1. Anasayfa
 2. İşletme

Freelancer Nedir? Nasıl Freelancer Olunur?

Freelancer Nedir? Nasıl Freelancer Olunur?
Freelancer Nedir? Nasıl Freelancer Olunur?
0

Ben freelancer çalışanım” ifadesi bugünlerde birisine ne iş yaptığını sorduğunda çok fazla şey atılıyor. Serbest meslek sahibi olmak için düzenli olarak 9 ila 5 işten ayrılan bir arkadaş, meslektaş veya hatta aile üyeniz olabilir.

Birçok neden, insanların kendi başına işler hakkındaki algı zihniyetindeki bu ani değişime, onların serbest çalışmaya geçmelerine neden olmaktadır.

Ama bunu neden yapıyorlar?

Serbest çalışanlar işsiz kalabiliyor mu?

Bu “serbest çalışanlar” tam olarak ne yapar?

İşte tüm sorularınızı cevaplamak için kapsamlı bir rehber.

Freelancer Nedir?

Freelancer, bir kuruluşta işe alım yapmak yerine, kişinin becerilerini ve deneyimini çok sayıda müşteriye hizmet vermek için kullandığı sözleşmeye dayalı bir meslektir.

Basitçe ifade etmek gerekirse, freelancer, birden fazla müşteriyle çalışmak ve tek bir işverene bağlı kalmadan çeşitli görevler üstlenmek için becerilerinizi, eğitiminizi ve deneyiminizi kullandığınızda ortaya çıkar. Alabileceğiniz ödev veya görevlerin sayısı, onlardan istenildiği gibi teslim etme kabiliyetinize bağlı.

Freelancer genellikle evden çalışmanıza izin veren işleri (konserler) içerir. Ancak serbest çalışmayı evden çalışan bir işe sahip olmakla aynı şekilde ilişkilendirmeyin.

 1. Serbest çalışmak her zaman evden çalışacağınız anlamına gelmez. İş türüne ve müşterinin gereksinimlerine bağlı olarak müşterinizin ofisinde de çalışmanız gerekebilir.
 2. Evde çalışan bir işte, serbest meslek sahibi değilken, size maaş veren bekar bir işverenle yapılan bir sözleşme yer almaktadır.

Serbest çalışanların yaptıkları işlerin birçoğu şirket veya müşterilerin bulunduğu yerdeki varlıkları olmadan Internet üzerinden verilebilir.

Freelancer Kimdir?

Freelancer veya serbest çalışan bir işçi, birden fazla müşteriye hizmet sunarak para kazanan serbest çalışan bir kişidir. Bu hizmetler, kişinin becerileri ile ilgilidir ve sadece işletmelere verilmesi zorunlu değildir.

Serbest çalışanlar ya iş yapmak için Fiverr, 99design , vb. üçüncü taraf platformları kullanır ya da ağlarını daha fazla iş elde etmek ve doğrudan müşterilerine hizmet vermek için kullanırlar.

Fakat kariyer için iyi bir seçim mi? Serbest çalışırken cömert bir hayat sürdürebilir misiniz? Serbest işlerle nasıl başlıyorsunuz?

Peki, ABD’de çalışan yetişkin nüfusun yüzde 11’i esasen tam zamanlı çalışanlar olarak çalışırken, bu sektörde iyi bir şeyler olmalı.

Kariyer Olarak Freelancer

Serbest çalışanların yükselişi, konser ekonomisi – yeni bir konseptin gelişmesiyle sonuçlandı. Konser ekonomisinde, bir kişi, tam zamanlı olarak tek bir işveren için çalışmak ve bunun karşılığında sabit bir maaş almak yerine, kendi şartlarında birden fazla müşteriye çalışmakta ve işin hak ettiğini düşündüğü bir bedel karşılığında çalışmaktadır.

Serbest meslek baştan çıkarıcı bir meslektir. Sıradan bir hizmet sınıfı insanının hemen hemen bütün sorunlarıyla ilgileniyor. Upwork’e göre, Amerikalılar haftada ortalama 47 saat çalışıyor. Serbest çalışanlar, tam zamanlı çalışan işçilerden haftada ortalama 11 saat daha az çalışırlar. Bu, yılda yaklaşık 550 saat veya tüm gün 23 ekler.

Tam gün çalışan geleneksel işçiler, klavyenin arkasında (veya çalıştıkları her yerde) her yıl yaklaşık bir ay daha geçirirler.

Bütün bunlar, istediğin zaman istediğin yerden çalışma özgürlüğü, kendi patronun olmak, tüm kazancı korumak ve düşük işletme maliyeti, kariyer olarak serbest çalışmayı kabul eden birçok insanı kendine çekiyor.

Fakat pek çoğu tam gün peşinde koşmaz.

Neden soruyorsun?

Eh, cevap temelde insan ruhumuza gömülüdür.

Bir güvence aramak için aklımızda derinden kök saldı. Düzenli bir iş bize belirtilen zamanda ödeme yapan bir meslek garantisi verir. Takip etmek için bir rutin edin. Ayrıca bu iş, iyi performans için sigorta, emeklilik yardımları, finansman fonu, artışlar ve maaş zamları gibi garantili avantajlar sağlar.

Serbest çalışmayı tercih ettiğinizde, bunlardan herhangi birinin garantisini kaybedersiniz. Sürekli müşteri alacağınıza dair hiçbir güvence yok. Emekliliğe kadar bu yaşam tarzını sürdüreceğinize dair hiçbir güvence ve hatta gelirinizin artacağına dair hiçbir garanti bile yok.

Dahası, vergi indirimlerinizi, sigortanızı ve diğer finansmanlarınızı kendiniz halledersiniz.

Serbestleştirmenin diğer eksileri de vardır –

 • İş-yaşam dengesi: Kişisel hayatı işten nasıl ayıracağınızı bilmiyorsanız, freelance yapmak normal bir dokuz ila beş işten daha zordur.
 • Avantaj yok: Serbest çalışanlar kendi tatillerinden, hastalıklı günlerinden, tatillerinden sorumludur ve iyi bir finansal ve zaman yönetimi planlayıcıları olmalıdır.
 • Zor İstemciler: Yönetilmesi son derece zor bazı müşterileri bulabilirsiniz. İşi tamamlamak için doğru talimat ve bilgileri vermede başarısız olabilirler veya şüpheleri gidermek için erişilemezler. Bu sinir bozucu olabilir ve zamanınızı boşa harcayabilir.

Her mesleğin daima artıları ve eksileri vardır ve sağlıklı bir temel için doğru şekilde dengelemek size kalmıştır. Serbest çalışmanın sizin için yararlı olabileceğini düşünüyorsanız ve eksilerin pek önemi yoktur. Nasıl bir serbest meslek sahibi olabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Nasıl Freelancer Olunur?

Bir freelancer olmak, Internet üzerinden bir şeyler sipariş etmek kadar kolaydır. Serbest meslek ve görev sunan siteleri ziyaret edip üstlenebilirsiniz. Bu, dışarı çıkmanın ve isminizi oradan almanın harika bir yoludur.

Nasıl Freelancer Olunur

Serbest meslek sahibi olmak için deneyebileceğiniz birkaç site:

 • Fiverr: Serbest meslek aramak için dünyanın en büyük pazarı. Sadece yapabileceklerinizi hesap oluşturun, birkaç link ekleyin ve işiniz bitti.
 • 99 Desings:  Tasarımcıysanız serbest meslek bulmak için mükemmel bir yer.
 • Upwork: Upwork, daha fazla iş müşterisi bulabileceğiniz daha profesyonel görünümlü bir serbest piyasadır.
 • Freelancer.com: Freelancer.com, serbest deneyiminiz az veya hiç olmadığında ilk yılınız için seçebileceğiniz en eski serbest meslek piyasası arasındadır.

Bu sitelerden birkaç konser üzerinde çalışmak, bir iş olarak serbest çalışmanın ne kadar iyi olduğunu anlamanıza yardımcı olur ve bu sorunu çözmenize yardımcı olur.

Ancak bu serbest web sitelerine gitmeden önce, kendiniz için bir serbest marka oluşturmalısınız. Aynı için bu adımları izleyin –

 1. Hangi hizmetleri sunacağınıza karar verin
 2. Hedef pazarınızı belirleyin
 3. Hizmet vereceğiniz platformları (serbest çalışan web siteleri) bulun. Hepsinde tek tip bir kullanıcı adı seçin. Marka kimliğinizi oluşturmanıza yardımcı olur .
 4. Oranlarına karar ver
 5. Nişe özgü portföy platformlarınızda çevrimiçi bir portföy oluşturun; Geliştiriciler için GitHub, Tasarımcılar için Behance, vb. Ayrıca , becerilerinizi ve yeteneklerinizi sergilemek için kişisel bir portföy web sitesi oluşturmanızıda öneririz .
 6. Hizmetlerinizi pazarlayın: sosyal medyada pazarlayın, ücretsiz veya çok daha düşük bir maliyetle bir şeyler teklif edin (daha fazla çekiş elde etmenize yardımcı olur), yönlendirmeler isteyin ve e-posta pazarlamasını kullanın.

Mevcut gelir kaynağınızı bırakmanızı ve kendi başına serbest çalışmaya atlamanızı önermiyoruz. İlk aylarda sizin için nasıl çalıştığını görmek için yarı zamanlı bir girişim olarak deneyin.

Tam zamanlı olarak serbest çalışmanız gerekmemektedir. Boş zamanlarınızda tam zamanlı mı yoksa mevcut işinizi mi sürdürmek ve paranın karşılığını almak mı istediğinize karar vermek size kalmıştır.

İşlerin yönelişinden gerçekten hoşlandığınızı düşünüyorsanız, bir sonraki adıma geçme zamanı gelmiştir.

Sonraki adım

Kendiniz sağlayabileceğinizi ve bu şekilde çalışabileceğinizi düşündüğünüzde, bir sonraki eylem sırası, birden çok gelir akışı için çoklu görevler üstlenmektir. Bu, kişisel olarak yukarıda belirtilen yöntemleri kullanarak ve freelance sitelerden edindiğiniz gösterileri içermelidir.

Diğer bir olasılık da, tam zamanlı bir konser yapabilmenizdir. Tam zamanlı serbest çalışma aynı zamanda çeşitli gelir biçimleri yaratabileceğiniz anlamına gelir. Yapabilirsin:

 • Aylık hizmetlileri görüşmek
 • Satış projelerindeki komisyonları görüşün
 • Size yeni müşteriler gönderen müşterileri ödüllendirmek için tavsiye sistemleri oluşturun
 • Kendinizi doğrudan pazarlayın: İşte pazarlama ve kendiniz için mükemmel bir kişisel marka oluşturma konusunda faydalı bir rehber .

Finansmanınıza özen gösterin

Bir işte, “para işlerinin” çoğu, çalıştığınız şirket tarafından halledilir. Sormak zorunda kalmadan düzenli bir maaş alıyorsunuz; Vergileriniz otomatik olarak düşülüyor ve sigorta işvereniniz tarafından da karşılanıyor.

Kendi başınıza olduğunuzda işler farklıdır ve aşağıdakilere kendiniz dikkat etmeniz gerekir:

 • Maaş Çekinizi Alma: Serbest çalışan gaziler veya yeni başlayanlar için bu, yönetilmesi en zor kısım olarak kabul edilir. Belirtilen zamanda hizmetiniz için ödeme yapmalarını sağlamak için müşterinizle doğru şekilde görüşmek ve doğru şekilde iletişim kurmak çok zor bir iştir. Buna iyi bakın ve serbest alanda mükemmel çalışacaksınız.
 • Vergiler:  Kişisel ve mesleki vergi karmaşıklıklarınızı kendiniz halletmeniz gerekir.
 • Sigorta ve emeklilik maaşları: En iyi sigorta poliçesini aramalı ve emekliliğinizi kendiniz planlamalısınız.

Her şeyden önce, freelancer olmanın ve konser ekonomisinde çalışmanın, kendi finansmanınız için, yani ödemenizi pazarlık etmek, sigorta bulmak veya vergi ödemek gibi birçok sorumluluğu üstlenmek anlamına gelmesidir. Ancak, bağımsız olmanın getirdiği özgürlüğü, esnekliği ve kazanma potansiyelini seviyorsanız, serbest meslek ideal bir durumdur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir