1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Dijital Pazarlama: Tanımı, Stratejileri ve Örnekleri

Dijital Pazarlama: Tanımı, Stratejileri ve Örnekleri
0

Bu makale dijital pazarlama hakkında genel bir çerçeve sunmaktadır. Temel özelliklerini, uygulanmasında kullanılabilecek medya ve stratejileri keşfedeceğiz.

Pazarlamanın Temelleri

“Bırak parmaklarını yürüyüş yapsın.” Bu sloganı duydun mu? 30 yaşından küçükseniz, şansınız yoktur. Bu slogan, insanları aradıkları her şeyi sağlayacak bir iş bulmak için telefon defterlerinin Sarı Sayfalarını kullanmaya teşvik etti. Örneğin, bir diş hekimi arıyorsanız, Sarı Sayfalara gidip bölgenizdeki diş hekimlerinin bir listesini bulacaksınız. İşletmeler Sarı Sayfalarda da reklam verebilir. O günler gitti; insanlar ihtiyaç duyduklarını satan bir işletme bulmak için Sarı Sayfalara bakmazlar. Peki, işletmeniz hakkında nasıl bilgi edineceksiniz? Müşterilerinize yaşadıkları yere ulaşmak zorunda kalacaksınız; ki çevrimiçi yaşıyorlar. Bu, dijital pazarlama konusunda bilgili olmanız gerektiği anlamına gelir.

Dijital pazarlama, tıpkı diğer pazarlama biçimleri gibi, ürünlerin tanıtımını yapmak, marka oluşturmak, potansiyel müşteriler geliştirmek ve müşterilerinizin ilgisini çekmekle ilgilidir. Aradaki fark, dijital pazarlamanın çevrimiçi gerçekleşmesidir. Dijital pazarlama, internetten pazarlama, e-üretkenlik, e-ticaret, interaktif pazarlama ve e-pazarlama olarak da bilinir. Dijital pazarlama insanları, süreçleri ve teknolojiyi bütünleştirir.

Pazarlamanın Temelleri

Pazarlama Medyası

Çevrimiçi yaşamak veya teknolojiyi kullanmak ne anlama geliyor? Müşterilerimizin onları görme olasılıklarının daha yüksek olduğu ve onlarla etkileşim kurma fırsatının olduğu pazarlama faaliyetlerimizi yapmak istiyoruz. Günlük yaşamlarında kullandıkları cihazlara erişmelerini istiyoruz.

Dijital pazarlama faaliyetlerimizi mevcut veya potansiyel müşterilerimize ulaştırmak için kullanabileceğimiz bazı medya örnekleri. İnternet, bir web sayfası veya blog aracılığıyla müşterilere pazarlamak için kullanılabilir. Sosyal medya, Facebook, Twitter veya Instagram gibi siteler aracılığıyla uygulanabilecek başka bir dijital pazarlama biçimidir. Pazarlamacılar ayrıca akıllı telefon, aptal telefon ve tablet aracılığıyla müşterilere erişerek cep telefonlarını pazarlayabilirler. Elektronik reklam panoları başka bir dijital pazarlama mağazası sunuyor. Bunlar hastanelerdeki bekleme odalarında, doktor ofislerinde ve okul koridorlarında bulunur.

Pazarlama Medyası

Dijital Pazarlamanın Temel Özellikleri

Hangi medyayı kullanırsak kullanın, izlememiz gereken bazı temel kurallar vardır:

 • İlgi çekici ve duyarlı bir web sitesi oluşturun.
 • Müşterileri geri bildirim sunmaya teşvik eden güçlü bir sosyal varlığa sahip olun.
 • Müşterilerinizin ihtiyaç duyduğu temel bilgileri sağlayan zamanında ve alakalı içeriği görüntüleyin.
 • Hareket ettikten çok sonra müşterilerin zihninde kalan etkileyici görseller oluşturun.

Ve işte bir bilgi:

 • Müşterileri rahatsız etmeyin. Pazarlama faaliyetlerinizi, müşterileri gerçekten boğacak kadar üstüne gitmeyin.

Unutmayın, ana hedefimiz müşterilerimizi olumlu bir şekilde meşgul etmek. Müşteri sürecin merkezindedir ve müşterinin ihtiyaçlarını karşılayabileceğimize dair daha net bir anlayışa sahip olabilmemiz için bizimle iletişim kurması için bir fırsat yaratmak istiyoruz.

Dijital Pazarlama Stratejileri

Bu harika, dijital pazarlama için kullanabileceğimiz araçlarımız ve uymamız gereken bazı kurallarımız var, ancak dijital pazarlama planı oluşturmaya nasıl gidebiliriz? Hemen hemen başka bir pazarlama kampanyası geliştirdiğiniz gibi.

İlk önce, bir hedef belirlemeniz gerekir. Tüm pazarlama faaliyetlerinde olduğu gibi, ne yapmak istediğinizi bilmeniz gerekir. Yeni bir ürün hakkında bilgi almak ister misiniz? Müşterilerin mevcut bir ürün hakkında ne düşündüklerini öğrenmek ister misiniz? Pazarlama planınızın hedefine karar verin, çünkü bu hangi medyayı kullanacağınızı ve nasıl kullanacağınızı belirleyecektir. Örneğin, hedefiniz müşterilere sunduğunuz yeni bir ürün hakkında bilgi vermekse, web sitenizde bu ürünle ilgili bilgileri paylaşabilir, Facebook sayfanızda ücretsiz denemeler sunabilir ve mevcut müşterilere istediğinizi bildiren kısa mesajlar gönderebilirsiniz. ürün hakkında geribildirim.

Dijital Pazarlama Stratejileri

Daha sonra, müşterinizin ürününüzün nihai satın alımına kadar var olduğunu ilk kez fark ettikleri andan itibaren izlemesi için net bir yol sağlayan bir pazarlama hunisi oluşturun. Her adımda müşterinin bir sonraki adımın nereye gideceğini açıkça görebildiğinden emin olun.

Şimdi, iletişim bilgileri için bir talep olan bir eylem çağrısı geliştirme zamanı. Pazarlama dönüşüm huninizde, müşterinin satın almasa bile iletişim bilgilerini hala alabileceğiniz bir nokta olmasını istersiniz. Bu, olası satışlar geliştirmenize olanak tanır.

Ayrıca, müşteriyi pazarlama dönüşüm huninize yönlendirmenin bir yolu olan etkili bir olası satış mıknatısı oluşturmanız gerekir. Temel olarak, bir kurşun mıknatıs potansiyel müşterilere iletişim bilgileri karşılığında verdiğiniz bir rüşvettir. Bunun bir örneği, belki Facebook’ta ürününüzle ilgili bir şey olan ücretsiz bir çevrimiçi video sunmak olabilir. Teklif sırasında e-posta adreslerini soruyorsunuz. Şimdi, ürününüzle ilgili bir şeye en azından biraz ilgi gösteren bir irtibat kişiniz var.

Özel fırsatlara sahip müşterilere kısa mesaj göndermek için kısa mesaj servisi (SMS), ses ve video klip içeren multimedya mesajlaşma servisleri (MMS), hatta geri arama ve birisi beklemede olduğunda mobil zil sesleri beklemede; onlara bir mesaj ver. E-kitaplarda, optik disklerde ve oyunlarda pazarlama fırsatları da vardır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir