Doğrudan Maliyet Nedir ? – Tanım, Formül ve Örnekler
Doğrudan Maliyet Nedir ? - Tanım, Formül ve Örnekler
0

Bu ders doğrudan maliyet kavramını açıklar. Derse nasıl hesaplandıkları da dahildir. Ayrıca doğrudan maliyet örneklerini inceleme şansınız olacak.

Doğrudan Maliyetler Nelerdir?

Doğrudan maliyetler, bir şirketin bir projenin veya bir departmanın faaliyetleri ile doğrudan ilişkili olan giderleridir. Doğrudan maliyetleri analiz etmek önemli bir faaliyettir. Önemlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Yöneticilerin projelerin kârlı olup olmadığını
 • Masrafların bir departmana karşı bir departman için uygun olup olmadığını
 • Bir projeyi doğrudan yönetmenin dış kaynaklardan daha uygun maliyetli olup olmadığını

anlamasına yardımcı olur.

Her bütçe grubunun maliyetini analiz edebilmek, özellikle bütçe kesintileri gerektiğinde veya maliyetleri kısmanın yollarını ararken önemlidir. Her gruba bakarak yönetim, şirket performansı üzerinde en az olumsuz etki yaratılarak kesilebilecek giderleri arayabilir.

Doğrudan Maliyet Türleri

Doğrudan maliyetlerin kullanılmasının iki temel yolu vardır.

Birincisi, bir ürünün üretim maliyetlerini hesaplamaktır. Satılan malların maliyeti (SMM), bir ürün oluşturmak için kullanılan tüm malzemelerin miktarı, bir ürün üzerinde çalışan çalışanların işçilik maliyetleri, ürünü oluşturmak için gereken alan, paketleme maliyetleri, üretimde kullanılan yardımcı programlar ve ekipman kullanın. Tüm bu giderler, bir ürün oluşturmanın maliyetini hesaplamak için birlikte eklenir. Bir ürünün maliyetini anlamak, kârlı bir satış fiyatı oluşturmak ve ürünün para kazanmasını sağlamak, para kaybetmemek için hayati önem taşır.

Doğrudan maliyetlerin kullanılmasının ikinci yolu, bir departmanın veya bir bölümün işletme giderlerinin hesaplanmasıdır. Bir departmanın maruz kalabileceği doğrudan maliyetler, departman çalışanları için bordro, ekip üyeleri için ofis veya çalışma alanı, eğitim giderleri, bir departmanın katıldığı seyahat ve eğlence masraflarını ve her departmanla özel olarak ilişkili diğer masrafları içerir.

Doğrudan Maliyetlere Örnekler

Doğrudan maliyetleri daha iyi anlamamıza yardımcı olacak birkaç örneğe bakalım.

İlk örnekte, büyük bir işletme için gönderim yöneticisisiniz. Sizin sorumluluğunuz, masrafların doğru departmana tahsil edildiğinden emin olmak için nakliye masraflarını düşürmektir. Gönderim maliyetlerini düzenlemeye başladığınızda, birkaç şirket bölümü için gönderilmesi gereken posta ve paketlerinizin olduğunu fark edersiniz: yönetim, muhasebe, pazarlama, satış ve işlemler. Yönetici olarak, maliyetleri daha da düşürmek sizin sorumluluğunuzdadır.

Her departmana gönderim bedeli kaydedilerek, her bir bölümün işletme giderleri doğru bir şekilde raporlanır. Nakliye masrafları bir genel hesaba tek bir miktar olarak götürülürse, her bir departmanın ne kadar nakliye ve posta yaptığını ve her birinin toplam nakliye masraflarının ne kadarından sorumlu olduğunu bilmenin bir yolu olmazdı.

İkinci örneğimizde, bir kahve dükkanı sahibisiniz. Mağazanızda taze hamur işleri satmak için bir fırsat görüyorsunuz ve bunun karlı bir iş olup olmadığını bilmek istiyorsunuz. Hamur işlerinden para kazandığınızdan emin olmak için maliyetleri takip etmek önemlidir. Hamur işlerini yaparken, pişmiş ürünler için satın alınan ürünleri dikkatle takip ediyorsunuz. Hamur işlerini hazırlamak için gereken ek bordro, ekipman ve yardımcı programlar, fırınlanmış malların doğrudan maliyeti olarak yakından takip edilir ve muhasebeleştirilir.

İlk aydan sonra, pişmiş malların onları hazırlamaktan daha fazla para getirdiğini fark ediyorsunuz ve insanlar sunduğunuz şeyin daha fazla farkında olduklarında talebin artacağını hissediyorsunuz. Doğrudan maliyetleriniz çok net bir şekilde izlendiğinden, akıllı ve kârlı bir iş kararı verebildiniz.

Doğrudan Maliyetlerin Hesaplanması

Bir ürünün doğrudan maliyetlerini hesaplamak için, bu ürünün yaratılması sonucunda ortaya çıkan her masraf dahil edilmelidir. Bu, malzemeleri, ekipman kullanımını, bordro, ofis veya depo alanını ve şirketin ürünü oluşturduğu için özel olarak sahip olduğu diğer maliyetleri içerir.

Bir departmanın doğrudan maliyetlerini hesaplamak için, personel maaşları ve ödenekleri, ofis alanı, ofis malzemeleri, grubun seyahat ve eğlence ve bu bölümle ilişkili diğer tüm masraflar gibi, o departmanın işletilmesi için geçerli olan giderler dahil edilmelidir. iş aktiviteleri.

Makale Özeti

Doğrudan maliyetler, belirli bir departmana veya projeye bağlı giderlerdir. Doğrudan maliyetler, projelerin kârlı olmasını ve departmanların verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak ve projelerin devam edip etmemesi veya tekrarlanması gerekip gerekmediğini belirlemek ve projeleri dışarıdan tedarik etmenin veya şirket içinde yönetmenin daha uygun maliyetli olup olmadığını analiz etmek için hesaplanır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir