Durumsal Liderlik Teorisi Nedir? – Tanımı ve Örneği
Durumsal Liderlik Teorisi Nedir? - Tanımı ve Örneği
0

Durumsal yönetimi, durumsallık yönetim okulunun ardından diğer lider türlerinden farklı kılan şeyleri keşfedin. Durumsal liderlik işyerinde nasıl uygulandığını öğrenin.

Durumsal Liderlik

Ben TC kimlik numaramı 2+2+2+2+3 şeklinde okumayı severim. Sen 3+2+3+3 olarak okursun. Kimisi de 3+2+2+2+2 böyle tercih edebilir.  Tercihinize bağlı olarak, birinin kolayca diğerinden daha iyi olduğunu iddia edebileceğinizden eminim, ancak bu her durumda doğru mu? İşte durumsal lider söylemez.

Durumsal Liderlik Tanımlı

Durumsal lideri ‘her şeye bağlı’ yaklaşımı olarak özetlenebilir.

Durumsal kuramcılara göre, tüm liderlik senaryolarına uygun evrensel davranışlar veya uygulamalar yoktur.

Etkili lider davranışlarının durumdan duruma farklılık gösterdiğine inanırlar. Bir yönetici, liderlik durumuna ve hem liderin hem de çalışanların kapasitesine göre uygun yönetim tarzını seçmelidir. Sonuç olarak, durumsal lider karar vermeden önce, bu faktörleri değerlendirmek zorundadır. Durumsal lider daha sonra durumlarını, kendileri ve astları çevreleyen sınırlamalara uyacak şekilde stillerini ayarlayacaktır.

Durumsal Lider Örneği

Durumsal liderliği daha iyi anlamak için bu örneğe bakalım.

Aylin küçük bir hastanede baş hemşire. Bir hemşire olarak Aylin, çevredeki koşulları bireysel olarak değerlendirmesini gerektiren yüksek baskı durumlarıyla karşı karşıyadır. Örneğin, bir hastanın rutin tedavi gördüğü bir durumla karşı karşıya kaldığında, Aylin astlarının karar almaya katılmasına ve hatta kendi başlarına karar vermelerine izin verebilir. Durum tipik olduğundan ve Aylin çalışanları bununla başa çıkmak için iyi eğitilmiş olduğundan, çok daha laissez-faire olabilir veya astlara mümkün olan en az rehberlik edebilir. Bununla birlikte, bir hastanın ölmek üzere olabileceği mavi kodlu bir senaryoda, Aylin durum ve karar verme üzerinde daha yüksek düzeyde kontrol sahibi olmalıdır.

Durum yüksek risklidir ve Aylin’in astları durumu kendi başlarına ele almak için gerekli becerilere sahip olsa da, hataya izin vermez. Aylin, hasta için en iyi olduğunu düşündüğü şeye göre yön vermesi gerektiğini bilir. Kararları tartışmak, işbirliği yapmak veya oy vermek için zaman yoktur. Aylin, yapılması gerekenler ve bunu en iyi kimin yapacakları için durumu hızlı bir şekilde değerlendirmelidir.

Ders Özeti

Hadi gözden geçirelim. Durum kuramcıları evrensel davranışların veya uygulamaların mevcut olmadığına inanırlar ve etkili liderler davranışlarını durumdan duruma nasıl değiştireceklerini bilirler.

Durumsal liderlik teorisi durumunu ve lideri karar verme için uygun bir yönetim tarzı seçmeden önce kendi çalışanlarının hem kendi kapasitesini değerlendirecektir. Bir hemşire, durumsal liderliği günlük olarak kullanması gereken birine iyi bir örnek sağlar. Senin baş başa kalacağın soru, liderlik rolünü baskı altında nasıl idare edeceksin? Geleneksel tarzınızı koruyacak mısınız yoksa durumu, kendinizi ve astlarınızı çevreleyen sınırlamalara uyuyor musunuz?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir