1. Anasayfa
 2. Örgütte Liderlik

Blake Mouton Liderlik Yaklaşımı: Beş Liderlik Stili

Blake Mouton Liderlik Yaklaşımı: Beş Liderlik Stili
Blake Mouton Liderlik Yaklaşımı: Beş Liderlik Stili
0

Beş liderlik tarzını içeren Blake ve Mouton Liderlik Yaklaşımı hakkında bilgi edinin. Ayrıca liderlik tarzının bir yöneticinin insanlar için veya üretim kaygısı derecesine göre nasıl belirlendiğini keşfedeceğiz.

Blake ve Mouton Liderlik Yaklaşımı

Bu makalede, yöneticilerin baskın liderlik stillerini belirlemek için kullandıkları bir değerlendirme aracı olan Blake ve Mouton Liderlik Yaklaşımı keşfedeceğiz .

İki Davranış Boyutu

 / Y ızgara üzerinde ekseni iki davranış boyutları, insanlar için bir endişe ve üretimi ile ilgili oluşur. İnsanlar için endişe, bir liderin görevlerin veya işlerin nasıl yapılması gerektiğine karar verirken çalışanların ihtiyaçlarını dikkate alma derecesidir. Bu kişisel veya mesleki gelişim olabilir.

Üretim için endişe, bir liderin görevlerin veya işlerin nasıl yapılması gerektiğine karar verirken hedefleri ve verimlilik hedeflerini vurgulama derecesidir. Bu kurallar, politikalar veya performans standartları olabilir.

Beş Liderlik Tarzı

Izgara beş olası liderlik stiline ayrılmıştır:

 • İnsan Merkezli Lider
 • Boşvermiş Lider
 • Orta Yol Lider
 • Takım Lideri
 • Üreten ya da Yok Eden Lider

Yönetim ağını daha iyi anlamak için birkaç farklı yöneticinin davranışlarına bakalım.

İnsan Merkezli Lider

Dilara, Kitabevi’nde birkaç çalışanı yönetmektedir. Çalışanların nasıl hissettiği konusunda çok endişeli. Dilara genellikle geç veya devamsız çalışanlara yönelik vardiyaları kapsar. Çalışanları fazla çalışmak istemiyor. Bu, rafların her zaman en yeni romanlarla istiflenmediği anlamına gelir. Çalışanları işte çok mutlu. Hatta çalışanları, üzerine ‘Dünya’nın En İyi Patronu’ yazılı bir kupa bile verdi. Dilara bir insan merkezli liderdir.

İnsan merkezli lider her zaman insanlar için en endişe eder. Bu lider, çalışanların mutlu olması durumunda çok çalışacaklarını varsayar. Bu liderin çalışanların ihtiyaçlarına ve duygularına gösterdiği yüksek ilgi verimliliği etkiler. Çalışan konforuna odaklanan bu lider, bir çalışanı cezalandırmakta zorlanır. Sonuç olarak, çalışanla lider arasındaki ilişki, arkadaşlar gibi çok rahattır.

İnsan merkezli liderlik tarzı, ızgaranın sol üst köşesinde çizilmiştir ve insanlar için en fazla endişe duyduğunu, ancak üretim için en az endişeyi göstermektedir.

Boşvermiş Lider

Aylin, bir uygulama şirketinde gece güvenliği müdürüdür. Üç güvenlik görevlisi kadrosunu yönetiyor. Aylin’in güvenlik turu için bir planı yok. Güvenlik görevlileri, açık bir plan yapmadan depoyu dolaşıyorlar. Aylin’in çalışan memnuniyeti için de bir planı yoktur. Çalışanlarına övgü vermez veya yardım sunmaz. Sonuç olarak Aylin çalışanları, işleri konusunda kafası karışır ve işe gelmekten hiç zevk almazlar. Aylin boşvermiş liderdir.

Boşvermiş lider insanlar için ve üretim için hiç endişe etmez. Bu liderin iş yapma sistemi ya da çalışma ortamı çalışanlar için tatmin edici ya da motive edici değildir. Bu liderin işe ve çalışma ortamına olan ilgisinin düşük olması dağınık çalışmalara, memnun olmayan çalışanlara ve uyum eksikliğine neden olur.

Boşvermiş liderlik tarzı, ızgaranın sol alt köşesinde çizilir ve üretim ve insanlar için en az endişeyi gösterir.

Orta Yol Lider

Ali, bir bar yöneticisidir. Ali, bar personelini işlerini yapmaya yönlendirir ve hizmetleri için haftalık olarak öder. Onları içki satmaya ya da meşgul olmadıklarında temizlemeye zorlamaz. Barmenlik yarışmalarına veya etkinliklerine katılmak için ek eğitim veya fırsat sunmaz. Konuklar içeceklerini zamanında alırlar, ancak küçük bir konuşma değişmez. Sonuç olarak, çalışanları işlerinden ne memnun ne de memnun değiller ve performansları ortalama. Ali yolun orta yol lider.

Orta yol lider üretimi ve insanların her ikisi için dengeli bir endişe vardır. Bu lider, çalışanların ortalama performansını belirler. Bu liderin dengeli ilgisi vasat üretim ve çalışan memnuniyeti ile sonuçlanır.

Yolun ortasındaki liderlik stili, ızgaranın merkezine çizilir ve üretim ve insanlar için dengeli bir endişe gösterir.

Takım Lideri

Fatih, Kuru Temizleme’nin yöneticisidir. Fatih’in beş çalışanı var. Fatih, çalışanların günde yüzlerce gömleği yıkamasını ve ütülemesini gerektirir. Çalışanları için yüksek standartlar belirliyor ve işi zamanında yapma teşvikleriyle ödüllendiriyor. Her çalışanının çalışırken soğuk su içmesini sağlar. Hatta gün boyunca çalışanlara molalar veriyor. Ama yıkama bitirilmeli – ve zamanında olmalı. Bunu üretim hedefleri belirleyerek başarır ve tüm ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için çalışanlarla birlikte çalışır. Fatih bir takım lideridir.

Takım lideri eşit derecede yüksek üretim ve çalışan memnuniyetini vurgular. Bu lider çalışanların yüksek üretimini vurgular ve memnun çalışanların yüksek üretime bağlı kalacağına inanır. Hem lider hem de çalışan açısından yüksek güven seviyeleri, yüksek çalışan memnuniyeti ve üretimine yol açar.

Takım liderliği stili, ızgaranın sağ üst köşesinde yer alır ve çalışanların yüksek üretimini vurgular.

Üreten ya da Yok Eden Lider

Kadir, çorbacıda yöneticisidir. Çalışanlarının yaptığı her eylemi yöneten katı bir yöneticidir. Çalışanları her zaman izler. Gün boyunca evinde performans göstermeyen çalışanlar yolladığı biliniyor. Çorbada tuzu fazla kaçıran veya fincanlara biraz fazla döken çalışanları bile kovdu. Bir çalışan kendini iyi hissetmiyorsa, çalışmaya devam etmesini ister. Kadir bir üreten ya da yok eden liderdir.

Üreten ya da yok eden lider otoriterdir. Bu lider üretimi insanlar için çok az endişeyle vurgular. Bu lider çalışanların ihtiyaçlarını önemli bulmuyor. Katı kurallar, politikalar ve prosedürler mevcuttur. Üretimi artırmak için ceza gereklidir.

Üreten ya da yok eden liderlik stili, ızgaranın sağ alt köşesinde çizilir ve çalışan memnuniyetini ilgilendiren yüksek üretimi vurgular.

Makale Özeti

Özetle, Blake ve Mouton Liderlik Yaklaşımı, yöneticilerin üretim ve insanlar için ne kadar endişe duyduklarını gösteren bir x / y ekseni ızgarasıdır. Bir yöneticinin veya her ikisinden de endişe duyma derecesi, yöneticinin liderlik tarzını belirler.

Şebekede temsil edilen beş liderlik stili vardır.

İnsan merkezli liderlik tarzı, ızgaranın sol üst köşesinde çizilmiştir ve insanlar için en fazla endişe duyduğunu, ancak üretim için en az endişeyi göstermektedir. Bu liderlik tarzı, insanlar işlerinden memnunlarsa doğal olarak daha çok çalışacaklarını varsayar. Bu liderlik tarzı üretim için çok etkili değildir.

Boşvermiş liderlik stili, ızgaranın sol alt köşesinde çizilir ve üretim veya insanlar için en az endişeyi gösterir. Sonuç olarak, üretim düşüktür ve çalışanlar işlerinden memnuniyet duymazlar.

Orta yol liderlik stili, ızgaranın merkezine çizilir ve üretim ve insanlar için dengeli bir endişe gösterir. Çalışanlar işlerinden ne memnun ne de memnun değiller ve performansları ortalama.

Takım liderliği stili, ızgaranın sağ üst köşesinde yer alır ve çalışan memnuniyetini vurgulayarak çalışanların yüksek üretimini vurgular.

Üreten ya da yok eden liderlik stili, ızgaranın sağ alt köşesinde çizilir ve çalışan memnuniyetini ilgilendiren yüksek üretimi vurgular. Bu liderlik tarzı katı kurallara, politikalara ve standartlara dayanmaktadır. Çalışanların ihtiyaçları önemli değildir. Üretim, ceza tehdit edildiğinde gerçekleşir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 2
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir