1. Anasayfa
 2. Pazarlama Haberleri

Pazarlamacılar çok kanallı taleplerle boğuşurken içerik kaosu büyüyor

Pazarlamacılar çok kanallı taleplerle boğuşurken içerik kaosu büyüyor
0

Hiper kişiselleştirme ve yerelleştirme, çoğu markanın nihai hedefi olabilir, ancak giderek artan sayıda pazarlamacı, gerçek anlamda çok kanallı bir pazarlama yaklaşımı sunmak için gereken karmaşık içerik gereksinimlerini yönetmek için çabalıyor.

Bu, içerik yönetim sistemi (CMS) uzmanı Storyblok tarafından yayınlanan CMS’nin Durumu 2024 raporunun önemli bulgularından biridir.

Raporda Storyblok tarafından ABD, İngiltere, Almanya, Hollanda ve İsveç’teki 1.719 işletme arasında yaptırılan bir anketin sonuçları ayrıntılarıyla anlatılıyor.

Araştırmaya göre giderek artan sayıda kuruluş, içerik pazarlama stratejileri konusunda zorluklarla karşılaşıyor. Bu, katılımcıların yarısının (%47) kuruluşlarında hâlâ 2-3 CMS kullandıklarını belirttiği görülüyor. Diğer üçte biri (%27) artık 4 ila 5 CMS kullandıklarını söylüyor; bu, 2023 raporunda belirtilen %11’e göre önemli bir sıçramayı temsil ediyor.

İlginç bir şekilde anket aynı zamanda beş kuruluştan yalnızca birinin (%19) şu anda yalnızca bir CMS kullandığını ortaya koyuyor. Karşılaştırıldığında, bu rakam 2023’te %24 ve 2022’de %43 olarak gerçekleşti. Bu öngörüden çıkan sonuç, kuruluşların, her şeyi halledebilecek tek bir sistemle merkezileşmek yerine, modern içerik gereksinimlerini karşılamak için birden fazla CMS’ye yöneldiğidir.

Açıkçası müşterilerin çok kanallı beklentileri ve talepleri bu konuda özel bir baskı noktası olmaya devam ediyor. Birden fazla CMS kullanmanın nedeni sorulduğunda, katılımcıların ezici çoğunluğu (%67) omnichannel yeteneklerine ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Diğer yarısı (%53) ise omnichannel’in en önemli CMS özelliği olduğunu söylüyor.

Gelecek daha fazla içerik karmaşıklığının göstergesi olan rapor, katılımcıların web sitesi kullanımında %16’lık bir düşüş öngörmesi nedeniyle IoT CMS platformlarına doğru bir geçişe bakıyor. Buna karşılık, katılımcılar AR/VR (%20), sesle etkinleşen hoparlörler (%13) ve akıllı saatlerde (%12) belirgin artışlar öngörüyor ve bu da geleceğe hazır bir içerik yaklaşımı ihtiyacını daha da artırıyor.

Raporda ayrıca CMS endüstrisi hakkında aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok daha fazla veri ortaya çıkıyor:

 • Yanıt verenlerin yarısından fazlası (%53) 2-3 dilde içerik sunduğunu belirtirken, %31 gibi etkileyici bir oran 4 veya daha fazla dilde içerik sunduğunu belirtiyor
 • Ankete katılanların %90’ının CMS’lerini kullanan birden fazla ekibi var. En büyük grup (%50) 2-3 CMS ile çalışıyor
 • Kullanıcıların %52’si, teknik ekip veya teknik olmayan ekip olmalarına bakılmaksızın, görsel düzenlemenin CMS’leri için önemli bir özellik olduğunu bildiriyor
 • %38’i birden fazla bağımsız platformda çalışmayı ve nihai içeriği CMS’ye taşımayı en önemli işbirliği sorunu olarak belirtiyor
 • Örneklemin %43’ü tarafından belirtilen, daha kolay/geliştirilmiş içerik ölçeklendirmenin en çok aranan eksik CMS özelliği olduğu belirtiliyor

Olumlu bir açıdan bakıldığında rapor, başsız kullanıcıların %74’ünün önümüzdeki iki yıl içinde başsız bir CMS’ye geçme ihtimalinin yüksek olduğunu söylediğini ortaya çıkardı. Zaten başsız uygulamaya geçenlerin %99’u iyileşme bildirdi. En yaygın görülenler, artan yatırım getirisi (%61 oranında deneyimlendi) ve üretkenlik iyileştirmeleriydi (%58 oranında deneyimlendi).

Storyblok’un CEO’su ve kurucu ortağı Dominik Angerer şunları söyledi: “Yıllardır büyük bir CMS geçişi sürüyor ve en son verilerimiz bunun daha da hızlanacağını doğruluyor. Şirketler ihtiyaç duydukları esnekliği, üretkenliği ve performansı sunmayan CMS’lere bağlı kalmaktan bıktı. Yapay zekanın yükselişi aynı zamanda işletmeleri bir sonraki adıma hazırlıklı olabilmeleri için içerik stratejilerinin tamamını gözden geçirmeye zorluyor. Geleceğe yönelik bir CMS kullanmak, şirketlerin daha iyi içerik deneyimleri sunmak için yapabileceği en iyi şeydir.”

Önde gelen küresel markaların bu gibi konuları şahsen tartıştığını duymak ister misiniz? Dijital Pazarlama Dünya Forumu (#DMWF) Avrupa, Londra, Kuzey Amerika ve Singapur hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir