1. Anasayfa
 2. Pazarlama Haberleri

KOBİ’lerin üçte ikisinin pazarlama planı yok

KOBİ’lerin üçte ikisinin pazarlama planı yok
0

Uzun bir ekonomik durgunluk döneminden sonra, yaklaşık 2.000 karar vericinin katılımıyla yapılan bir araştırma, işletmelerin %67’sinin bir pazarlama eylem planına sahip olmadığını ve yarıdan fazlasının bir iş planına bile sahip olmadığını ortaya çıkardı.

Pazarlama Merkezi tarafından hazırlanan Pazarlama Olgunluk Raporu, Birleşik Krallık’taki yüzlerce küçük ve orta ölçekli işletmeden, şirketlerin işlerini büyütmek için neler yaptığını anlamak amacıyla kendilerini 60 ifadeye göre işaretlemelerini istedi.

Yanıt verenlerin çoğunluğu, işletmelerinin şu anda pazarlamanın iş hedeflerine ulaşmaya nasıl katkıda bulunacağını belirlemenin hiçbir yolunun olmadığını söyledi; yanıt verenlerin yalnızca üçte biri düzenli, zamanında pazarlama faaliyetleri üreten bir pazarlama planına sahip olduklarını söyledi.

Rapor, pazarlamacıların, iş hedeflerine olması gereken katkıyı sağlamayan “rastgele pazarlama eylemleri” yürüttüklerini öne sürüyor.

Üçte birinden azı (%28), işletmelerini büyütme hedeflerine ulaşmak için yeterli potansiyel müşteri elde ettiklerini ve yalnızca %40’ının hem satış hem de pazarlama ekipleri arasında etkin bir şekilde kullanılan bir CRM sistemine sahip olduğunu söyledi.

Üstelik yalnızca %27’si ajanslar gibi uzman pazarlama hizmetlerini kullanırken de net hedefler belirlediklerini söyledi. Bu da KOBİ’lerin pazarlamalarının işe yarayıp yaramadığını bilmediğinin bir işareti.

Çoğu insan pazarlama çabalarını yeterince iyi ölçmüyor ve metrikler tüm sektörlerde sürekli olarak en zorlu alan. Katılımcıların yalnızca %25’i açıkça tanımlanmış pazarlama performansı ölçütlerine sahip olduklarına inanıyor.

Bulgular, Birleşik Krallık’taki KOBİ’lerin mevcut durumunu yansıtıyor; birçoğunun hedeflerine nasıl ulaşacakları konusunda anlayış eksikliğine sahip olduğunu öne sürüyor ve ülke ekonomisine yönelik önemli bir kolektif zorluğun altını çiziyor.

Pazarlama Merkezi’nin Marketing360 Değerlendirme Aracına göre, tüm sektörler arasında pazarlama ve reklamcılık sektörü 60 sorunun tamamında genel olarak en yüksek sırayı alırken onu moda, ambalajlama ve finans sektörleri izledi. Otomotiv, tarım ve mühendislik endüstrilerinin pazarlama ve iş sağlığı açısından en büyük genel riske sahip olduğu görüldü.

The Marketing Centre pazarlama direktörü Pete Jakob şunları söyledi: “Stratejik iş ve pazarlama planlamasının eksikliği, aslında karanlıkta pazarlama yapan Birleşik Krallık’taki KOBİ liderleri için büyük bir sorundur. İyi hazırlanmış bir iş ve pazarlama planı yalnızca bir plan değil, aynı zamanda belirsizliklere karşı bir koruma, şirketlerin büyümesi için bir rehber ve genel iş başarısı için bir kalkandır.

“Söz doğrudur; eğer planlamayı başaramazsan, başarısız olmayı planlarsın. Birleşik Krallık’taki şirketlerin yarısından fazlasının bir iş veya pazarlama planı olmaması nedeniyle önemli riskler vardır ve işletme sahiplerinin, belgelenmiş bir iş planının, vizyonunuzla uyumlu pazarlama başarısına giden yolu açtığını fark etmeleri çok önemlidir.

“Strateji, üst düzey liderlere bütçelerin doğru alanlara yönlendirileceği ve marka farkındalığını, olumlu duyarlılığı ve sonuçta satışları artırmak için faaliyetlerin ölçülüp optimize edileceği konusunda güven verir. Bir strateji gemiyi yönlendirmeye yardımcı olur ve bununla birlikte raporlamaya, CRM sistemlerine, araçlara ve potansiyel müşteri yaratmaya odaklanma da gelir.”

Pazarlama Merkezi, Birleşik Krallık’taki KOBİ’lerdeki 1.988 pazarlama karar vericisiyle anket yaptı ve onlardan mevcut pazarlama faaliyetlerine ilişkin olarak Kesinlikle Katılıyorum, Katılıyorum, Ne Katılıyorum ne Katılmıyorum, Katılmıyorum veya Kesinlikle Katılmıyorum şeklinde derecelendirme yapmalarını istedi.

Analiz edilen sorular işlerindeki çeşitli pazarlama yönlerini kapsıyordu. Her sektör için beş üzerinden toplam ortalama endeks puanı oluşturmak amacıyla, her işletmeye, puana ne kadar katılıp katılmadıklarına bağlı olarak, her soru için beş üzerinden bir puan verildi.

Pazarlama Merkezi daha sonra her bir sektörün pazarlama çalışmalarına şu anda nasıl yaklaştığına dair genel bir resim elde etmek için her katılımcıyı sektöre göre gruplandırdı.

Önde gelen küresel markaların bu gibi konuları şahsen tartıştığını duymak ister misiniz? Dijital Pazarlama Dünya Forumu (#DMWF) Avrupa, Londra, Kuzey Amerika ve Singapur hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir