Kitlesel Pazarlama Nedir? – Tanım, Avantajlar ve Örnekler
Kitlesel Pazarlama Nedir? - Tanım, Avantajlar ve Örnekler
0

Kitlesel pazarlama, bir ürün, mal veya hizmetin mümkün olduğunca çok insana hitap etme beklentisiyle çok çeşitli kitlelere reklamı veya tanıtımıdır. Bu makalede, kitlesel pazarlamanın ne olduğunu ve avantajlarını öğreneceksiniz.

Kitlesel Pazarlama Nedir?

Kitlesel pazarlamanın ne olduğunu bilmek için önce pazarlama kavramını anlamalısınız. Satın aldığınız son ürünü düşünün. Şimdi bu satın alma işlemini gerçekleştirirken sizi neyin etkilediğini düşünün. Büyük olasılıkla, bu satın alma işlemini yapma isteğinizi artıran bir reklam veya bir tür reklam gördünüz. Bu bir pazarlama örneğidir.

Şimdi, dünyanın en popüler ürününü düşünün. Bu şirketin logosunu ve / veya ürününü hafta boyunca nerede ve kaç kez gördünüz? Muhtemelen bir reklamda, reklam panosunda, bir arkadaşınızın arabasındaki bir çıkartmada veya en sevdiğiniz spor takımının stadyumunda görmüşsünüzdür. Bu şirketin logosunu veya ürününü o kadar çok kez gördünüz ki sayılamayacaksınız. Bu kitlesel pazarlamaya bir örnektir. Kitlesel pazarlama, bir ürünün, malın veya hizmetin mümkün olduğunca çok kişiye hitap etme beklentisiyle çok çeşitli kitlelere reklamı veya tanıtımıdır.

Kitle Pazarlaması Neden Önemlidir?

Bir şirketi başarılı kılan, müşteri üretme yeteneğidir. Genel olarak, bir şirket ne kadar çok müşteriye sahip olursa o kadar başarılı olur. İnsanlar ürününüzün var olduğunu bilmelidir. Ürününüzü kimse bilmiyorsa, kimse ürününüzü veya hizmetinizi satın alamaz. Bu, başarılı bir işi sürdürebilmenizi engelleyecektir.

Kendinize bir soru sorun.  Bir şirketin ürününün mümkün olduğunca fazla kişi tarafından tanınması için ne yapar? Evet – kitlesel pazarlama. Tipik olarak, her şirketin bir pazarlama stratejisi vardır ve ürünü hakkında ne kadar çok kişi bilirse o kadar iyidir.

Örneğin, giyim hatlarını başlatmaya karar veren iki giyim şirketi var. Onlara Giyim Şirketi A ve Giyim Şirketi B adını vereceğiz. Giyim Şirketi A, reklam vermek için belirli bir kız öğrenci yurdunun yakınındaki posterleri asarak giyim hattını bir üniversite kampüsünde bir kız yurtlarına tanıtmak için yaratıcı ve göz alıcı bir pazarlama planı geliştirdi.

Rakip Giyim Şirketi B de yaratıcı ve dikkat çekici bir pazarlama planı geliştirdi. Planını oluştururken, kampüsün her tarafına posterler yerleştirerek, arabalara el ilanları koyarak ve okul gazetesine bir reklam yerleştirerek giyim hattını aynı kolej kampüsünde pazarlamaya karar verdi. Planı sadece kampüsteki kız yurtlarına hitap etmek yerine, bağlılığından bağımsız olarak kampüsteki her öğrenciye hitap etmek için kitlesel bir pazarlama kampanyası başlatmaktır.

Giyim Şirketi B, sadece belirli bir kız yurtlarına itiraz etmek isteyen Giyim Şirketi A’nın aksine, ürününü kampüsteki her öğrenciye tanıtarak kitlesel pazarlama örneği sergiledi. Giyim Şirketi B, daha büyük bir kitleye ulaşarak satış potansiyelini artırdı.

Kitlesel Pazarlamanın Faydası

Birçok pazarlama şekli olmasına rağmen, doğru uygulandığında kitlesel pazarlama çok faydalı olabilir. Bunun yararı, ürününüze, hedef pazarlama gibi diğer pazarlama biçimlerinin aksine daha geniş bir kitleye hitap etme yeteneği kazandırmasıdır. Hedef pazarlama, bir ürünün bir kitlenin belirli bir segmentine reklamını yapmak anlamına gelir.

Örneğin, az önce tartıştığımız senaryoda, Giyim Şirketi B popüler olacak ve Giyim Şirketi A’dan çok daha hızlı bir kitleye sahip olacak. Neden? Çünkü B Giyim Şirketi kitlesel pazarlama prensiplerini, ürününü kampüsteki tüm öğrencilere tanıtmak ve ürününü sadece ürününü tanıtmak suretiyle hedef pazarlama yaklaşımı benimseyen Giyim Şirketi A’nın aksine okuldaki herkesin önüne koyarak uygulamaktaydı.

Makale Özeti

Bir işletme için, ürününüz hakkında ne kadar çok kişi bilirse, o kadar çok müşteriye sahip olursunuz. Bunu başarmanın en iyi yollarından biri kitlesel pazarlamadır. Kitlesel pazarlama, bir ürünün, malın veya hizmetin mümkün olduğunca çok kişiye hitap etme beklentisiyle çok çeşitli kitlelere reklamı veya tanıtımıdır. Birçok pazarlama şekli olmasına rağmen, kitlesel pazarlama size daha geniş bir kitleye hitap etme yeteneği verir ve markanızı daha fazla kişi tarafından daha tanınabilir hale getirmede çok etkilidir. Bu pazarlama türü, hedef pazarlamasından farklıdır. Bu, bir ürünü kitlenin belirli bir segmentine tanıtmak anlamına gelir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir