1. Anasayfa
 2. Pazarlama Haberleri

Birleşik Krallık’ta alışveriş yapanların %85’i 2023’te çevrimiçi perakendecilerle kötü deneyimler yaşadı

Birleşik Krallık’ta alışveriş yapanların %85’i 2023’te çevrimiçi perakendecilerle kötü deneyimler yaşadı
0

Satın alma seçeneklerinin çoğalması ve sürekli enflasyonist baskılara bağlı bütçe endişeleri ortasında, çevrimiçi perakendeciler dünya çapında artan tüketici beklentilerini karşılamakta zorlanıyor.

Bu, iş ve BT kullanıcılarına yönelik bir hizmet olarak entegrasyon platformu (iPaaS) olan Celigo’nun bağımsız bir anketine göredir.

Onun 2024 Çevrimiçi Perakende Trendleri Raporu 1.500’den fazla ABD ve Birleşik Krallık tüketicisine, son çevrimiçi alışveriş deneyimlerinin yanı sıra tercihleri, alışkanlıkları ve 2024 için satın alma planları hakkında anket yapıldı. Ankete katılan Birleşik Krallık’taki alışveriş yapanların %85’i, çevrimiçi perakendecilerin geçen yıl en az bir kez beklentilerini karşılayamadığını söyledi. Artan fiyatlar, geç teslimatlar ve aşırı nakliye maliyetlerini başlıca hayal kırıklıkları olarak gösteriyorlar. Perakendeciler için endişe verici olduğu gibi, enflasyon ve yüksek fiyatlar tüketiciler için de bir numaralı endişe olmaya devam ediyor; Birleşik Krallık’ta yanıt verenlerin neredeyse yarısı (%44) bütçelerini sıkılaştırmaları gerektiği için internetten daha az alışveriş yapmayı planlıyor.

Celigo Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mark Simon şunları söyledi: “Alışveriş yapanlar, çevrimiçi perakendecilerden daha fazlasını bekliyor, ücretsiz garantili zamanında teslimat ve daha derin fiyat anlaşmaları ve indirimler talep ediyor; aksi takdirde başka yerden satın alacaklar.

“Bu artan beklentileri karşılamak için çevrimiçi perakendecilerin, 2024 Tatil sezonu başlamadan çok önce e-ticaret operasyonlarını, arka ofis entegrasyonunu ve çok kanallı satış stratejilerini iyileştirmesi gerekiyor.”

Raporda da belirtildiği gibi, nesiller arasında çevrimiçi alışveriş duyarlılığında önemli bir fark vardı. Baby Boomers kuşağının üçte biri 2023’te kusursuz çevrimiçi alışveriş deneyimleri bildirirken, 2030 yılına kadar küresel gelirin dörtte birinden fazlasını elinde tutacak ve en baskın alışveriş demografisi olarak ortaya çıkacak olan Z kuşağı, çevrimiçi alışverişten en büyük memnuniyetsizliği bildirdi.

Raporun diğer önemli bulguları arasında şunlar yer alıyor:

Tüketiciler, özellikle Z kuşağı olmak üzere, çevrimiçi alışverişin bazı yönlerinden bıkmış durumdalar.

Genç alışverişçiler çevrimiçi alışverişten daha yüksek oranda memnuniyetsizlik bildirdiler. Baby Boomer kuşağının %52’si çevrimiçi perakendecilerin geçtiğimiz yıl beklentilerini karşılama konusunda kusursuz olduğunu söylerken, Z kuşağının %85’i perakendecilerin geçen yıl en az bir kez başarısız olduklarını söyledi. İlginçtir ki, Baby Boomer kuşağının %34’ü, Z kuşağının ise %8’ine kıyasla ürünlerini fiziksel perakende mağazalardan satın aldıklarını söyledi. Ancak perakendecilerin, gelecek yıllarda satışları artıracak demografik grubun ihtiyaçlarını ve algılarını hesaba katması gerekiyor.

Ürün incelemeleri satın alma kararında en önemli faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Ankete katılanlar çevrimiçi satın alma kararlarını bildirmek için çeşitli araçlar kullanırken, ürün incelemeleri diğer her şeyin gölgesinde kalmaya devam ediyor; perakendecinin web sitesindeki incelemeler üçüncü taraf inceleme sitelerine ağır basıyor. Tüketicilerin %60’ı, nihai satın alma kararını verirken ağırlıklı olarak perakendecilerin web sitelerinde bulunan ürün incelemelerine güvenirken, %41’i üçüncü taraf inceleme sitelerine yöneliyor. Tüketicilerin %35’i birden fazla perakendeciyi araştırdığını ve %20’den fazlası fiyatlandırma seçeneklerini karşılaştırmak için Amazon veya eBay gibi pazar yerlerine başvurduğunu söylüyor.

Z kuşağı müşterilerinin %43’ü için TikTok birincil bilgi kaynağıdır.

Her demografik grup, satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce en iyi ürünü ve kişiselleştirilmiş fırsat fırsatını araştırmaya zaman ayırırken, geleneksel yöntemlerden geçiş süreci de hızla devam ediyor. Birleşik Krallık Baby Boomers kuşağı ve X kuşağı araştırmalarını öncelikle arama motorları, pazar yerleri ve fiziksel mağazalarda yürütürken, Y kuşağı ve Z kuşağı çok daha fazla sayıda bilgiyi sosyal medyada arıyor. Birleşik Krallık’ta Z kuşağına yanıt verenlerin %93’ü, ürünleri sosyal medyada araştırdıklarını, %43’ünün birincil bilgi aracı olarak TikTok’u kullandıklarını söyledi. Y kuşağının %75’i ürün bilgileri için arama motorlarından yararlanıyor, ancak %62’si Google’ı veya bir pazar yerini kullanmadan önce tercih ettikleri sosyal medya uygulamasını açıyor.

Önde gelen küresel markaların bu gibi konuları şahsen tartıştığını duymak ister misiniz? Dijital Pazarlama Dünya Forumu (#DMWF) Avrupa, Londra, Kuzey Amerika ve Singapur hakkında daha fazla bilgi edinin.

  Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
  • 0
   be_endim
   Beğendim
  • 0
   alk_l_yorum
   Alkışlıyorum
  • 0
   e_lendim
   Eğlendim
  • 0
   d_nceliyim
   Düşünceliyim
  • 0
   _rendim
   İğrendim
  • 0
   _z_ld_m
   Üzüldüm
  • 0
   _ok_k_zd_m
   Çok Kızdım
  Paylaş

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir