1. Anasayfa
 2. Sosyal Psikoloji

Aşırı Düzenleme Etkisi: Tanım ve Örnekler

Aşırı Düzenleme Etkisi: Tanım ve Örnekler
Aşırı Düzenleme Etkisi: Tanım ve Örnekler
0

Aşırı düzenleme etkisi, bir kişinin zaten içsel olarak gerçekleştirmeye motive olduğu bir davranıştan sonra dışsal bir ödül verildiğinde ortaya çıkar. Bu makaledeki örneklerden aşırı düzenleme etkisi hakkında daha fazla bilgi edineceğiz.

Aşırı Düzenleme Etkisinin Tanımı

Bir lisansüstü psikoloji programında öğrenci olduğunuzu varsayalım. İnsanlara yardım etmekten ve işinizi çok tatmin edici bulmanızdan gerçekten keyif alıyorsunuz. Eğitiminizin son yılında, yerel bir danışma merkezinde ücretsiz bir staja kabul ediliyorsunuz. Herhangi bir ücret almasanız bile, her gün elinizden gelenin en iyisini yapmaya motive olursunuz çünkü işinizi seviyorsunuz ve insanlara gerçekten yardım ediyorsunuz.

Mezun olduktan sonra, staj yaptığınız yerel danışmanlık merkezi size ağır bir maaşla ücretli bir iş sunuyor. Orada birkaç hafta çalıştıktan sonra, artık işinize gelmiyorsunuz çünkü insanlara yardım etmekten hoşlanırken; bunun yerine işinizi ‘iş’ olarak görmeye başlıyorsunuz. Danışmanlık merkezindeki çalışmanız bir amaç için bir araç haline geliyor. Bu, aşırı düzenleme etkisinin bir örneğidir.

Staj için ödeme almadığınızda, işinizi yapmak için özünde motive oldunuz. Başka bir deyişle, danışma merkezinde çalıştınız, çünkü keyif aldınız. Bir şey yaptığımızda, hoşlandığımız için ve dışsal bir ödüle gerek olmaksızın özünde motive oluruz.

Ücretsiz stajınız ücretli bir iş haline geldiğinde, dışsal olarak motive oldunuz. Aldığınız maaş nedeniyle işinize başladınız. Bir şey yaptığımızda, para veya övgü gibi dışsal bir ödül beklediğimiz için, dışsal olarak motive oluruz.

Aşırı düzenleme etkisi, bazı dışsal ödüllerle bir kişinin içsel motivasyonunda bir azalmaya yol açtığında ortaya çıkar. Daha önceki örnekte, aslında özünde motive oldunuz. Bununla birlikte, size bir maaş (dışsal bir ödül) verildiğinde, içsel motivasyonunuz azalmaya başladı. İş performansınız, başkalarına yardım etmekten zevk almanız değil, maaşınızla motive oldu.

Aşırı düzenleme etkisi gerçekleştiğinde, içsel motivasyona geri dönmek mümkün değildir. İşiniz maaşınızı ödemeyi bırakmış olsaydı, sadece zevk aldığınız için çalışmaya geri dönemezdiniz. Bunun yerine, iş performansınız düşer ya da maaş aldığınız yeni bir iş bulmaya çalışırdınız.

Aşırı Düzenleme Etkisinin Diğer Örnekleri

 • Tarık, 12 yaşından küçük ve yüksek basketbol takımında oynayan biridir. Sporu sevdiği ve takım aktivitelerinden hoşlandığı için Tarık zamanla gerçekten iyi bir basketbol oyuncusu haline geldi ve yetenekleri için çok sayıda kupa ve tanınma aldı. Sonuç olarak, Tarık basketbol oynamayı sevdiği için değil, övgü almak ve öğrenciler arasındaki popülerlik durumunu korumak için basketbol oynamaya devam etti.
 • Betül, okumayı seven 16 yaşında bir kızdır. Ebeveynleriyle birlikte okuduğu bir kitabı her tartıştığında, onu okuma becerileri için övdüklerini fark eder. Babası ayrıca ona okuduğu her beş kitap için küçük bir hediye alır. Betül’ün okuma sevinci zamanla azalmaya başlar. Betül, ebeveynlerinden övgü ve babasından hediyeler almak için okumaya devam eder. Babası hediyelerini vermeyi bıraktığında ve Betük artık övülmediğinde zamanla kitap okumayı bıraktı.

Makale Özeti

Aşırı düzenleme etkisi, dışsal bir ödülün sunulduğunda, bir şey yapmak için içsel motivasyonunuz azaldığında ortaya çıkar. Genellikle başarılı olmak için içsel motivasyonla başlarız, çünkü zevk alıyoruzdur. Bununla birlikte, bir şeyler yaparken dışsal motivasyon yaşamaya başlıyoruz, çünkü dışsal bir ödül bekliyoruz. Ödüllerinden dolayı bir etkinlik gerçekleştirmeye başladığımızda, ödülün kaldırılması artık etkinliği gerçekleştirmemize neden olacaktır. 

Daha Fazla Oku:

İstemsiz Duyusal İfade Bozukluğu : Patolojik Gülme ve Ağlama Belirti ve Tedavisi

Benlik Nedir? – Yönetici ve Örgütsel İşlevler ve Toplumsal Cinsiyet ve Kültürel Farklılıklar

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir