Performans Değerlendirmelerinde Balanced Scorecard Yaklaşımı
Performans Değerlendirmelerinde Balanced Scorecard Yaklaşımı
0

Şirketler gelecekleri için hedefler ve vizyonlar belirler. Bu hedeflere ve vizyonlara ulaşmak için iş yöntemlerine ve araçlarına güvenmek zorundadırlar. Bu makalede, Balanced Scorecard adı verilen bu araçlardan birini öğreneceğiz.

Balanced Scorecard

Elif ile tanışın. Elif’in kozmetik ürünler yaptığı büyük bir şirketi var. İşteki beş yıldan sonra Elif şimdi 100’den fazla kişiyi istihdam ediyor. Personeli harika bir iş çıkarırken, Elif işçilerinin performansının şirketinin hedeflerine uygun olduğundan emin olmanın bir yolunu bulmak için uğraşıyor.

Elif’in aradığı şey Balanced Scorecard (Dengeli Puan Kartı). Bu da ne? Bir şirketin gerçek performansı öngördüğü ile daha iyi hizalamasına nasıl yardımcı olabilir?

Temel Tanımları

Bu konuya daha fazla dalmadan önce, bazı temel terimleri tanımlayalım. İlk olarak, Balanced Scorecard, bir şirketin performansı ve etkinliği kuruluşun amaç ve hedefleriyle eşleştirmesine yardımcı olan bir sistemdir. Aynı zamanda iletişimin geliştirilmesine ve şirketin vizyon ve stratejilerinin karşılanmasına yardımcı olur.

KPI’lar olarak da bilinen temel performans göstergeleri, bir şirketin büyümelerini anlaması ve yönetmesi için metriklerdir. Temelde bir şirketin ilerleme kaydedip ilerlemediğini görmek için belirli faktörlere (şirkete bağlı olarak farklılık gösteren) bakmasının bir yoludur.

Balanced Scorecard Perspektifleri

Balanced Scorecard kullanırken, ilerlemenin ölçülmesine rehberlik eden dört perspektif vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 1. Finansal perspektif : Yönetim, şirketin finansal refahını takip eder ve kaydını tutar. Bu perspektife ilişkin ölçütler arasında şirketlerin bütçede kalmasını ve kâr açısından iyi performans göstermelerini sağlamak yer alıyor.

2. Dahili iş süreci perspektifi : Bir sonraki perspektif, gerçek ticari faaliyetlerin izlenmesini içerir. Müşteri talebini karşılıyor muyuz? Üretken miyiz?

3. Müşteri perspektifi : Her şirket, bir müşteri mutlu değilse başka bir yere gideceklerini bilir. Metrikler, hedef pazarı ve hangi ürün veya hizmetleri aradıklarını tanımayı içerir.

4. Öğrenme ve büyüme perspektifi : Bu, eğitime odaklanan perspektiftir ve nasıl geliştirileceği üzerine fikirler. Bir şirketin verimli ve hedeflere ulaşmasını sağlamak için çalışanları eğitmek çok önemlidir. Metrikler, eğitimi finanse etmeye yardımcı olur ve hatta danışmanları ve öğretmenleri içerebilir.

Örnek

Şirketimize daha önce uygulanan perspektiflerin bir örneğine bakalım.

Finansal bir perspektifi göstermek için, diyelim ki Elif yıl için daha fazla kar elde etmek istiyor. Bunu yapmanın bir yolu maliyeti düşürmektir. Elif, ürünlerini sert plastik kaplar yerine kağıda sararak ambalajdan tasarruf etmenin bir yolunu belirledi. Bu, sonuçta masraflarını azaltmalı ve gelirini artırmalıdır.

Şimdi, iç iş süreci perspektifi için: Yeni ambalajlarını geliştirmek için şirketi, çevre açısından güvenli ve ürünleri taze tutan en iyi kağıt ürünleri türleri üzerinde araştırma yapacak. Bu, şirketin yeşil olma ve en yüksek kaliteyi sunma hedefiyle uyumlu olmasına yardımcı olur.

Elif’in güzellik malzemelerine müşteri perspektifinden bakarken Elif, müşterilerinin ürünleri fantezi plastik kap olmadan satın almaya devam etmelerini sağlamak için ürünlerini daha düşük bir fiyata sunacak. Bu yeni değişikliğe rağmen yorum kartlarını müşterilerinin ne kadar memnun olduğunu ölçmek için kullanabilir.

Son olarak, öğrenme ve büyüme perspektifi, Elif’i çalışanlarına her kozmetik parçanın nasıl düzgün bir şekilde paketleneceği konusunda eğitim sunmaya motive eder. Ayrıca her çalışanına teşvik olarak ücretsiz örnekler sunacak.

Makale Özeti

Balanced Scorecard bir şirket vizyonları ve hedefleri ile iş uygulamaları hizalamak için bir yoldur. Bu, bir şirketin büyümesini izleyebilmesi için anahtar performans göstergeleri kullanılarak yapılır. Bir şirketin hedeflerine ulaşmasına daha iyi yardımcı olmak için metrikleri kullanan dört perspektif vardır. Bu perspektifler finansal perspektif, iç iş süreci perspektifi, bir müşteri perspektifi ve bir öğrenme ve büyüme perspektifidir.

İlgili Akademik Makaleler:

 1. Çok boyutlu performans değerleme modelleri ve bir balanced scorecard uygulaması
 2. İşletmelerde performans ölçümünün önemi ve modern bir performans ölçme aracı olarak balanced scorecard
 3. Bir stratejik yönetim modeli olarak Balanced Scorecard
 4. Yönetim Muhasebesinin Performans Yönetimi Fonksiyonunda Geldiği Son Nokta: Balanced Scorecard (Ölçüm Kartı Tekniği)
 5. STRATEJİK İTTİFAK OLUŞUMUNDA TEMEL YETENEKLERİN ÖNEMİ: TARİŞ OPET STRATEJİK İTTİFAKI BALANCED SCORECARD ÖRNEĞİ.
 6. Strateji Odaklı Performans Ölçüm Sistemi:
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir