1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Dijital Pazarlama Stratejileri ve Koronavirus

Dijital Pazarlama Stratejileri ve Koronavirus
Dijital Pazarlama Stratejileri ve Koronavirus
0

Son birkaç ayda haberlere hâkim olan tek bir şey var: Koronavirus. COVID-19 olarak da bilinen bu küresel salgın 195 ülkede beş yüz binden fazla kişiye bulaştı. Avustralya’da 1.500’den fazla onaylanmış COVID-19 vakası vardır (25 Mart 2020’de olduğu gibi). Ülkemizde ise 5.000 vaka var 28 Mart itibariyle. Şehirlerin kilitlenmesine, pazarların çökmesine, fabrikaların ve ofislerin operasyonları durdurmasına ve tüm dünyadaki günlük yaşamın durmasına neden oldu.  

Önümüzdeki birkaç ay içinde, işletmeler gibi bireyler de COVID-19’un etkilerinden büyük ölçüde etkilenecekler. İşletmeniz hayatta kalabilir mi? Artık dijital stratejiniz her zamankinden daha fazla işinizi yapabilir veya bozabilir. İşte dijital pazarlama stratejileri ve Koronavirus rehberiniz .

Koronavirüsten Hangi İşler Etkileniyor? 

 • B2B Şirketleri – İşletmeden işletmeye, ağlar ve ilişkiler kurmak için ticari fuarlar, sergiler vb. yüz yüze trafiğe güvenir.  
 • Dijital Olmayan Yerel İşletmeler – Dijital çağda doğan ve büyüyen işletmeleri takip etmekte zorlanan eski işletmeler

Küçük Yerel İşletmeler – Küçük yerel işletmeler yeni müşterilerinin çoğunu ağızdan ağıza gibi geleneksel başvuru yöntemleriyle alırlar.

Büyük şirketler Avustralya’daki Koronavirüs’ün gazabını da hissedecekken; sigortaları ve diğer güvenlik ağları hayatta kalmalarını sağlayacaktır. Bu nedenle, hiç kuşkunuz olmasın, bu küresel salgının büyük meydan okuması küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından hissedilecektir.

Avustralya’da İşletmenizin Hayatta Kalmasının Anahtarı: Dijital Pazarlama

Dünya durma noktasına geldi. Bununla birlikte, Avustralya’daki ve dünyadaki işletmelerin, bu hayatta kalabilecekleri sürece zorlamaya devam etmeleri gerekiyor.

Bunlar belirsiz zamanlar olduğundan gittikçe daha fazla işletme dijital kanallara yöneldi; ve iyi bir nedenle. Akıllı işletme sahipleri, böyle bir kriz sırasında rekabetçi kalabilmek için web sitelerini başlatmaları veya güncellemeleri, yeni e-ticaret kanalları kurmaları, sosyal medya kampanyaları başlatmaları, SEO stratejilerini güçlendirmeleri ve dijital pazarlama stratejilerini geliştirmeleri gerektiğini anlıyorlar.

Müşteriler evlerinde sıkışıp kalabilir; ama hiçbir yere gitmediler. Kazanmak istiyorsanız, bu küresel salgın hastalığa rağmen müşterilerinize ulaşmalısınız. İyi haber şu ki, onları nerede bulacağınızı tam olarak biliyorsunuz: çevrimiçi.  

Bazı dijital pazarlama stratejileri

Coronavirus Salgını Sırasında Dijital Pazarlama Stratejilerinden Bazıları

1. Müşterilerinizle bağlantı kurun.  

Kelimenin tam anlamıyla, enfekte olsun ya da olmasın, herkes COVID-19’dan etkilenir. Yaşamlarımız, yaşam tarzımız ve geçim kaynağımız dengede duruyor. Bu, insanlarla check-in yapmak, biraz empati göstermek ve mümkün olduğunda yardım sunmak için mükemmel bir fırsat sunar. Burada anahtar gerçek ve fırsatçı olmamalıdır. Satış yapmadığınız zamanlarda bile, orijinal bağlantılar markanızın öne çıkmasına yardımcı olur; ve insanlar onlara gösterdiğiniz hassasiyeti asla unutmayacaklar. Sosyal medya aracılığıyla onlarla bağlantı kurun ve gıda bankası bağışları vb.

2. Çevrimiçi görünürlüğünüzü sağlayın.

İnsanlar evlerine yapıştı, ergo, çevrimiçi. Arama trafiği son birkaç hafta içinde arttı ve sadece yükselecek. İşletmenizin görünür olmasını ve arama motorlarının sonuç sayfasının en üstünde yer almasını sağlamak için güvenilir SEO Sydney uzmanlarınıza danışın.

3. Tıklama Başına Ödeme reklamlarını deneyin.

İnsanların ekran süreleri son birkaç haftada katlanarak arttı. Artık hedef müşterilere ulaşmak için PPC reklamcılığını denemek için harika bir zaman. Ayrıca, PPC maliyetleri düşüktür ve daha da düşecek şekilde ayarlandığından, ucuza reklam vermek için mükemmel bir fırsattır.

4. SEO stratejinizi takip edin.

Google’ın arama sonuçları sayfasının ilk sayfasındaki bu göze çarpan nokta her zamankinden daha önemli. Bu nedenle, sitenizin ve içeriğinin her gün optimize edilmesi gerekir, aksi takdirde toprak ve gelir kaybedersiniz. SEO Sydney uzmanları şimdi SEO kampanya yavaşlatmak için zaman değil katılıyorum; daha ziyade hızlandırmanın zamanı geldi. Defne üzerinde oturmayın.

5. Özel bir teklif oluşturun.

Hayat iptal edilmiş olabilir ama insanlar hala insanlar. Birçoğu çevrimiçi, indirimlere ve fırsatlara göz atıyor. Özel indirimler ve promosyonlar sunmak veya sadık müşteriler için katma değer vermek, ne kadar küçük olursa olsun, sadece gelirinizi korumakla kalmayacak; müşterilerinizle etkileşim kurmak da harikadır.

6. Yerel SEO yatırım.

Topluluk karantinaları ve kilitlenmeleri sırasında, insanlar evlerini sadece temel amaçlarla terk ederler. Ve yaptıklarında çok uzaklara seyahat etmiyorlar. Önemli hizmet ve malzemeler için alışveriş yaparken, “yakınım” ne olursa olsun müşterileri alır. Müşterilerinizin yerel SEO stratejileri aracılığıyla sizi kolayca bulabildiğinden emin olun.  

7. Esnek olun.

Bunlar düzensiz zamanlardır ve her iş esnek olmalıdır. Örneğin, zorunlu olmayan faaliyetler durdu, neden çevrimiçi olmasın? Bir spor salonu çevrimiçi egzersiz seansları sunabilir. Bir diş hekimi çevrimiçi konsültasyon sağlayabilir. Müzik öğretmenleri ve diğer öğretmenler çevrimiçi dersler ayarlayabilir. Şimdi tek ihtiyacınız olan biraz yaratıcılık ve sosyal medya kampanya stratejisini tekmelemek.

8. Kullanıcının deneyimine odaklanın.

UX çok önemli. Web siteniz müşterilere harika bir deneyim sunuyorsa, kalma ve satın alma olasılıkları daha yüksektir. Profesyonelce yapılan bir web sitesi, net bir harekete geçirme çağrısına sahiptir, satın almak için pürüzsüz bir yol harika bir kullanıcı deneyimi sunar.

9. Hassas reklam verin.

Belki de Coronavirus salgını sırasındaki en önemli dijital pazarlama stratejilerinden biri reklam yaparken hassas olmaktır. Reklamları askıya almayın, reklamları uygun yerlere yerleştirin. Reklamlarınızın pandemi hakkında bilgi sağlayan ve pandemi ile ilgilenen web sitelerine değil, içeriğe yerleştirildiğinden emin olun.

10. Açık ve dürüst bilgi verin.

İşletmenizin virüs ve etkileriyle nasıl başa çıktığı hakkında müşterilerinize güncel, açık ve dürüst bilgi verin. Sitenizdeki SSS’leri güncelleyin ve daha fazla bilgi alabilecekleri güvenilir ve güvenilir kaynaklara bağlantılar sağlayın.

Yaşam, bildiğimiz gibi, iptal edildi. Dijital pazarlama stratejileri ile Coronavirus’un patlak vermesi sırasında işletmenizin hayatta kalmasını sağlayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir