1. Anasayfa
 2. Diğer

Gillette #MeToo ‘toksik erkeklik’ reklamı tepki alıyor

Gillette #MeToo ‘toksik erkeklik’ reklamı tepki alıyor
0

Tıraş şirketi Gillette, yeni tür pozitif erkekliği teşvik eden bir reklam kampanyası başlattıktan sonra hem övgü hem de kötüye kullanımla adeta bombalandı.

Gillette, şu an, erkek hakları aktivistleri ve #MeToo hareketi ile meşgul olan yeni bir reklam için sağcı yayınların ateşi altında.

Bu reklamda #MeToo hareketi, filmlerde, toplantı salonlarında ve erkekler arasındaki şiddetin cinsiyetçiliğini gösteren görüntülerin yanı sıra şöyle bir ses ifadesi yer almaktadır: “Cinsel tacize karşı MeToo hareketini zorlamak, toksik erkeklik, Bir erkeğin alabileceği en iyisi bu mu?”

Film ateşli bir tartışma yarattı ve çok fazla eleştiri üretti.

Far-right dergisi New American, reklamın mesajına “pek çok yanlış varsayımı yansıttığını” söyleyerek eleştirdi.

Türkiye’den Gillette #MeToo reklamına tepkilerde görülmektedir.

https://twitter.com/maraloblastoma/status/1085493012715790336

Yaklaşık iki dakika süren reklam, sokaklardaki kadınlara cinsel açıdan uygunsuz şeyler söylediklerinde erkekler arasındaki kavgaları durdurmak için müdahale eden ve diğer erkekleri dışarı çıkardıklarını gösteriyor. “Erkeklerde en iyiye inanıyoruz: Doğru şeyi söylemek, doğru şekilde davranmak. Bazıları hali hazırda irili ufaklı. Ancak bazıları yeterli değil. Çünkü bugün olanları izleyen çocuklar yarının adamları olacak”diyor.

Pazar günü yayınlanan filmin YouTube sayfasında 220.000’den fazla hoşlanmadığı ve 25.000’den fazla beğenen kişi olduğu için, bir daha asla Gillette ustura almayacaklarını söyleyerek yorum yaptı. Reklam, İngiltere merkezli yapım ajansı Somesuch’te Kim Gehrig tarafından yönetildi . Gehrig, 2015 Sportif İngiltere için Bu Girl Can reklam kampanyasının ve İsveçli kadın hijyen markası Libresse’nin bir reklamı olan “Viva La Vulva” nın arkasındaydı.

Bazı insanlar bir kadın tarafından yönlendirildiği için reklamla ilgilendi. Muhafazakar Kanadalı siyasi yorumcu Ezra Levant şunları yazdı: “Pembe saçlı feminist azarlamalar tarafından yazılmış bir tıraş reklamı, orta yaşlı erkekler tarafından yazılmış bir tampon reklam kadar etkilidir.”

Procter & Gamble’a ait olan Gillette, reklamın “şirket olmanın ne demek istediğinin olumlu, ulaşılabilir, kapsayıcı ve sağlıklı versiyonlarını” tanıtması için daha geniş bir girişimin parçası olduğunu söyledi.

Gillette kendi sitesinde şöyle yazdı: “Bugünden itibaren, Gillette’i gördüğünüz her yerde bir erkek olmanın ne anlama geldiğine ilişkin kalıplaşmış baskı ve beklentilere aktif olarak meydan okumaya söz veriyoruz. Yayınladığımız reklamlarda, sosyal medyada yayınladığımız görseller, seçtiğimiz kelimeler ve çok daha fazlası.”

Gillette, kar amacı gütmeyen kuruluşlara “her yaştan erkeklere kişisel olarak en iyi” olmalarını sağlamak ve gelecek nesil için rol modelleri olmak için tasarlanan programlarla üç yıl boyunca yılda 1 milyon dolar bağışta bulunacağına söz verdi.

Reklam ve toksik erkeklik

Reklamcılık, hiper-eril idealinin tanıtımında önemli bir rol oynamıştır ve bu da erkeklerde aşırı cinsiyet performansı için en önemli terim olan toksik erkeklik olarak adlandırılan şeyin oluşumuna katkıda bulunmuştur. Baskınlık, duygusal kullanılamazlık ve cinsel saldırganlık gibi özellikleri kapsar.

Durmak isteyen markalar için amaç, ayak parmağınızı sokup suları test edebileceğiniz bir şey değildir; Ya içeridesindir ya da dışarıda.

Bu sorun bu reklamda göze çarpıyor ve sosyal medyanın “Biz İnanıyoruz” tepkisinden gördüğümüz gibi, bazıları konuyla ilgili tartışmaları erkekliğin kendisine yapılan bir saldırı olarak görüyor. Diğerleri, reklamı pozitif değerleri teşvik etmek yerine çirkin ve olumsuz klişeleşmiş davranışlara odaklandığı için eleştirdi. Bazıları toksik erkeklikle mücadele etmek için yeterince yapılmadığına ve daha fazla markanın bu şekilde durmasını istediğine inanıyor. Sonuç olarak, sosyal medya yeni bir cinsiyet savaşı dalgası için sahne oldu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir