1. Anasayfa
 2. Örgütte Liderlik

Bürokratik Liderlik Teorisi Nedir? Felsefesi ve Özellikleri

Bürokratik Liderlik Teorisi Nedir? Felsefesi ve Özellikleri
Bürokratik Lider Teorisi Nedir? Felsefesi ve Özellikleri
0

İnsanların bürokratik sistemden ve sistemlerin nasıl yavaş işlediğinden şikayet ettiklerini duyabilirsiniz, ama nedenini biliyor musunuz? Bu makale bürokratik liderlik özelliklerini açıklar. Bürokratik liderliğin işletmeleri geliştirmek için nasıl kullanılabileceğini öğrenin.

Kitabına uygun felsefesi

Birinden ‘kitabına uygun’ bir şeyler yapmasını beklediğiniz belirli zamanlar vardır. Örneğin, gökyüzünden atlayışa başlamadan önce paraşütünüzün ‘kitabına uygun’ şekilde hazırlandığından emin olmak istersiniz. Aynı şekilde, dövmeci çiziminizi ‘kitabına uygun’ takip etmesini istersiniz. Tamircinizden sorununuzu ‘kitabına uygun’ çözmesini de bekleyebilirsiniz.

Gerçek şu ki, insanlardan ‘kabına uygun’ yapılmasını beklediğimiz birçok şey var ve bazılarımız için bu, başkalarının kitap tarafından yönetilmesi anlamına geliyor.

Bürokratik Lider

‘Kitabına uygun’ yönetim felsefesini takip eden birine bürokratik lider denir, ilk kez 1947’de Max Weber tarafından geliştirilen bir stil. Kurallara, politikalara ve prosedürlere titizlikle uymak bürokratik liderin yaşadığı şeydir.

Herhangi bir nedenle bürokratik lider, danışılması gereken resmi kuralların, politikaların veya prosedürlerin olmadığı bir durumla karşılaşırsa, müdüründen tavsiye isteyecektir. Bürokratik liderin yapmak istediği son şey, bunun örgüt için doğru karar olduğunu bilmeden karar vermek. Sonuç olarak, kararlar tipik olarak yavaş ilerler ve problemleri çözmek için yeni yollar keşfetmeye yer olmadığı için problem çözme için rutin yöntemler uygulayarak örgütün ilkelerine bağlı kalmayı sağlarlar.

Bürokratik liderler, çalışanlarının örgütteki resmi rolleri ve kendilerine verilen yetki nedeniyle uyguladıkları normatif düzenlemelere uymalarını bekler. Bürokratik lidere uyan çalışanlar genellikle ödüllendirilir.

Örgütlerde Bürokratik Liderlik

Bürokratik liderlik, bir nükleer enerji santralinde, bir karakolda, bir bankada veya büyük miktarlarda parayla ilgilenen başka bir finans kurumunda beklediğiniz gibi ciddi risklerin olduğu örgütlerde faydalıdır.

Aynı şekilde bürokratik liderler, çalışanların bir üretim tesisinde görecekleriniz gibi rutin görevleri yerine getirdikleri örgütlerde etkilidir.

İster güvenlik ister verimlilik olsun, bürokratik liderler, bu tür örgütlerde en üst düzeyde uyumu sürdürmek için çalışan belirgin ve katı bir liderlik tarzı sağlar. Bürokratik liderliğin başarısız olabileceği yerler, değişime uyum sağlaması ve düzenli olarak risk alması gereken kuruluşlardadır. Bazıları bürokratik liderlerin örgütlerde yaratıcılığı, yeniliği ve esnekliği engelleyerek şirketin hedeflerine ulaşmasını engelleyebileceğine inanılmaktadır.

Bürokratik liderliği daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için bu örneğe bir göz atalım. Ali, BMX adında bir üretim şirketinin başkanıdır. Kalite, verimlilik ve güvenliğin önceliklerinin başında olduğuna karar verdi. Çalışanlarının aynı sayfada olmasını sağlamak için Ali bürokratik liderlik tarzını benimsedi. Ali, bisiklet montajını çevreleyen önemli güvenlik sorunları – özellikle çocuklar tarafından kullanılacak bisikletler – ve ayrıca bisiklet montajının rutin doğası nedeniyle bürokratik liderlik için mükemmel bir yer olduğuna inanmaktadır.

Bürokratik bir lider olarak Ali, her çalışanına bisiklet montaj sürecinde görevlerini nasıl yerine getireceği konusunda standart bir prosedür sunar. Bisikletler, montaj hattından aşağı doğru hareket ederken parça parça bir araya getirildiğinden Ali, her bir istasyona görevlerini nasıl tamamlayacaklarına dair kesin talimatlar vererek, her bisikletin yüksek kalite ve verimlilikle tamamlanacağından emin olabilir. Ali, koyduğu standartlarda herhangi bir sapma fark ederse, süreci olması gereken yere geri getirmek için düzeltici önlemler alacaktır. Standardı sürekli koruyan çalışanlar ödüllendirilir.

Makale Özeti

Hadi gözden geçirelim. Bürokratik liderlik ilk olarak 1947’de Max Weber tarafından tanımlanmıştır . Kurallara, politikalara ve prosedürlere titizlikle uyulması bürokratik liderin en belirleyici özelliğidir. Kararlar genellikle yavaş ilerler ve problem çözme için rutin yöntemler uygulayarak kuruluşun ilkelerine bağlı kalmayı sağlarlar.

Bürokratik liderlik, çalışanlarının örgütteki resmi rolleri ve kendilerine verilen yetki nedeniyle uyguladıkları normatif düzenlemelere uymalarını bekleyen teoridir. Bürokratik lidere uyan çalışanlar genellikle ödüllendirilir. Bürokratik liderlik, ciddi risklerin olduğu organizasyonlarda ve çalışanların rutin görevleri yerine getirirken yararlıdır. Bürokratik liderliğin başarısız olabileceği yerler, değişime uyum sağlaması ve düzenli olarak risk alması gereken kuruluşlardadır. Bazıları bürokratik liderlerin organizasyonlarda yaratıcılığı, yeniliği ve esnekliği engelleyerek şirketin hedeflerine ulaşmasını engelleyebileceğine inanıyor. Tüm liderlik stillerinde olduğu gibi, faaliyet gösterdiği kuruluş için en uygun stili benimsemek liderin sorumluluğundadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir