maccoby ve Studder tarafından geliştirildi. Çatışmanın yaşanmasını önlemenin en iyi yol olduğunu belirlediler. Maccoby ve Studder’ın çatışmayı ortaya çıkmadan çözmek için beş stratejisi aşağıdadır:

 1. Beklenti : Çatışmaya yol açabilecek bilgiler edinmek için zaman ayırın.
 2. Önleme : Çatışma meydana gelmeden önce stratejiler geliştirin.
 3. Tanımla : Kişilerarası veya prosedürel ise, yönetmek için hızlıca hareket edin.
 4. Yönet : Unutmayın, çatışma duygusaldır.
 5. Çöz : Suçlamadan tepki ver ve diyalog yoluyla öğreneceksin.

Yönetici, kuruluş için en iyi yaklaşımın seçildiğini ve çalışanın haklı olduğunu hissettiğinde, yönetici bunun tek-vaka çatışması mı yoksa yazılı politikada ele alınması mı gerektiğine karar verir. Tüm süreç reaktif bir durum olarak başlar, ancak proaktif bir karara doğru ilerler. Bu, kuruluşa en uygun sonucu elde etmeye dayanır.

Makale Özeti

İnsanların olduğu her yerde, her zaman çatışma olacaktır. Çatışma yönetimi, çatışmaları mantıklı, adil ve verimli bir şekilde tanımlayabilmeli ve ele alabilmektir. Yanlış bir şekilde yönetildiğinde, insanlar arasındaki gerçek ve meşru farklılıklar hızla kontrolden çıkabilir ve bu da işbirliğinin bozulduğu ve örgütün tehdit edildiği durumlarla sonuçlanabilir. Yöneticilerin işyerindeki çatışmaları hızlı ve profesyonel bir şekilde çözmeleri gerekir. Çatışma çözümü Beş türleri şunlardır uzlaşmacıkaçınma, işbirliğirekabet ve ödün.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir