1. Anasayfa
 2. Muhasebe ve Finansman

Girişimci Nedir? Tanımı, Özellikleri ve Örnekleri

Girişimcilik nedir ve girişimcinin özellikleri bilinmesi gereken terimler ile birlikte girişimci örneklerini okuyuculara sunmaktayız.

Girişimci Nedir? Tanımı, Özellikleri ve Örnekleri
0

Girişimcilik ekonomide önemli bir büyüme motorudur. Bu derste, bir girişimcinin ne olduğunu ve başarılı bir girişimcinin sahip olduğu temel özellikleri ve becerileri öğreneceksiniz. Bazı girişimci örnekleri de verilecektir.

Girişimciler – Risk Alanlar

Berk ile tanışın. O bir girişimci, bir iş başlatan kişi. Berk kısa süre önce üniversiteden bilgisayar programlama derecesi ile mezun oldu ve ona küçük bir servet yapacağına inandığı bir uygulama geliştirdi. Dolayısıyla, Silikon Vadisi’ndeki bir yazılım şirketinde dokuz ila beş çalışmak yerine, kendi şirketini kurmaya karar verir. Kendine meydan okumak ve bir patrona cevap vermeden istediği şekilde çalışmak istiyor. Girişimi finanse etmek için küçük bir miras kullanıyor. Bir girişimci olarak, Berk sadece bir iş kurmakla kalmıyor, aynı zamanda onu kurmak için kişisel servetini de riske atıyor.

Berk ayrıca okuldan bazı arkadaşlarını onunla girişimci bir ekip oluşturmaya ikna etmeye çalışıyor. Bir girişimci ekip yardım yeni girişim riski dışarı yayılması ve aynı zamanda farklı yetenekleri ve beceri setleri getirmek olduğunu kişilik bir gruptur. Berk’in muhasebe alanında bir arkadaşı ve pazarlama alanında da bir arkadaşı var. Onunla birlikte gelip becerilerini ve biraz nakit getirmelerini umuyor. Eğer doğru takımı kurabilirse, grubun birbirinden ayrılabileceğinden daha fazlasını başarabileceği bir sinerji yaratabilir.

Girişimci Örnekleri

Berk, girişimci kumarının yanı sıra diğer tanınmış girişimcilerin kumarlarını da ödeyeceğini umuyor:

 • Bill Gates, Microsoft’un kurucusu. Muhtemelen Microsoft Windows, Microsoft Office ve Internet Explorer gibi ürünlerinden birine dokunulmayan çok fazla insan yoktur.
 • Apple TV’nin yanı sıra Mac’ler, iPod’lar ve iPhone’lar üreten Apple bilgisayarların kurucu ortağı Steve Jobs.
 • Mark Zuckerberg, Facebook’un kurucusu.
 • Pierre Omidyar, eBay’in kurucusu.
 • Tanınmış bir çevrimiçi haber sitesi olan Huffington Post’un kurucusu Arianna Huffington.
 • İnternette resim ve video barındıran Flikr’in kurucu ortağı Caterina Fake.

Girişimci Özellikleri ve Becerileri

Girişimciler kumarbazlar ve herhangi bir kumarbaz gibi, doğru kartlara sahiplerse kazanma şansları artar. Bir girişimcinin başarılı olmasına yardımcı olan bazı özelliklere ve becerilere bakalım.

Risk alma toleransı girişimciler için gerekli bir özelliktir. Risk almanın, olumsuz bir sonuç alma şansı olsa bile bir faaliyet sürdürmek olduğunu düşünebilirsiniz. Bir iş kurmak risklidir ve kendi paranızı kullandığınızda daha da fazladır. Bazen yatırımcıları yeni girişiminize katılmaya ikna ederek veya Berk’in yapmaya çalıştığı gibi girişimci bir ekip oluşturarak riski yayabilirsiniz. Ancak, günün sonunda, yeni bir işe başlayacak ve yenilik yapacaksanız riskten kaçınamazsınız.

Girişimcilerin de yaratıcılığa ihtiyacı var. Steve Jobs ve Mark Zuckerberg’i düşünün; bu iki girişimci, yaşama şeklimizi değiştiren pazara yenilikçi ürünler getirdi. Başarılı girişimciler iki yoldan biriyle yenilik yaparlar. İlk cep telefonu gibi piyasaya tamamen yeni bir ürün veya hizmet getirebilirler. Öte yandan, iPhone’un akıllı telefonların dünyasını değiştirdiği gibi, bir şey üzerinde dramatik bir şekilde gelişebilirler.

Girişim de gereklidir. Girişimciler önderlik eder. Eğer itilmeden başlamak istemiyorsanız, yeni işiniz asla sıfırlanamaz. Örneğin, Berk üniversiteden yeni bir fikir aldı ve iş girişimini başlatmak için inisiyatif aldı. Kimse onu harekete geçmeye ikna etmek zorunda değildi; sadece harekete geçti.

Bağımsızlık aynı zamanda girişimciler için en önemli özelliktir. Kimse bir girişimcinin elini tutmaz ve el ele tutuşmak istemezler. Başarılı girişimciler, diğer insanlara çok fazla güvenmeden, yalnız başına gitmeye ve kendi çabalarında başarılı olmaya ya da başarısız olmaya istekli olmalıdır.

Girişimciler de mükemmel problem çözme becerilerine ihtiyaç duyarlar. Başarılı girişimciler genellikle potansiyel müşteriler için bir sorunu çözen bir hizmet veya mal sağlar. Ancak, problem çözme ürün tasarımı ile bitmez. Bir iş yürütmek tamamen problem çözme ile ilgilidir. Ortalama bir girişimcinin karşılaşacağı birkaç problemi belirtmek için, işinize nasıl başlayacağınızı, nasıl finansman elde edeceğinizi, ürününüzü nasıl pazarlayacağınızı ve çalışanları nasıl yöneteceğinizi bulmalısınız.

Organizasyonel beceriler gereklidir. Bir iş yürütmek karmaşık ve zaman alıcıdır. Organizasyon becerileri olmadan, bir işletme istemeden yasaları ihlal edebilir, üretkenlik azalabilir veya beklenmedik durumlar ve sorunlar için hazırlıksız olabilir. Girişimcilerin sürekli hokkabazlık yapması ve çoklu görev yapması gerekir, çünkü genellikle sahip, yönetici, muhasebeci ve satış elemanının şapkalarını giyerler.

İletişim esastır. Girişimciler potansiyel borç verenler, yatırımcılar, iş ortakları ve müşterilerle etkili bir şekilde iletişim kurabilmelidir. Er ya da geç, çoğu işletmenin büyümek için sermayeye ihtiyacı olacaktır. Girişimciler, bir sonraki adıma geçmek için gereken fonları almak için kredi verenlere veya yatırımcılara adım atmalıdır. Ve elbette, potansiyel müşterilerinizi ürününüzün veya hizmetinizin değeri konusunda ikna edemiyorsanız, işiniz başarısız olmaya mahkumdur.

Girişimci Özellikleri ve Becerileri

Ders Özeti

Ne öğrendiğimizi gözden geçirelim. Bir girişimci , yeni bir işe başlayan ve genellikle girişimi başlatmak için kendi parasını riske atan bir kişidir. Tanınmış girişimcilere örnek olarak Bill Gates, Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Pierre Omidyar, Arianna Huffington ve Caterina Fake sayılabilir. Başarılı girişimcilerin önemli özellikleri arasında risk alma , yaratıcılık , inisiyatif , problem çözme , organizasyon becerileri , iletişim ve bağımsızlık sayılabilir .

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir