1. Anasayfa
 2. Örgütte Liderlik

Yönetimde Üst Düzey Yönetim Nedir? – Tanım, İşlevler ve Sorumluluklar

Yönetimde Üst Düzey Yönetim Nedir? – Tanım, İşlevler ve Sorumluluklar
Yönetimde Üst Düzey Yönetim Nedir? - Tanım, İşlevler ve Sorumluluklar
2

Bir örgüt veya büyük departman yürütmenin zorluklarını karşılamak için ne tür yönetim becerileri gereklidir? Üst düzey yöneticilerin başarılı olmak için kavramsal becerilere, beşeri becerilerine ve teknik becerilere nasıl ihtiyacı olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yönetim Seviyeleri

Toplantı odasına adım atarken ‘Tebrikler,’ sözlerini duyarsınız. ‘Üst yönetim ekibine terfiinizi onayladık!’ Blazerinizi düzeltir ve yüzünüzü kendinden geçmiş ifadenizi gizleyecek şekilde düzenlersiniz. Seni buraya getiren tüm zor işleri hatırlıyorsun. Sonra gerçeklik vurur. Bunu düzeltmek için yapacak bazı çalışmalarınız var.

Bakalım yönetim teorisyeni Daniel Katz, sadece üst düzey yöneticilerle değil, tüm seviyelerle ilgili beceriler hakkında neler söyledi. Ancak, ilk önce, her bir yönetim düzeyinin ne yaptığını ve bilginin kuruluştan nasıl akarak işlerin nasıl olduğunu görelim.

‘Çok fazla general varsa, yeterli ayrıcalık olmaz’ ifadesini hiç duydunuz mu? Bunun nedeni, geleneksel örgütsel modelin piramit bir yönetim yapısına sahip olmasıdır. Bunlar birkaç üst düzey yönetici, daha orta düzey yönetici ve en çok süpervizör (düşük düzey yöneticiler olarak da adlandırılır). İşçiler yönetim piramidinde değiller, ancak bunları yapının temeli olarak düşünebilirsiniz. Genel olarak, çok fazla üst düzey yönetici (general) olduğunda ve yeterli işçi (ayrıcalık) olmadığında, büyük resmi planlar yapmak zordur. Her yönetim seviyesinin benzersiz bir amaca hizmet ettiğini gösteren bir ifadedir.

 • Üst düzey yönetim, uzun vadeli stratejik planlama yoluyla pazar konumlandırmaya odaklanmıştır.
 • Orta düzey yöneticiler, kendi sorumluluk alanlarında karar verme ile ilgilenir ve örgütün stratejik hedeflerini karşılayacak projeleri uygularlar.
 • Düşük seviyeli yöneticiler işçileri doğrudan yönetir ve işletmenin günlük operasyonları için sorumluluk alır. Uzun menzilli stratejik planın bir parçası olan orta düzey yöneticiler tarafından belirlenen projelerin uygulanması için gereken görevlere öncelik verirler.

Yönetim Düzeylerinden Bilgi Akışı

Örgütün tüm üyeleri işlerini yapabilmek için doğru bilgilere ihtiyaç duyarlar. Üç yönetim düzeyi aracılığıyla bilgi hareketine bir an bakalım.

Üst düzey yöneticiler, kuruluşun altındaki ve dışındaki yöneticilerden gerçekler, ayrıntılar ve veriler kullanır, daha sonra bu bilgileri kuruluş içinde aşağıya iter. Ayrıca hissedarlar veya kurullar gibi kuruluştan rapor verirler. Orta düzey yöneticiler bilgileri en üste raporlar, diğer departmanlardaki meslektaşları ile bilgi paylaşır ve bilgileri alt düzey yönetime indirir. Denetim otoriteleri çalışanlardan mevcut koşullar hakkında günlük raporlar alır ve çalışanlara ilgili bilgileri iletirken yukarı doğru raporlar.

Üst düzey yönetici olarak bilgi akışı sizin için neden önemlidir? Kuruluş için bir strateji oluşturduğunuzu düşünün, ancak işçiler günlük detayları doğru bir şekilde amirlerine iletmiyorlar. Bu nedenle, bir sorun ortaya çıkacaktır.

Etkili bir stratejiyi nasıl planlayabilirsiniz? Üst yönetimi birlikte arayabilir ve ilk stratejik hedefiniz olarak gelişmiş iletişimi ayarlayabilirsiniz. Orta düzey yöneticiler, departmanlarında daha iyi iletişim kurmanın farklı yollarını bulurlar. Muhasebe, şirket çapında bir wiki-elektronik tablosu oluşturmaya karar verir veya üretim başkanı günlük raporları yeniden tasarlamaya karar vererek kullanımını kolaylaştırır. Denetim otoriteleri daha ayrıntılı notlar almaya başlayabilir. Stratejik hedefinize ulaşıldığında, kuruluş çapında hedefler belirlemek için yeterli ayrıntıya sahip olursunuz.

Üst Düzey Yöneticiler için Yönetim Becerileri

Modern yönetim teorisyeni Daniel Katz, sadece üst düzey yöneticilerin değil, tüm yöneticilerin üç tür yönetim becerisine sahip olması gerektiğini öne sürüyor: kavramsal, insan ilişkileri ve teknik.

 • Kavramsal beceriler, örgütü bir bütün olarak görselleştirme ve fikirler ve soyut ilişkilerle başa çıkma yeteneğini gerektirir.
 • İnsan ilişkileri becerileri, iletişim ve başkalarıyla ilişkiler üzerinde yoğunlaşan becerilerdir.
 • Teknik beceriler, süpervizörün yönettiği alanın işlevlerini yerine getirmek için gerekli olan süreçler, uygulamalar, araçlar ve tekniklerdir.

Üst düzey yöneticilerin hala makul bir strateji belirlemek için yeterli teknik beceriye ihtiyaç duyduklarını, ancak daha fazla insan ilişkileri becerilerini kullandıklarını ve en çok kavramsal becerilere güvendiklerini unutmayın. Orta düzey yöneticilerin diğer iki katmandan daha fazla insan ilişkileri becerisine ihtiyaçları vardır. ‘Büyük resim’ hedeflerine ulaşmak için teknik becerilerden daha fazla kavramsal becerilere de ihtiyaçları vardır; ancak üstlerindeki yöneticilere göre daha fazla teknik beceri ve daha az kavramsal beceriye sahip olmaları beklenmektedir, çünkü ‘yere daha yakın’dırlar.

Doğrudan denetçilerin kuruluşun günlük operasyonlarını yönetmek için önemli teknik uzmanlığa ihtiyaçları vardır. İşçileri yönetmek için bazı insan ilişkileri becerilerine ihtiyaç duyarlar, ancak hiyerarşiyi ilerletenlerden daha az kavramsal beceriye ihtiyaç duyarlar.

Makale Özeti

Klasik yönetim teorilerinde üç yönetim düzeyi tanımlanmıştır: üst, orta ve düşük. Her yönetim düzeyinin belirli bir işlevi vardır: üst düzey yöneticiler stratejiyi belirler, orta düzey yöneticiler kurumsal hedeflere öncelik verir ve uygular ve düşük düzey yöneticiler (veya amirler) işçilerin günlük görevlerini yönetir. Bilgi, insanların işlerini yapmak için ihtiyaç duydukları verilere dayanarak kuruluşun yönetim katmanlarından akar. Yöneticiler, seviyeden bağımsız olarak, kavramsalbeşeri ilişkileri ve teknik becerileri kullanırlar, ancak gerekli becerilerin karışımı seviyeye ve organizasyona göre değişir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. 28 Nisan 2020

  Sizce bir yönetici aynı zamanda lider olabilir mi? İşletmenin sadece üst düzey yöneticilerini lider olarak değerlendirmek doğru mudur?

  • Sizce bir yönetici aynı zamanda lider olabilir mi? Hayır olamaz.. Liderlik yazılarımız bir kaç güne gelecek. Özetle şunu söyleyebilirim. Bir yönetici her zaman lider olamaz, alt düzey bir yönetici çok iyi bir lider olabilir.

   İşletmenin sadece üst düzey yöneticilerini lider olarak değerlendirmek doğru mudur? Bu oldukça kişisel bir yargı aslında, bunun incelemesini yapsak yarı yarıya çıkabilir. kesin yargılar söylemek çok güç olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir