Hizmetkar Liderlik Nedir? (Servant) Hizmetkar Lider Kimdir?
Hizmetkar Liderlik Nedir? (Servant) Hizmetkar Lider Kimdir?
0

Eğer hatalarınızdan biri için suçu işleyen bir patronunuz varsa, hizmetkâr bir lider olabilir. Bu makalede bir hizmetkar liderliğin diğer tüm özelliklerini öğrenin.

Hayırseverlik Ölmedi

Başkalarına hizmet etmek önemli miktarda özveri gerektirir. Sadece birinin başkalarının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurması değil, çoğu zaman kendi ihtiyaçlarını bekletmesi de gerekir. Hayırseverlik fikri veya başkalarının ilerlemesi için gerçek bir endişe duyma, çoğumuzun hayatımızın bir noktasında düşündüğü bir şeydir. Evsiz bir barınakta yemek servis etmenin, İnsanlık için Habitat ile bir ev inşa etmenin, kan bağışının veya kullanılmış kıyafetleri veya teneke ürünlerin bırakmanın iyi bir fikir olacağını düşündüğünüzde, gerçek bir hayırsever niyetiniz vardır. Bazılarımız için, daha az şanslı olana yardım etmek, bu hayatta aldığımız hediyeler için minnettar olmanın bir yoludur. Diğerleri için, diğer insanlar için hoş bir şey yapma arzusudur. Bunu yapan bazılarımız bile var, çünkü başkalarının ihtiyaçlarını kendinizin önüne koymanın gerçek bir karakter kanıtı ve gerçek bir lider olma zorunluluğu olduğuna inanıyorlar.

Hizmet Etmek

Hizmetkar liderlik kavramı ilk kez 1970 yılında Robert Greenleaf tarafından icat edildi.

Greenleaf, herhangi biri liderlik yapmadan önce hizmet etmeleri gerektiğine inanıyordu. Gerçek bir lider olmak için insanların en yüksek öncelikli ihtiyaçlarının karşılandığından emin olunmalıdırGreenleaf için, etkili liderler güç, baskı ya da kontrol ile yönetmezler – daha çok, yüksek düzeyde ahlaki sorumluluğu benimseyerek etkilendikleri kişilere hizmet yoluyla götürürler.

Hizmetkâr lider, astlarının gelişimlerini destekleyerek, ilham vererek ve kutlayarak kişisel olarak en iyi şekilde olmalarına yardımcı olmak için sürekli çabalar. Ancak, hizmetkar liderin ilgilendiği tek kişi astlar değildir; aslında müşterilerin, akran çalışanlarının ve toplumun ihtiyaçları da göz önünde bulundurulur.

Herhangi bir akıllı iş adamı, müşterilere bakmanın, çalışanlara işlerini yapmak için ihtiyaç duydukları araçları sağlamanın ve yüksek düzeyde sosyal sorumluluğa sahip olmanın önemini bilirken, bir hizmetçi lideri çalıştıkları kişiler için gerçek bir endişeye sahiptir ve ürün sunar veya statükonun üzerindeki hizmetler. Hizmetkar liderin odak noktası, kişisel kazanç, güç, para veya statü değil, başkalarının büyümesi, gelişmesi ve ilerlemesidir.

Hizmetkar lider, başarılı olmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm kaynaklara, bilgiye ve otoriteye sahip olmak gibidir.

Bana Hizmetkarı Göster

Birçoğumuz için, bir hizmetkar lidere sahip olma fikri muhtemelen piyangoyu kazanmak gibi görünüyor. Ayrıca, kim senin hakkında kendilerinden daha çok önemseyen bir patron istemez ki?

Sadece bir saniyeliğine şu kişi tarafından yönetilmenin nasıl bir şey olacağını hayal edin:

 • Dinlemekten konuşmaktan daha fazla zaman harcar.
 • Dikkat çekmek için ne kadar harika oldukları konusunda övünmek yerine başarılarınızı öne çıkarır.
 • Mevcut ilk kişiyi işaretlemek yerine işler beklenenden farklı olduğunda suçu alır.
 • İşler iyi gittiğinde krediyi isteyerek paylaşır.
 • Hedeflerinizi tanımak zaman alır.
 • Başarılı olmanız için gereken tüm kaynakları sağlayarak size ulaşmanız için ilham vermek için çalışır.
 • Kendi bencil motivasyonları yerine daha iyiye karar verir.

Hizmetkar liderler, herkesin hayatında adil bir sarsıntı elde etmesini ve iletişim, kararları, fikirleri ve sorunları ile açık olmasını sağlar – onlar için ne kadar zorlu olursa olsun. Çok çalışıyorlar ve başkalarını da aynı şeyi yapmaya zorluyorlar. Patronunuz bu özelliklerden bazılarına sahip olsa da, gerçek bir hizmetçi lideri her zaman tüm bunlardır. Martin Luther King Jr., Gandhi, Mother Theresa veya Cesar Chavez gibi birisinin lideriniz olmasının ne kadar güzel olacağını hayal edin ve gerçek bir hizmetkar liderin neyle ilgili olduğunu görmeye başlayabilirsiniz.

Ders Özeti

Hadi gözden geçirelim. Robert Greenleaf 1970’de hizmetkar liderlik kavramını yarattı. Greenleaf, herhangi biri liderlik yapmadan önce hizmetkar olmaları gerektiğine inanıyordu. Greenleaf’a göre, gerçek bir lider olmak için çalışanların, müşterilerin ve toplumun en yüksek öncelikli ihtiyaçlarını karşılaması gerekir. Gerçek bir hayırsever olarak hizmetçi lider, kişisel kazanç, güç, para veya statü yerine başkalarının büyümesine, gelişmesine ve ilerlemesine odaklanır.

Hizmetkar lider, başkalarını dinlemek için zaman ayırır, başarısızlık için suç alır, başarılar için kredi paylaşır, başkalarının kişisel hedeflerini tanır, başkalarında kişisel en iyi şeylere ilham vermek için çalışır, iletişiminde açık ve yarı saydamdır.. Hizmetkar liderlerin ünlü örnekleri şunlardır: Dr. Martin Luther King Jr., Gandhi, Mother Theresa ve Cesar Chavez.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir