1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

Yönetim Gücü Teorisi: Genel Bakış

Yönetim Gücü Teorisi: Genel Bakış
Yönetim Gücü Teorisi: Genel Bakış
0

Yönetim gücü teorisi yüksek yönetici ücretini açıklamaya çalışır. Bu makalede ne olduğunu öğrenecek ve temel kavramlarını keşfedeceksiniz.

Yönetim Gücü Teorisi Tanımı

Yönetim gücü teorisi, idari tazminatın varsayımsal, ekonomik açıdan verimli bir tazminat sözleşmesine kıyasla genellikle aşırı olduğunu savunur. Teori aynı zamanda yönetici ücretinin performansla ilişkili olmadığını da savunuyor. Başka bir deyişle, yüksek kazananlar mutlaka yüksek performans göstermez.

Neden Önemlidir?

‘Ne olmuş yani? Neden umursayayım?’ diye düşünebilirsiniz. Bir şirketin sahipleri hissedarlardır, ancak halka açık şirketlerin hisse senetleri – borsadan alıp satabileceğimiz şirketler – sahip oldukları işi kontrol etmezler. Aslında, şirketi kontrol eden şirket memurlarının şirketin bir payına sahip olmaması tamamen mümkündür.

Mülkiyet ve kontrol arasındaki bu kopukluk, şirketi kontrol eden kişilerin şirkete sahip olanlarla aynı menfaatlere sahip olmaması riski taşır. Bu nedenle, yöneticilerin hissedarların çıkarlarına uygun davranmasını ve hareket etmesini sağlamak için yeterli kurumsal yönetim araçlarının olması önemlidir.

Yönetim teorisi, bu yöneticilerin mutlaka böyle yapmayabileceğini öne sürmektedir. Bu çıkar çatışması, uzun vadeli risklerden bağımsız olarak kısa vadeli kazanç arayışı gibi zayıf kararlar verebilir. 2008’in mali krizine yol açan ve Büyük Durgunluğa yol açan kararlarda bu kadar zayıf kararların alındığını görebiliriz.

Anahtar kavramlar

Mükemmel bir işgücü piyasasında, muhtemel işverenler ve çalışanlar, emek karşılığında tazminat için müzakere etmek üzere pazarda toplanır. Pazar mükemmel rekabetçidir, yani her bir tarafın etkili kararlar vermek için eşit ve yeterli bilgiye sahip olması ve hem emek hem de işverenler için her bir tarafın eşit pazarlık gücüne sahip olduğu yeterli rakipler vardır.

Yönetim gücü teorisi, üst düzey yöneticilerin eşit olmayan pazarlık gücü oluşturma gücüne sahip olduğunu ve bu da performansla ilgili olmayan aşırı tazminatla sonuçlanan piyasa verimsizlikleri yarattığını iddia ediyor. Teorinin genel argümanı iki noktadan oluşur. İlk olarak, şirket yöneticileri yönetim kurullarının bir dereceye kadar kontrolüne sahiptir. Yönetim kurulunun yürütme ücretini belirlediğini unutmayın. İkincisi, şirket yöneticileri aşırı tazminat elde etmek için güçlerini panoları üzerinde kullanabilirler.

Bir yönetim kurulu üzerinde yönetim kontrolü teorisini üç faktör desteklemektedir.

 1. Kurul seçimlerinin niteliği. Yönetim kurulu üyelerinin seçilme şekli yönetime bir dereceye kadar kontrol sağlar. Tipik bir demokratik seçimden farklı olarak, yönetim kurulu seçimleri hissedarlar için hiçbir seçenek sunmaz – aday sayısı açık pozisyon sayısına eşittir – ve hissedarların sürece meydan okuması çok pahalıdır. Yönetim, adayların adaylığını etkileyerek yönetim kurulu seçimleri üzerinde kontrol sağlayabilir.
 2. Tecil müdürleri. Yönetmen seçimlerinin sonuçları genellikle yürütme kararlarını ertelemeye yatkın bir kurul oluşturur. Birçok direktör aslında diğer şirketlerin CEO’larıdır ve yönetime sempati duymaktadır. Bazı yöneticiler, şirket yetkilileri olarak da görev yapan yöneticilerin içinde bile olabilirler. Saygın akademisyenler veya emekli politikacılar gibi ünlü yöneticiler, yönetimi etkili bir şekilde denetleme uzmanlığına sahip olmayabilir. Buna ek olarak, yönetmenler biraz tazminat alırlar ve çok fazla iş için güzel avantajlar alırlar ve çatışma yaratarak pozisyonlarını riske atmamaya eğilimlidirler.
 3. Kaynakların eşitsizliği. Son olarak, bir yönetici icra ücretine meydan okumak istese bile, bunu yapmak genellikle zordur. Yöneticiler yarı zamanlı çalışırlar ve yöneticilerin sahip oldukları şirkete aşinalık seviyesinden yoksundurlar. Buna ek olarak, yöneticiler genellikle bir yönetmenin bilinçli kararlar almak için kaynak ve bilgi edinme çabalarını engellemek için barikatlar koyabilirler.

Makale Özeti

Yönetim gücü teorisi, idari tazminatın genellikle aşırı olduğunu, çünkü yöneticilerin tazminatlarına ilişkin yönetim kurulu kararlarını haksız yere etkileme gücüne sahip olduklarını savunmaktadır. Teoriye göre, idari tazminat performans ile iyi bir korelasyon göstermemektedir. Bu teori önemlidir, çünkü bir şirketin sahiplerinin çıkarlarını korumak ve sağlam bir kurumsal karar almayı sağlamak amacıyla kurumsal yönetim ile ilgili bir sorun olduğunu gösterir. Yönetim gücü yaratan üç faktör, yönetim kurulu seçimlerinin doğası, yönetim kurulu üyelerinin farklılıkları ve yönetim kurulu üyelerinin yönetim kararlarına meydan okumak ve performansı değerlendirmek için genellikle yetersiz kaynaklara sahip olmalarıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir