1. Anasayfa
 2. Örgütte Liderlik

Yönetimde Özerklik Nedir? – Tanım ve Örnekler

Yönetimde Özerklik Nedir? – Tanım ve Örnekler
Yönetimde Özerklik Nedir? - Tanım ve Örnekler
0

Bu makalede yönetimde özerklik kavramının ne olduğu ve işyerinde nasıl oynandığı hakkında bilgi edineceğiz. Bunun sonuçlarını tartışacağız ve bazı örneklere bakacağız.

Özerklik Tanımlı

Yönetimde özerklik, temel olarak işyerinde seçim yapma özgürlüğüne izin vermek anlamına gelir. Bir çalışan özerkliği veren bir yönetici genellikle bir projenin amacını belirler, ancak çalışanın bu hedefe ulaşmanın en iyi yoluna karar vermesini sağlar. Bu yönetici, projenin sonucuna daha fazla dahil olan bir yönetici ile aynı düzeyde ilgi gösterir, ancak sadece çalışanların daha bağımsız çalışmasına izin vermeyi seçer.

Yönetimde Özerklik Örnekleri

Bir restoranda çalıştığınızı, makarna sosu yaptığınızı düşünün. Birlikte çalıştığınız bir şef, domatesin seçimine kadar sürecin her adımında yer almakta ısrar ediyor. Sosun tadına bakma zamanı gelinceye kadar başka bir şef bu işe karışmaz. İkinci şef sosu daha az mı önemsiyor? Belki de değil. Belki de ikinci şefin yönetim tarzı çalışanlara özerklik kazandırmaya dayanır.

Özerklik Avantajları

İşyerinde özerkliğin iyi çalışmasının birçok nedeni vardır. Bir yöneticinin aşağıdaki nedenlerden ötürü özerklik vermesi uygun olabilir:

Birinci neden: Çalışmalar özerkliğe sahip olmanın çalışanları daha değerli ve güvenilir hissettirdiğini ve çalışanların kendilerini daha değerli ve güvenilir hissettiklerinde çıktılarının arttığını göstermiştir.

İkinci neden: Çalışanların daha bağımsız çalışmasına izin vermek daha verimli olabilir.

Üçüncü neden: Özerklik yaratıcılığı teşvik eder. Ya sosu kendi başınıza yaparak yeni bir bileşen denediyseniz ne olur? Ya bu yeni tarif restoranınızın şehirdeki en sıcak restoran olmasına yardımcı olduysa? Size bir miktar özerklik verilmemiş olsaydı, asla bu tarifle karşılaşmamış olabilirsiniz.

Özerklik Dezavantajları

Otonomi, hepsi olmasa da birçok durumda yöneticiler için harika bir araçtır. Çok az yönetici her zaman özerklik verir, çünkü uygun olmadığı birçok zaman vardır. Özerklik aşağıdaki nedenlerle uygun olmayabilir:

Birinci neden: Yeni bir çalışanla çalışıyorsanız. Yemek pişirme örneğimizi tekrar düşünün – hiç mutfakta çalışmadıysanız, muhtemelen makarna sosu üzerinde sınırsız özgrülük verilmesi akıllıca olmaz.

İkinci neden: Proje yüksek profilli ise, önemi yüksekse veya yüksek risktir. Yılların deneyimine ve size güvenen bir amiriniz olsa bile, daha önemli projelere daha fazla katılmaya karar verebilir. Bu hem başarıyı sağlamak hem de kariyer ve beceri setinizde öğrenmeniz ve büyümeniz için fırsatlar sağlamak olabilir.

Makale Özeti

Hadi gözden geçirelim. Özerklik, bir hedefin ana hatlarını çizmeyi, ancak bireysel çalışanlara bu hedefe en iyi nasıl ulaşılacağı konusunda karar verme özgürlüğü veren bir yönetim tarzıdır. Bu, işinde birçok faydası olan güçlü bir araçtır, ancak her durumda iyi çalışmaz. Ancak, iyi yapıldığında, çalışanlara özerklik vermek harika sonuçlar doğurabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir